جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

سرما عامل بسیاری از بیماری ها است - نمایش محتوای خبر

 

 

سرما عامل بسیاری از بیماری ها است

شناسه : 64155295

سرماخوردگی بیماری فصل سرماست که معمولا هر کسی چندبار به آن مبتلا می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، سرماخوردگی بیماری فصل سرماست که معمولا هر کسی چند بار به آن مبتلا می شود با این که سرماخوردگی بیماری چندان مهمی نیست اما همین بیماری به ظاهر ساده باعث می شود افراد به مدت یک یا چند روز در منزل بستری شوند و از کارهای روزانه خود عقب بیفتند و از طرفی سرماخوردگی بسیار مسری است بطوریکه اگر یکی از اعضای خانواده به آن مبتلا شود معمولا بقیه افراد نیز دچار خواهند شد.

دکتر محمود یوسفی مشهور متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص این بیماری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا به نمونه های شایع این بیماری و عوارض آن اشاره و اظهار کرد: سرما عامل بسیاری از بیماری هایی است که باعث تشدید و ایجاد عوارض خطیر در بیماران خاص می شود.

هیپوترمی؛ عارضه خطیر سرما

وی هیپوترمی (Hypothermia) را یک عارضه خطیر سرما دانست و گفت: طبق تعریف وقتی که دمای بدن انسان به زیر 35 درجه سانتیگراد برسد هیپوترمی به وقوع می پیوندد و در بیماری های متعدد طبی، هیپوترمی دیده می شود.

متخصص داخلی تصریح کرد: افتادن در آب سرد در فصول سرد یا تماس شدید با سرما در مدت طولانی باعث این عارضه می شود، اگر درجه حرارت بدن به زیر 30 درجه سانتیگراد برسد با زندگی منافات دارد، ولی درجات بین 30 تا 35 شدت های متفاوت هیپوترمی تعریف می شود.

دکتر یوسفی مشهور بهترین اقدام درمانی برای این بیماران را قرار دادن بیمار در زیر پتویی که یک فرد سالم آنرا گرم می کند عنوان کرد و افزود: در صورت هوشیاری بیمار خوراندن مایعات گرم و یا انمای آب گرم و حتی قرار دادن بیمار در تانکرهای آب گرم 37 تا 40 درجه سانتیگراد مفید است ولی خطر شوک ناشی از گرم کردن مجدد وجود دارد که باید این اقدامات در مرکز درمانی و زیر نظر پزشک صورت گیرد.

پدیده رینود؛ موجب تغییر رنگ اندام های انتهایی می شود

وی به پدیده رینود (Reynaud's Phenomenon) که به علت انقباض و عروق محیطی ایجاد می شود اشاره کرد و گفت: این پدیده باعث تغییر رنگ انتهاهای بدن در عده زیادی از بیماران خود ایمنی مثل؛ اسکلرودرمی و لوپوس سیستمیک می شود.

این متخصص داخلی در ادامه اذعان کرد: در شرایط سرما این اختلال خون رسانی تشدید شده و باعث آسیب های جدی به اندام های انتهایی مثل گوش، بینی و انگشتان دست و پا می شود، بنابراین به بیماران مبتلا به بیماری رینود توصیه می شود از قرار گرفتن در شرایط سرما پرهیز کنند و در صورت لزوم از لباس های گرم، دستکش و جوراب ضخیم و مناسب و پوشش کافی بینی و گوش از آسیب این ارگان ها در مواجه با سرما پیشگیری کنند.

سرما و فروست بایت؛ از بیماری های رایج در سربازانی که در سنگرهای سرد زندگی می کنند

دکتر یوسفی مشهور در خصوص این بیماری تصریح کرد: سرما و فروست بایت (FROSTBITE) عارضه شدید ناشی از سرما در کسانی که مدت طولانی در معرض سرما و رطوبت قرار گرفته اند ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه به علت اختلال خون رسانی انتهاها ممکن است عضو مربوطه از بین برود و از بدن جدا شود افزود: معمولا در انگشتان پا و دست و گوش، حادث می شود.

این متخصص داخلی ادامه داد: گزارش های زیادی از این بیماری در سربازانی که در سنگرهای سرد زندگی می کنند وجود دارد که به بیماری پاسنگری نیز معروف است، بنابراین مهمترین نکته در خصوص این بیماری دانستن این مطلب است که اغلب قبل از این عارضه وخیم فرد در عضو مربوطه، بی حسی را درک می کند که در این شرایط باید فورا انگشت مربوطه را لای چین های بدن یا در دهان گرم کند.

دکتر یوسفی مشهور یادآور شد: برای پیشگیری از این عارضه وخیم گرم کردن انتهاها و پوشش مناسب آنها، جلوگیری از مرطوب ماندن و ماساژ مکرر و معاینه مداوم آنها در شرایط بروز سرمای شدید بخصوص در بیمارانی که سابقه بیماری رینود داشته اند توصیه می شود.

سرما و اشعه مضر آفتاب

وی با اشاره به سرما و اشعه مضر آفتاب (UV) در فصل زمستان اشاره کرد و گفت: وقتی که زمین پوشیده از برف است فعالیت در فضای آزاد و یا ورزش های زمستانی خطر آسیب اشعه UV در چشم و پوست شایع می شود.

