سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سیدعلی زیباکناری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سیدعلی زیباکناری

Loading the player...

سیدعلی زیباکناری، ترانه سرا ، شاعر و خواننده گیلانی در سال 1322 خورشیدی در روستای زیباکنار از توابع لشت نشاء ، در خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود . وی پس از دریافت دیپلم ادبی در رشت ، به ترانه سازی و خوانندگی روی آورد و به عنوان معلم آواز در اداره فرهنگ و هنر گیلان به کار مشغول شد . اول بار در سال 1344 بود که صدایش از رادیو ایران پخش شد و بیش از 30 ترانه اجرا کرد . پس از انقلاب ، مدتی بیکار بود و بعد در سمت سرپرست موزه رشت در میراث فرهنگی به کار پرداخت و واحد مردم شناسی سازمان را در گیلان بنا نهاد .
زیباکناری هنرمندی مهربان ، شاد و مردمی بود که درسرودن شعر نو و سنتی نیز دست داشت و بعضی از اشعارش در روزنامه گیلکی زبان آن زمان به چاپ رسید . همچنین از طریق انتشارات دامون در سال 1359 سروده های پس از انقلاب وی باکاستی از صدایش چاپ و تکثیر شد .
علی زیباکناری با تأسیس آموزشگاه موسیقی « فارابی » در رشت به آموزش جوانان هنرجو و مستعد پرداخت و پس از وی این آموزشگاه توسط فرزندش امیر زیباکناری با نام « آموزشگاه موسیقی زیباکناری » اداره می شود .
وی در شب سه شنبه یازدهم تیرماه 1370 در بیمارستان « حشمت » درحال مطالعه بر اثر عارضه سکته درگذشت و درگورستان سلیمان داراب درجوار مقبره میرزا کوچک خان جنگلی به خاک سپرده شد .
« گیلان جان ، تی بهاره سبزه زاره                 تی تاوستــانـه ره دریـا کنـاره
تی پاییز گیلـه مـرده دیله ناجـه                   زمستان فصل مورغابی شکاره »


 

نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی