جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

زمانی که مغز گیج می شود! - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زمانی که مغز گیج می شود!

زمانی که مغز گیج می شود!


حال به هم خوردگی،

یک تجربه سخت و دشوار است. به هنگام تهوع، ضعف و لرزش داریم، دهانمان بدبو می‏شود که این حالت بسیار آزاردهنده است.

هنگامی که غذا می‏خوریم، غذا مستقیماً وارد معده می‏شود. سپس در آنجا خرد و مخلوط می‏گردد، مواد شیمیایی مخصوصی هم به این مخلوط اضافه می‏شوند تا حل شدن و جذب غذا به وسیله خون آسان‏تر شود. در واقع مواد شیمیایی که در معده‏ ما قرار دارند، باعث بد بو شدن و طعم نامطبوع غذا می‏شوند.

عوامل زیادی می‏توانند باعث تهوع شوند. تهوع ممکن است در اثر پرخوری یا خوردن غذای آلوده به باکتری پیش آید. اما بیشتر اوقات، دلایل دیگری به غیر از غذا و نحوه هضم آن دارد.

بسیاری از مردم پس از یک مسافرت طولانی با کشتی یا ماشین، دچار تهوع می‏شوند. یک عفونت میکروبی، اضطراب و نگرانی نیز می‏توانند باعث تهوع شوند. گاهی اوقات فقط با دیدن یک نفر در حال استفراغ، این حالت به ما دست می‏دهد. همچنین بعضی از افراد، بخصوص کودکان، بدون هیچ دلیلی دچار تهوع می‏شوند.

در واقع، معده باعث این کار نمی‏شود؛ بلکه قسمتی از مغز است که دستور این کار را می‏دهد. هنگامی که این قسمت تصمیم می‏گیرد که معده تخلیه شود، با فرستادن علامت به عضلات دستگاه گوارش، حالت تهوع به انسان دست می‏دهد.

عضلات دستگاه گوارش، مراقب انتقال درست مواد غذایی به داخل دستگاه گوارش ما هستند. این عضلات به شیوه مخصوصی کار می‏کنند. برای مثال، هنگامی که سر و ته می‏شویم یا زمانی که معلّق می‏زنیم غذایی که خورده‏ایم از معده به طرف دهان برنمی‏گردد.

حتی اگر در همین وضعیت باقی بمانیم، این عضلات غذا خوردن را برای ما ممکن می‏سازند. در این حالت تهوع، این عضلات دیگر کار خود را به خوبی انجام نمی‏دهند.

مغز به عضله‏ای به نام «دیافراگم» فرمان می‏دهد که فشار زیادی به معده وارد آورد، در نتیجه تمام مواد غذایی داخل معده بیرون می‏ریزد و از راه دهان خارج می‏گردد.

علت‏های بسیاری باعث تهوع می‏شود. برای مثال، هنگامی که غذاهای مختلف یا بسیار سنگین خورده‏ایم، حتماً دچار

چنین حالی می‏شویم، همچنین هنگامی که چیزی در گلویمان گیر می‏کند، استفراغ، تنها راه خارج شدن آن است.

پزشکان عقیده دارند زمانی که سوار کشتی، بر روی دریای متلاطم هستیم، یا با ماشین در حال حرکت روی یک جاده پرپیچ و خم می‏باشیم، حالت تهوع ما به دلیل بی‏نظمی و اختلال در مغز به وجود می‏آید. در حقیقت، اعصاب چشم‏ها و پاها به مغز می‏گویند که بدن ما بی‏حرکت است، در حالی که سایر اعضای حساس به مغز نشانه‏های حرکت و جابه‏جایی را منتقل می‏کنند.

مغز در این حالت گیج می‏شود و کار خود را به خوبی نمی‏تواند انجام دهد و در نتیجه این اختلال مغزی دچار حال بهم خوردگی می‏شویم. بسیاری از افراد که در ماشین دچار تهوع می‏شوند، می‏توانند با نگاه کردن به مناظر بیرون از ماشین، از این حالت جلوگیری کنند، به نظر می‏رسد که با نگاه کردن به بیرون، چشم‏ها به مغز کمک می‏کنند تا بفهمد که چه اتفاقی می‏افتد.

با این وجود، هنوز نمی‏توان دلیل تهوع بعضی از افراد را پس از گذراندن امتحان یا هنگام بالا رفتن از صحنه تئاتر دانست و یا چرا فقط حتی فکر کردن به یک چیز ناخوشایند ممکن است باعث دل به هم خوردگی ما شود.

منبع:تبیان