سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سبزه اوخان - نمایش محتوای صدا

 

 

سبزه اوخان

تهیه کننده: رحمت حقی پور
نویسنده: سید یعقوب باقری
گوینده ها: سید یعقوب باقری و فاطمه بصارتی نیا
صدابردار: مریم عابد
 
سبزه اوخان برنامه ایست رادیویی با ساختار کلامی آوایی به گویش گیلکی و ادبی که به تبیین جایگاه شعر و نثر گیلکی و تجلیل از شاعران و نویسندگان و آشنایی مخاطبان با ادبیات گیلان می پردازد.
شروع برنامه با کلام عرفانی است و پخش اشعار گیلکی، معرفی شاعرانی که اشعار گیلکی سروده اند، بازخوانی، نقد و بررسی اشعار گیلکی که بیشتر حال و هوای اجتماعی و عرفانی دارند، همچنین پخش سرودهای گیلکی در هر برنامه از قسمت های مهم برنامه سبزه اوخان می باشد.
جهانگیر سرتیپ‌پور که در کتاب « ویژگی‌های دستوری و فرهنگ واژه‌های گیلکی» مبانی دستوری و گرامری گویش گیلکی را تدوین کرده  می گوید: چون زبان پهلوی از خانواده‌ی زبان‌های هند و اروپایی است، گویش گیلکی نیز به سبب هم ریشگی با زبان پهلوی تابعه، گرامر و دستور زبان‌های اروپایی است، به طوری که در گویش گیلکی همانند زبان‌های اروپایی مضاف‌الیه مقدم بر مضاف می‌آید، مانند جنگله میان (درون جنگل) و یا شهر درون (توی شهر) و در اضافه‌ی ملکی نیز به صورت گرامر زبان‌های غربی است، مانند؛ می‌اسب (اسب من).
وی ادامه داد: در گویش گیلکی همانند زبان فارسی واژه‌های بسیاری از زبان‌های بیگانه راه یافته که از جمله‌ی آنها زبان عربی است که برخی واژه‌های آن در لهجه‌های گوناگون مردم گیلان تعریب شده است. بعنوان مثال: واژه‌های قبول، رسول، قهر، غروب، محمد، بصورت: قوبیل، رسول، قار، غوروب یا غوریب و ماء مد درآمده است. 
برنامه سبزه اوخان در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت 21:35 به مدت 30 دقیقه از صدای مرکز گیلان پخش  می شود.
 
سال تولید: 930702