جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

سفرهای مارکوپولو - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سفرهای مارکوپولو

سفرهای مارکوپولو


 

مترجم: محمد رضا افشاری

 

ماركوپولو جهانگرد مشهور ونيزي  در سال 1254 ميلادي متولد شد . پدرش نيكولوپولو بازرگان سرشناس بود  كه براي تجارت به سرزمين هاي دور دست سفر مي كرد ماركو كه داستان سفرهاي پرماجراي پدر را از زبان مادر شنيده بود از همان كودكي  به سفرهاي دريايي و ديدن سرزمين هاي ناشناخته علاقه داشت . روزها در بندرگاه گردش مي كرد و از ديدن كشتي هاي بزرگ بادباني ، غرق شگفتي  مي شد . نوشته هاي عربي  و چيني روي بسته هاي كالا را مي ديد و دلش مي خواست  معناي  اين اشكال  عجيب را كشف كند . شنيده بود كشتي هايي كه از مشرق زمين مي آيند ، كالاهايي چون ابريشم ، ادويه و جواهرات  گرانبها با خود مي آورند . شش  ساله بود كه پدرش نيكولو همراه  عمويش مافئو  سفري طولاني را آغاز كردند . سفري كه سال ها  به  درازا كشيد . روزها و هفته ها و ماه ها از پي هم سپري مي شد و ماركوي  كوچولو  براي بازگشت پدر ، روز شماري مي كرد اين انتظار چنان طولاني شد كه ماركو كم كم چهره پدر را هم از ياد برد .  در اين  دوران دشوار بود  كه مادرش  را از دست داد . مرگ مادر ضربه هولناكي  بود كه ماركو  از ان  به عنوان تلخ ترين خاطره  زندگي اش ياد مي كند  روزي از روزهاي سال 1269 ميلادي ، كشتي بادباني بزرگي در ساحل ونيز پهلو گرفت ماركو كه در آن زمان نوجواني پانزده ساله  بود ، ناگهان صورت آشناي پدر و عمويش مافئو پولو را در ميان سرنشينان كشتي شناخت .

 

نيكولوپولو با چشمان اشكبار ، فرزندش ماركو را در اغوش گرفت . در اين دوران بود كه ماركو داستان مسافرت هاي پر حادثه  پدر را مي شنيد و روح ماجراجويي اش بيدار  مي شد . داستان سفر طولاني نيكولو  و مافئو پولو  به سرزمين چين ، هيجان انگيزترين داستاني بود كه ماركو تا ان زمان شنيده بود . در سال 1271 ميلادي ،زماني كه ماركوپولو هفده ساله بود، همراه پدر عمويش سفري دور را آغاز  كرد . از همين زمان بود  كه نام ماركوپولو به عنوان جهانگردي جوان  و جسور،بر سر زبان ها افتاد .آن ها با كشتي كوچكي از درياي مديترانه گذشته و به اكرا رسيدند. در اين شهر با كشيشي به نام تئوبالد آشنا شدند. نيكولو ماجراي سفر به چين و درخواست قوبيلاي قاآن امپراطور چين را براي تئوبالد تعريف كرد  و گفت كه امپراطور چينبا آيين مسيحيت آشنا شده و آرزو  دارد  مسيحيت  در سرزمين  چين رواج پيدا كند . تئوبالد دو كشيش داوطلب  را به نيكولوپولو  معرفي  كرد تا همراه آن ها  به چين رواج سفر كنند . پنج مرد آماده سفري  طولاني  از غرب به شرق آسيا شدند . از شهريت  المقدس  به طرف لاياس و از آنجا  به سوي سواحل درياي خزر رفتند . ماركوپولو براي اوليبن بار بود كه فوران چشمه هاي نفت را به چشم مي ديد مرمان اين مناطقئ  از نفت چشمه ها براي روشن كردن فانوس هايشان استفاده مي كردند . اين جا سرزميني بود كه در جغرافياي امروز باكو ناميده مي شود .

 

براي سفر  به شرق دور ، بايد از سرزمين پهناور ايران عبور مي كردند . بايد از گذررگاه هاي پر پيچ و خم كوهستاني . از شنزارهاي خشك و سوزان و دشت هاي باتلاقي مي گذشتند . اين سفر براي دو كشيشي ، دشوار و طاقت فرسا بود . بنابراين از ادامه سفر منصرف شدند . اما سه مرد ونيزي به راه خود ادامه دادند . گاه سوار بر شتر و زماني  با اسب و قاطر و گاهي با پاي پياده پيش مي  رفتند . پس از چند ماه  به شهر  بغداد رسيدند ماركوپولو از ديدن  اين شهر افسانه اي شگفت زده  شده بود  و فكر  مي كرد بغداد  زيباترين  شهر مشرق زمين است .نيكولوپولو مي گفت ، سفر  زميني بسيار دشوار است . بنابراين  تصميم داشتند با عبور از شهر كرمان خود  را به بندرگاهي در جنوب شرقي ايران  برسانندذ و با كشتيي   به هندوستان و از انجا به چين بروند . درباره صحراي سوزان گبي ، داستان هاي وحشتناكي شنيده بودند . در مسير كرمان ، از دشت هاي سرسبزي  عبور كردند با ديدن  مناطق سرسبز و خرم  در ميان ان بيابان هاي خشك و سوزان غرق شگفتي مي شدند  . ماركوپولو  در سفرنامه اش به هيجان انگيز بودن سفر در سرزمين پهناور ايران اشاره  مي كند . در كرمان راه دو شاخه  مي شد . سمت شمال ، به افغانستان  مي رسيد و راه جنوب  به بندر هرمز ختم مي شد . ان ها به طرف  جنوب رفتند  پس از هفته ها دشواري و خستگي به بندر هرمز رسيدند . كشتي هايي كه در اين بندرگاه پهلو مي گرفتند ساختمان عجيب و متفاوتي  داشتند   در اين كشتي ها به جاي ميخ  و بست هاي فلزي از ميله هاي چوبي و پوست درخت نارگيل  استفاده شده بود  .

