سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سوگنامه ماه و خورشید - نمایش محتوای سیما

 

 

سوگنامه ماه و خورشید

طراح، نویسنده و تهیه کننده : رضا سیف پور

دستیار تهیه: ابراهیم نظر پور

تصویر برداران: سید حسن جعفری،باقر یکتا، فرزاد قندی

دستیار تصویر: مجتبی کاظمی

نورپرداز: مجتبی تیززا

صدابردار: عباس علی اکبری

گزارشگر: بهزاد دانشفر

تدوینگر: سیدعلی حسینی نسب

منشی صحنه: مینا بالیدی

کارگردان: علی باباخانی

مجری: محمدرضا محبی

شبکه باران در ایام محرم سوگنامه ماه و خورشید را روایت می کند.
پس از شهادت امام حسین (ع) در محرم سال ۶۱ هجری قمری، این ماه برای شیعیان به ماه عزا تبدیل شده و امامان معصوم (ع) و شیعیان به برگزاری عزا در این ماه همت می‌ورزیده‌اند. امام رضا(ع) فرمود:چون ماه محرم فرا می‌رسید، کسی پدرم را خندان نمی‌ديد و اندوه و حزن پيوسته بر او غالب می‌شد تا روز عاشورا. آن روز، روز مصيبت و حزن و گريه او بود و می‌فرمود: امروز روزی است که حسين (عليه السّلام) شهيد شده است.
میرزا جواد ملکی تبریزی در کتاب المراقبات می‌نویسد: برای دوستداران خاندان پیامبر(ص) شایسته است که به ویژه در دهه اول این ماه در قلب و ظاهرشان آثار حزن و اندوه هویدا باشد و بعضی از لذت‌های حلال را به ویژه در نهم، دهم و یازدهم این ماه ترک کنند، به مانند کسی که داغدار عزیزانش است؛ و در دهه اول این ماه هر روز امامشان را با زیارت عاشورا یاد کنند.
همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، ماه عزاداری سید و سالار شهیدان، ابا عبدالله الحسن(ع)، شبکه بارن نیز به سوگ آن امام عزیز و یاران با وفایش می نشیند. ویژه برنامه سوگنامه ماه و خورشید با هدف تبیین ماهیت و اهداف قیام امام حسین (ع) و کاربرد عینی آن در عصر حاضر از ابتدای محرم و هر شب به طور زنده از سیمای مرکز گیلان پخش خواهد شد.
دعوت از مهمان، کارشناسی، مداحی، موسیقی تصویر، گزارش، بخش هایی از هنرهای آیینی، نمایش تعزیه از جمله بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می دهد.
این ویژه برنامه همزمان با فرا رسیدن ماه محرم از ساعت 21 به مدت 70 دقیقه از شبکه باران پخش می شود.
 
سال تولید: 1396