سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

شفق های قطبی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شفق های قطبی

Loading the player...

 

 

شفق های قطبی یکی از طبیعی ترین و زیباترین پدیده های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه های زیرین جو زمین سرازیر می شوند و روشنی هایی را که کلاً شفق های قطبی نام دارند پدید می آورند.
شفق قطبی یا نورهای قطبی، به بهترین صورت از حدود عرض جغرافیایی دایره ی اقیانوس منجمد شمالی (یا منجمد جنوبی) دیده می شود. نورهای قطبی درست همانند تابش های رنگی در آسمان هستند. نورهای قطبی در اثر الکترون هایی که در طول خطوط نیروی میدان مغناطیسی زمین حلقه می زنند، به وجود می آیند. این حلقه های الکترونی وارد جو زمین می شوند و باعث می گردند که گازهای رقیقی که در ارتفاعات بالای جو قرار دارند، همانند نور لامپ فلورسنت بدرخشند.
این الکترو ن ها عمدتاً از خورشید می رسند و تعداد آنها بستگی به فعالیت خود خورشید دارد. وقتی که سطح خورشید خیلی فعال باشد، ما نورهای قطبی بیشتری را مشاهده می کنیم تا زمانی که خورشید آرام تر است.
نور قطبی می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. بعضی وقت ها شبیه به پرده ی آویزان، یا نورهای متحرک و یا پرتوهای نور است. رنگ آن نیز تغییر می کند ولی بیشتر مواقع دارای سایه ی سبز یا صورتی است.
شفق ها مانند پرده هایی عظیم به طول صدها کیلومتر از نورهای رنگی هستند در موارد نادر شفق قطبی ممکن است سراسر آسمان مرئی، از افق تا سمت الراس را بپوشاند. شکل شفق قطبی سخت متاثر از میدان مغناطیسی زمین است، امتداد حرکت ذرات خورشیدی را، در چندین هراز کیلومتر آخر، میدان مغناطیسی زمین هدایت می کند.
دوره تناوب ظهور شفق های قطبی
مشاهدات چندین ساله آشکار ساخته اند که دوره های مشاهده شفق های قطبی به طور مرتب در ۵/۱۱ سال تکرار می شوند. در طول این مدت، شماره شفق های قطبی نخست ، سال به سال کاهش می یابد و سپس شروع می کند به زیاد شدن تا مقدار آن در ۵/۱۱ سال از نو به ماکزیمم می رسد.

 

نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : دانش فناوری

کاری از : معصومه مفیدی