سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

زنده یاد فریدون پوررضا - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زنده یاد فریدون پوررضا

زنده یاد فریدون پوررضا


فریدون پوررضا ، آهنگساز و خواننده توانمند گیلانی در سوم مهرماه 1311 در شهرستان لشت نشاء متولد شد . در پنج سالگی پدر و مادرش از هم جدا شدند و وی تحت تربیت و نظر مادربزرگ خود قرار گرفت . فعالیت هنری خود را از دوران کودکی آغاز کرد وی از همان دوران به فراگیری آواز پرداخت و اولین زمزمه های او در سالهای مدرسه شکل گرفت .

در سال 1328 پس از پایان تحصیلات ابتدایی به ناگزیر در مغازه پدر به تعلیم و کار آرایشگری پرداخت . اما یک سال بعد برای آموختن آواز ایرانی در محضر اساتیدی چون دردشتی ، سعادتمند قمی و غلامحسین بنان به تهران رفت . پس از بازگشت به زادگاهش، در 21 مرداد 1332 با خانم منیر پوررضا ازدواج کرد و صاحب 8 فرزند ( یک دختر و 7 پسر ) شد . در سال 1333 در حوزه تعزیه ، نگارش و اجرای نمایشنامه برای تئاتر، به فعالیت پرداخت و چندین سال با گروههای نمایش لشت نشاء و زیباکنار همکاری کرد . در سال 1339 پس از کسب مقام اول خوانندگی رادیو ، شروع به فعالیت در آن رسانه کرد و یک سال بعد اولین ترانه فولکلور را در رادیو ایران اجرا کرد . همزمان با فعالیت هنری در رادیو به هدایت « نواب صفا » به گردآوری ترانه های فولکلور از روستاهای ایران پرداخت و بیشترین همّ خود را صرف تحقیقات در زمینة موسیقی سنتی گیلان و آوازهای بومی اين دیار کرد . در نتیجة همین تحقیقات در سال 1355 به عنوان پژوهشگر آوازهای بومی به همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری به لندن سفر کرد . پس از انقلاب اسلامی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، در زمینة  موسیقی شروع به فعالیت کرد و در سال 1367 اولین کنسرت خود را در سینما انقلاب اجرا نمود . پوررضا کنسرتهای دیگری نیز در داخل و خارج از کشور برگزار کرد که با استقبال و موفقیت بسیاری روبرو شد . از مهمترین کنسرت های او که به مناسبت های مختلف برگزار شد می توان از اجرای کنسرت در آلمان ، کنسرت تالار یادگار امام رشت برای مبارزه با مواد مخدر ، اجرای موسیقی در کاخ نیاوران به مناسبت هفته جهانگردی ، اجرای کنسرت به مناسبت همایش بازشناسی نهضت جنگل یاد کرد .
در سال 1369 شیون فومنی از وی خواست تا با تشکیل یک گروه موسیقی محلی، وی را یاری دهد که نتیجه همکاری این دو هنرمند شکل گرفتن گروه « گیل چاروشان » بود . پوررضا در اردیبهشت 1372 از طرف ادارة ارشاد اسلامي  به آذربایجان سفر کرد و پس از دیدار با « عارف بابایف » موسیقدان آذربایجانی به اجرای آواز شوشتری در کلاس درس او پرداخت .
استاد پوررضا در طول نیم قرن فعالیت هنری خود در عرصه موسیقی فولکلوریک گیلان حدود 469 ترانه فولکلور و شبه فولکلور گیلکی را با لهجه های مختلف اجرا و بازسازی و بازخوانی نموده است . از میان این ترانه ها 280 ترانه را بازسازی و دوباره خوانی و ملودی 100 ترانه را تنظیم کرده است . وی علاوه بر انتشار آلبوم های « گیل لو » ، « می گیلان » و آواز فیلم « پس از باران » و چاپ مقالات تحقیقی متعدد در انتشار کتاب « موسیقی فلکلوریک گیلان » و گردآوری موسیقی گیلان و مازندران با « جهانگیر اشرفی » و « دکتر علی عبدلی » همکاری کرد .

استاد فریدون پوررضا هم اکنون علاوه بر تحقیق و پژوهش در زمینة موسیقی گیلان عضو شورای فنی و آموزشهای آزاد وابسته به ارشاد و از کارشناسان برجسته موسیقی گیلان و اداره فرهنگ و ارشاد آن استان است و بسیاری از خوانندگان معروف گیلان از شاگردان این استاد اندیشمند هستند .
به دلیل فعالیت های هنری فراوان و خدمات بی وقفه در عرصة موسیقی بومی در سال 1383 در ششمین جشنوارة موسیقی نواحی ایران در کرمان از استاد پوررضا تقدیر به عمل آمد .