رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

زگیل چیست؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زگیل چیست؟

در گذشته عقیده داشتند که قورباغه‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند. اما امروزه می‌دانیم، همان‌طور که ویروس‌ها باعث سرماخوردگی و زکام می‌شوند، عامل زگیل نیز هستند. ویروس زگیل داخل سلول‌های زیرپوست می‌شود و کار این سلول‌ها را مختل می کند. این ویروس نه تنها سلول‌ها را وادار می‌کند که ویروس‌های دیگر بسازد، بلکه شکل و ظاهر سلول‌ها را نیز تغییر می‌دهد. سلول‌های آلوده شده به ویروس‌، باعث برآمده شدن پوست می‌شوند و زگیل به وجود می‌آید.

رهایی از زگیل کار آسانی نیست، بهترین راه حل، مراجعه به پزشک است. داروها و موادی هم وجود دارند که برای درمان زگیل استفاده می‌شوند، اما تاثیر چندانی ندارند

روند رشد ویروس زگیل بسیار کُند است، اما در تمام بدن منتشر می‌شود، زگیل‌ها پس از اینکه به اندازه معینی رسیدند، دیگر رشد نمی‌کنند.

ویروس‌‌های زگیل به سلول‌ها آسیب نمی‌رسانند، بنابراین دستگاه دفاعی بدن با خیر نمی‌شود و برای از بین بردن ویروس و سلول‌هایی که حامل ویروس هستند، هیچ اقدامی نمی کند. به همین دلیل دانه‌های زگیل روی پوست دردناک نیستند، مگر اینکه این زگیل‌ها در محلی مثل پاشنه پا ظاهر شوند که در آن صورت دردناک خواهند بود. رهایی از زگیل کار آسانی نیست، بهترین راه حل، مراجعه به پزشک است. داروها و موادی هم وجود دارند که برای درمان زگیل استفاده می‌شوند، اما تاثیر چندانی ندارند؛ زیرا این داروها تمامی سلول‌های مبتلا به ویروس را در برنمی‌گیرند. روش دیگر معالجه زگیل، سوزاندن آن به وسیله برف کربوتیک یا ازت مایع است. پزشک، همچنین می‌تواند زگیل را به کمک تیغ بیستوری از روی پوست بردارد. برای این کار باید ابتدا محل زگیل بی‌حس شود. گاهی نیز اتفاق افتاده است که زگیل، خود به خود و زودتر از آنچه انتظار داریم، از بین برود.

منبع: کتاب دانستنی های علمی