 

كه سفر با ان ها را بسيار خطرناك و نا امن مي كرد ماركوپولو مي نويسد : دريانوردان  ايراني   به راستي كه سر نترس و بي باكي  دارند  مردان ونيزي حتي حاضر نبودند با اين كشتي ها يك كيلومتر از احل دور شوند . بنابراين تصميم گرفتند از راه هاي زميني  به سفر خود ادامه دهند  با هر سختي و مرارتي بود  بار ديگر به كرمان  بازگشتند پس از هفته اي  استراحت به سوي شمال رفتند  و سرانجام  به بلخ رسيدند . در بلخ راه چند شاخه  مي شد مسير شمال به سمرقند  مي رسيد . راه جنوب  به كابل  و ان ها  به سوي كاشغر  حركت كردند اين راه كوتاه ترن اما دشوارتر  بود  چون  بايد از منطقه اي  كه به نام «بام دنيا»  شهرت داشت (تبت امروز ) عبور مي كردند سرزميني كوهستاني و برف  خيز كه ماركوپولو  از ان به عنوان دشوارترين  بخش سفرهاي خود ياد مي كند . از كشمير و كاشمر گذشته و به صحراي  وحشتناك و سوزان گبي رسيدند عبور از اين وسيع ترين صحراي  جهان  يك ماه طول كشيد هنگامي كه ديگر رمقي  در تن نداشتند سرسبزي مزارع و جوشش چشمه هاي كان چو جان دوباره اي به ان ها  داد

 

 

در اينجا بود كه ماركوپولو براي نخستين  بار يكي  از عجايب هفتگنه جهان را به  چشم ديد .ديوار افسانه اي چين  كه دو هزار سال  از بناي ان مي گذرد با شكوه ترين  بنايي بود  كه ماركوپولو در دوران  جهانگردي خود ديده بود . ديوار چين حدود هزار و چهارصد مايل طول  و نزديك  ده متر عرض دارد  دو كالسكه به راحتي مي توانند بر عرض ان حركت كنند  مردان ونيزي پس از چند روز به طرف پكن حركت كردند . امپراطور ،پيك مخصوص خود  را به استقبال ان ها فرستاده بود . شهر  زيباي پكن  به صورت مربع  بزرگي با اضلاع حدود شش مايل ساخته شده بود . گرداگرد شهر  با ديوار بلندي احاطه  شده بود  و دوازده دروازه ورودي و خروجي داشت . از هر دروازه هزار نگهبان  پاسداري مي كرد  . سفر به چين سه  سال به درازا كشيد ماركوپولو كه اينك جواني بيس ساله بود پس از مدتي  به صميمي ترين دوست  و مشاور  امپراطور قوبيلاي قا ان تبديل شد . در سفرها و ميهماني ها و شكارها ، نزديك ترين همراه امپراطور بود . چنان مورد توجه  و اعتماد قرار داشت كه در سي  سالگي ، حكومت شهريا گوئي را به او سپردند در اينجا بود كه ماركوپولو براي اولين بار با اسكناس هاي چيني به داد و ستد  پرداخت . قرن ها پيش از اروپائيان  اين چيني ها بودند  كه از اسكناس استفاده مي كردند  . اين اسكناس هاي كه از پوست يك نوع درخت ساخته مي شد با مهر قرمز  امپراطور اعتبار و ارزش پيدا مي كرد و در تمام  نواحي چيم رواج داشت .  پس از هفده سال زندگي در چين ماركوپولو مرد ثروتمندي شده بود پدرش نيكولو و عمويش مافئو خيلي پير شده  بودند و دوست داشتند سال هاي اخر زندگي را در وطنشان ونيز سپري كنند ماركوپولو هم مرد كامل 38 ساله اي بود آرزوي بازگشت به ونيز را داشت . قوبيلاي قا ان به اين جدايي راضي نبود ، اما عاقبت اجازه داد كه ماركوپولو و پدر و عمويش  به وطن  خود ازگردند در سال 1292 ميلادي ماركوپولو و همراهانش  خاك چين  را ترك كرده و از راه ايران به سوي ونيز حركت كردند در ان دوران جنگي ميان ونيز  و جنوا در گرفته بود  ماركوپولو  در اين جنگ اسير شد و به زندان افتاد در زندان جنوا بود كه ماركوپولو خاطرات پر ماجراي سفرهاي خود را به روي كاغذ  آورد . سفرنامه اي كه پس از گذشت هفت قرن ، ماركوپولو را سرشناس ترين جهانگرد  قرون گذشته معرفي  مي كند