جهش تولید | شنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

سپر مقابله با سرطان های شایع - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سپر مقابله با سرطان های شایع

سپر مقابله با سرطان های شایع


غذاهای دریایی به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا3 در پیشگیری از سرطان نقش مهمی دارند.

فاطمه خمسی، فوق تخصصی خون و آنکولوژی بیان داشت: در زمینه اهمیت رژیم غذایی در کاهش ابتلا به سرطان ثابت شده افرادی که رژیم های غذایی سرشار از چربی های حیوانی داشته اند بیشتر به سرطان مبتلا می شوند. وی خاطرنشان کرد: برخی از علائم مانند به وجود آمدن توده در بدن، بی اشتهایی مزمن، کاهش وزن غیر قابل توجیه و تغییر رنگ خال ها می توانند عوامل هشدار دهنده ای باشند که می شود با انجام آزمایشات در صورت سرطانی بودن در مراحل اولیه از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

این متخصص خون و آنکولوژی تصریح کرد: آنتی اکسیدان های موجود در برخی از مواد غذایی با کاهش رادیکال های آزاد بدن در پیشگیری از انواع سرطان ها نقش مهمی دارند. مواد آنتی اکسیدانی مانند کاروتنوئیدها، ویتامین C و ویتامین E، سلنیوم و... که مانع از آسیب سلول ها و بافت ها می شوند و در سبزیجات و میوه ها، مغزها و غذاهای دریایی وجود دارند از خطر ابتلا به سرطان های پروستات،‌ ریه، روده و دستگاه گوارش جلوگیری می کنند.

خمسی افزود: با اشاره به اینکه رژیم های حاوی امگا3 سرطان سینه را تا حدود 14 درصد کاهش می دهند، افزود: غذاهای دریایی به علت داشتن اسیدهای چرب امگا 3، سلنیوم، روی، ویتامین E و … در پیشگیری از بسیاری از سرطان ها به خصوص سرطان پستان و روده نقش مهمی دارند. وی در پایان اظهار کرد: با مصرف مواد غذایی دریایی حاوی امگا3، عدم مصرف مواد سرخ شده، مصرف روغن زیتون، ورزش و کاهش استرس و کشف بیماری در مراحل اولیه با توجه به علائم بروز کننده، می توان در کاهش بروز سرطان ها و پیشگیری از آنها موثر بود.

منبع : pezeshkan.org