سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سینوزیت - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سینوزیت

سینوزیت


یماری سینوزیت: در قسمت هایی از صورت مجراهایی وجود دارد که وقتی عفونی می شوند ،ملتهب شده و مخاط موجود در آنها به راحتی تخلیه نمی شوند در نتیجه باعث بروز عوارضی می شوند که به این حالت سینوزیت گفته میشود.

سینوس‌ها حفره‌های مملو از هوا در استخوان‌های جمجمه و صورت هستند. هر عاملی که موجب پرشدن و گرفتگی آن‌ها توسط موکوس یا چرک شود، سینوزیت ایجاد خواهد کرد. سرماخوردگی، حساسیت و انحراف تیغه بینی از عوامل این بیماری هستند. درد، تب خفیف، ترشحات بینی و حلق خصوصاً در صبح‌ها از علائم این بیماری هستند. سردردهای صبح‌گاهی در زمان بیدار شدن از خواب به صورت کاملاً مشخص به وجود مشکلی در سینوس اشاره دارد. همچنین درد در پیشانی، در محل سینوس‌های پیشانی در زمان لمس، درد در فک و دندان‌های بالایی و دردناکی گونه‌ها در زمان لمس‌کردن (در اثر عفونت سینوس‌های فک بالا)، تورم یا درد بافت اطراف چشم‌ها یا کناره‌های بینی، اختلال در حس بویایی و گرفتگی بینی از دیگر نشانه‌های بیماری هستند.

علت عفونی و ملتهب شدن سینوس ها :

1-     استنشاق هوای آلوده

2-     ابتلا به ویروس های آنفولانزا و انواع سرماخوردگی

3-     مصرف روغن های صنعتی مایع و جامد در رژیم غذایی

4-     قرار دادن سر در معرض بادهای سرد

5-     تغییر مکان سریع از محیط گرم به سرد

6-     عدم درمان عفونت حلق و گوش

نشانه های ابتلا به سینوزیت :

علامت اصلی سینوزیت دردهای ضربان دار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می شود. سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو می شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندان ها و گونه می شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود. التهاب سینوس های بالای بینی باعث درد در اطراف و بین چشم ها و اطراف بینی می شود و التهاب سینوس های اطراف گوش می تواند باعث گوش درد، درد گردن، درد در پشت چشم ها و یا در بالای سر و یا ناحیه گیجگاهی شود. عود مجدد گرفتگی بینی بعد از برطرف شدن علائم سرماخوردگی، ترشحات سبزغلیظ یا زرد از بینی، علائم سرماخوردگی که به درمان های معمولی جواب نمی دهد و بوی بد و دائمی در بینی از علائم دیگر بیماری هستند. همچنین سینوزیت می تواند باعث تب بالا، ضعف، احساس خستگی، از بین رفتن حس چشایی، بویایی و سرفه های خلط دار که هنگام شب بدتر می شود، گردد.

عوارض سینوزیت :

1-     درد ِسر مخصوصا هنگام خم شدن

2-     گرفتگی بینی

3-     وجود خلط های سبز رنگ در گلو

4-     تب و لرزهای رفت و برگشتی

5-     بالا رفتن فشار خون

6-     کم شدن حافظه

7-     کم شدن بینایی

8-     عفونت دائمی حلق

9-     دردهای پراکنده در اطراف صورت

10-  مرطوب شدن بیش از حد چشم ها

توضیح : ممکن است بروز سینوزیت همراه با یک یا همه ی عوارض بالا باشد. این امر در همه ی افراد قطعی و یکسان نیست.

 

منبع: سه نسل