سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سیاهکل - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سیاهکل

سیاهکل


موقعیت جغرافیایی :

شهرستان سیاهکل یکی از شهرهای سرسبز گیلان در 53 دقیقه و 48 درجه حداقل و 34 دقیقه و 50 درجه حداکثر طول شرقی و 34 دقیقه و 36 درجه حداقل و 27 دقیقه و 38 درجه حداکثر عرض شمالی نصف النهار گرینویچ واقع شده است.

این شهرستان 55 کیلومتر با شهرستان رشت و 15 کیلومتر با شهرستان لاهیجان فاصله دارد و در جنوب غربی لاهیجان واقع شده است. سیاهکل 1088 کیلومتر مربع وسعت دارد.

شهرستان سیاهکل از شمال به لاهیجان و آستانه ی اشرفیه و از جنوب به شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان های رودسر و املش و لنگرود و از غرب به شهرستان های رشت و رودبار محدود است.

شهرستان سیاهکل از اراضی جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده است. جنگل ها و مراتع سرسبز و مناطق ییلاقی دیدنی، چشمه ها و کوهسارهای دیدنی ، آبشارهای متعدد و غارهای طبیعی به این شهرستان ویژگی برتری می بخشد. ارتفاع شهر سیاهکل از سطح دریا از 50 متر تجاوز نمی کند اما بلندی های کوهستانی آن در ارتفاع بیش از 1500 متر است.

 

هوای سیاهکل :

سیاهکل دارای آب و هوای معتدل خزری است ، آب و هوای مناطق جلگه ای تابستان های گرم و مرطوب و بقیه ی فصول معتدل و ملایم است. هوای ناحیه ی جنوبی کوهستان در اکثر فصول سال بارانی و بخصوص در فصل زمستان، منطقه ی کوهستانی سیاهکل پوشیده از برف می باشد.

 

صنايع دستي سياهكل:

صنایع چوب:

نجاری و خراطی و چوب کاری از جمله پیشه ها و مشاغلی است که به دلیل وجود جنگل های انبوه در سیاهکل و اطراف آن از رونق ویژه ای برخوردار بوده است.

- نجاری

نجاری و ساخت انواع درب و پنجره ی اُروسی و ساختمانی از جمله صنایع دستی سیاهکل است .

- خراطی

ساخت انواع ظروف و وسایل چوبی ، طبق چوبی ( چوپاره ) ، لاک قند شکنی ، قاشق چوبی ،  کتله ( پا ابزار چوبی ) نمونه ای از کارهای خراطان سیاهکل است.

- منبت کاری

منبت کاری ، تزئین منزل با وسایل چوبی نیز از هنرهای رایج در سیاهکل است .

ابزارهای بخاری و خراطی

تیشه، ارّه، رنده، چکش، مته ی دستی، متر، زغال، تبر، سوهان، اسکنه، میخ و ... مواد اولیه ی مورد استفاده: مواد اولیه ی برای ساخت انواع تولیدات شامل چوب درختان راش، گردو ، ازگیل ، آزاد ، توسکا، کیش و ون.

مصنوعات و تولیدات چوبی را به شرح زیر می توان برشمرد :

ابزارهای کشاورزی مثل : دسته ی بیل ، گاجمه ، چوبار ، گادار و ...

ابزارهایی مثل شانه ، دوک  و چرک    č¶r¶k

وسایل خانه مثل : کمد ، گهواره ، میز ، صندلی و صندوق چوبی

مصالح ساختمانی مثل : درب ، پنجره ، تلمبار ، کندوج و ...

سفال گری

سفال گری و ساخت انواع کوزه و ظروف سفالی در شهرستان سیاهکل از رونق خاصی برخوردار است و هنرمندان صاحب نامی در عرصه ی صنایع دستی در سیاهکل بوده اند.