متخصص داخلی در خصوص علل ایجاد آسیب اشعه UV ادامه داد: برف و یخ همه اشعه مضره آفتاب را به صورت و چشم منعکس می کند و در مدت کوتاه باعث تیرگی پوست و آسیب شدید به قرنیه چشم می شود که با سوزش، قرمزی و کاهش بینایی همراه می شود که به بیماری برف کوری معروف است بنابراین توصیه می شود که هرگونه فعالیت در محیط های باز پوشیده از برف با استفاده از عینک های ضد آفتاب و کرم های ضد آفتاب انجام شود تا از بروز این عوارض پیشگیری شود.

آسم؛ واکنش شدید انقباضی مجاری تنفسی به محرک های حساسیت زای خارجی

دکتر یوسفی مشهور با اشاربه بیماری شایع آسم(Asthma) در فصل سرما گفت: بیماری آسم به علت واکنش شدید انقباضی مجاری تنفسی به محرک های حساسیت زای خارجی تعریف می شود، این افراد وقتی در معرض دم هوای سرد و خشک قرار بگیرند ممکن است واکنش حمله ای آسم بروز و مشکلاتی برای بیماران ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: بیماران آسمی هنگام فعالیت در محیط های سرد باید قبلا از داروهای گشادکننده نایژه استفاده کنند و با پوشش مناسب دهان و بینی از تماس هوای سرد و خشک با نایژه ها جلوگیری کنند.

بیماران مزمن ریه؛ استفاده مناسب از پوشش دهان و بینی با شال و کلاه داشته باشند

این متخصص داخلی در رابطه با این بیماری یادآور شد: بیماران مبتلا به COPD مانند بیماران آسمی در معرض خطر انقباض نایژه ها در مواجه با سرما هستند بنابراین استفاده از داروهای گشادکننده  نایژه قبل از تماس با سرما توصیه می شود.

دکتر یوسفی مشهور افزود: هرچند اثربخشی این داروها در این بیماران کمتر است لذا توصیه به استفاده مناسب از پوشش دهان و بینی با شال و کلاه می شود.

وی گفت: عده زیادی از این بیماران با عفونت های ساده تنفسی در فصول سرد سال از بین می روند و لذا استفاده سریع از انواع آنتی بیوتیک ها و واکسیناسیون این بیماران برعلیه ویروس ها و میکروب ها در اوایل نیمه دوم هرسال توصیه می شود.

بیماران قلبی و عروقی در فصل سرما از فعالیت های بیرون از منزل اجتناب کنند

متخصص داخلی در خصوص سرما و بیماری های قلبی و عروقی( Cardiovascular diseases) گفت: مواجه با سرما و انقباض عروق محیطی و تغییرات فیزیولوژیک برای حفظ درجه حرارت بدن در شرایط سرما باعث تحمیل بار اضافی به قلب و خطر تشدید بیماری عروقی قلب، حمله ایسکمی قلبی، تشدید نارسایی قلبی و عواقب ناشی از آنها می شود بنابراین یکی از خطرات شایع سرما، مرگ و میر ناشی از حمله های قلبی است لذا به این بیماران توصیه می شود از فعالیت های بیرون از منزل اجتناب و در صورت لزوم با پوشش های مناسب اقدام به آن کنند.

سرماخوردگی؛ عفونت مجاری تنفسی با ویروس های مختلف است

دکتر یوسفی مشهور با اشاره به بیماری شایع سرماخوردگی (COMMON COLD) در فصل سرما پرداخت و افزود: یکی از بیماری های شایع در فصول سرد سال، سرماخوردگی است که ناشی از عفونت مجاری تنفسی با ویروس های مختلف بخصوص رینو ویروس ها است.

وی گفت: برخلاف تصور عمومی که عامل سرماخوردگی را خود سرما می دانند؛ ولی عامل بیماری اغلب یک ویروس می باشد که عامل انتقال این ویروس تجمع افراد در محیط های خانگی و اجتماعی می باشد و شاید خشکی مخاطی به علت استفاده از وسایل گرم کننده زمینه گرفتاری به این ویروس را ایجاد می کند.

متخصص داخلی یادآور شد: شاید هم تغییرات درجه حرارت در مخاط تنفسی زمینه ساز ابتلا به ویروس است ولی قطعا فاکتور سرما عامل اصلی ایجاد بیماری نیست و عامل بیماری زا یک ویروس قابل انتقال است.

دکتر یوسفی مشهور اضافه کرد: جلوگیری از تجمع افراد در محیط های بسته و پوشش مناسب دهان و بینی در جهت پیشگیری از انتقال عامل بیماری می تواند موثر باشد همچنین نقش استفاده از ویتامین ث و انواع داروها در جهت پیشگیری از بیماری به اثبات نرسیده است.

وی با بیان اینکه یکی از عوارض برف و باران لغزندگی معابر و خطر سقوط عابران است گفت: این خطرات در افراد پیر و دچار پوکی استخوان که می تواند خطرات جدی از جمله شکستگی های استخوانی را به همراه داشته باشد، همچنین خطر سقوط از ارتفاعات در کارگران و برف روب ها، خطر تصادفات جاده ای از عوارض شناخته شده فصل سرما است که با آموزش نکات ایمنی به شهروندان می توان از این عواقب خطیر پیشگیری کرد.

دکتر یوسفی مشهور در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با افزایش دانشمان از برف و سرما و خطرات آن و رعایت توصیه های پزشکی و ایمنی از این موهبت طبیعی بهره مند و از عواقب برحذر باشید.

ایسنا