سفال گری در روستای کلنادان شهرستان سیاهکل

بازارهای هفتگی در شهرستان سیاهکل

بازارهای هفتگی افزون بر عملکردهای اقتصادی و تأثیری که در رونق و پیشرفت معیشت مردم دارند، عملکردهای اجتماعی و فرهنگی نیز دارند. بازار مرکز مبادله ی امور فرهنگی، رفتارهای اجتماعی، اطلاع رسانی و مرکز تفریح و سرگرمی نیز است. بازارها را می توان بر اساس نقشی که در امور اجتماعی دارند به بازارهای هفتگی، بازارهای فصلی، بازارهای مذهبی و... تقسیم بندی نمود، انواع بازارهای هفتگی در سیاهکل عبارتند از:

چهارشنبه بازار روستای تازه آباد جانکاه

روستای تازه آباد جانکاه در 16 کیلومتری غرب سیاهکل واقع شده است، بر اساس آمار سال 1370 دارای 180 خانوار و 929 نفر جمعیت بوده است.

جاده ای بین روستای سیاهکل و تازه آباد را وصل می کند، در این بازار انواع تولیدات و فراورده های روستاییان را مرتفع می سازد.

دوشنبه و پنج شنبه بازار سیاهکل

دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار سیاهکل به دلیل عرضه ی تنوع محصولات جلگه ، دره و کوه ، ویژگی های جغرافیایی و امکانات طبیعی از رونق خاصی برخوردار است.

بازارهای هفتگی سیاهکل از پرجمعیت ترین و شلوغ ترین بازارهای هفتگی استان گیلان است .گسترش شبکه ی راه ها ، فور و عرضه محصولات مختلف از دلایل رونق این بازار است.

در بازارهای سیاهکل محصولاتی چون: برنج ، انواع سبزی ها ، مرغ و تخم مرغ ، دست ساخته های سفالی و حصیری، نهال و میوه از جلگه ، گندم و جو و عسل و پشم و فراورده های دامی از دامنه های کوه و انواع خوردنی ها و میوه های جنگلی مانند: تمشک ، میوه های وحشی و عصاره ی آن ها به فروش می رسد.

بازارهای هفتگی در شهرستان سیاهکل

بازارهای هفتگی افزون بر عملکردهای اقتصادی و تأثیری که در رونق و پیشرفت معیشت مردم دارند، عملکردهای اجتماعی و فرهنگی نیز دارند. بازار مرکز مبادله ی امور فرهنگی، رفتارهای اجتماعی، اطلاع رسانی و مرکز تفریح و سرگرمی نیز است. بازارها را می توان بر اساس نقشی که در امور اجتماعی دارند به بازارهای هفتگی، بازارهای فصلی، بازارهای مذهبی و... تقسیم بندی نمود، انواع بازارهای هفتگی در سیاهکل عبارتند از :

چهارشنبه بازار روستای تازه آباد جانکاه

روستای تازه آباد جانکاه در 16 کیلومتری غرب سیاهکل واقع شده است ، بر اساس آمار سال 1370 دارای 180 خانوار و 929 نفر جمعیت بوده است. جاده ای بین روستای سیاهکل و تازه آباد را وصل می کند ، در این بازار انواع تولیدات و فراورده های روستاییان را مرتفع می سازد.

دوشنبه و پنج شنبه بازار سیاهکل

دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار سیاهکل به دلیل عرضه ی تنوع محصولات جلگه ، دره و کوه ، ویژگی های جغرافیایی و امکانات طبیعی از رونق خاصی برخوردار است.

بازارهای هفتگی سیاهکل از پرجمعیت ترین و شلوغ ترین بازارهای هفتگی استان گیلان است .گسترش شبکه ی راه ها، فور و عرضه محصولات مختلف از دلایل رونق این بازار است.

در بازارهای سیاهکل محصولاتی چون: برنج، انواع سبزی ها، مرغ و تخم مرغ ، دست ساخته های سفالی و حصیری، نهال و میوه از جلگه ، گندم و جو و عسل و پشم و فراورده های دامی از دامنه های کوه و انواع خوردنی ها و میوه های جنگلی مانند : تمشک ، میوه های وحشی و عصاره ی آن ها به فروش می رسد.

 

پژوهشگر : هوشنگ عباسی

مجری: سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان گيلان

اين تحقيق در صدا وسيماي گيلان موجود مي باشد.