سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

زلزله چیست؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زلزله چیست؟

زلزله چیست؟چه چیزی موجب لرزیدن زمین می شود؟

سطح زمین از قطعه های بسیار بزرگ سنگ های سخت درست شده است که روی سنگ های داغ و روان زیر خود، به طور آهسته حرکت می کنند. گاهی این قطعه ها به یکدیگر فشار می آورند و موجب لرزیدن زمین می شوند. این چیزی است که در هنگام زمین لرزه روی می دهد.

 

* در بدترین زلزله ها زمین ترک می خورد و باز می شود، خیابان ها فرو می روند، و ساختمان ها فرو می ریزند و به پشته هایی از خاک و سنگ تبدیل می شوند.

* بزرگ ترین خطر در هنگام زلزله آن است که ساختمان روی سر شما خراب شود. پناه گرفتن در زیر یک میز یا کنار در، ممکن است جان شما را نجات دهد.

 

آیا کسی می تواند زلزله را پیش بینی کند؟

به دانشمندانی که زمین لرزه ها را مطالعه می کنند «زلزله شناس» می گویند. اگرچه آنان می دانند در کجا احتمال دارد زلزله اتفاق بیفتد، اما معمولاً نمی توانند زمان دقیق آن را پیش بینی کنند.

 

* انسان تلاش کرده است که ساختمان های ضد زلزله طراحی کند. بعضی از این ساختمان ها به شکل هرم یا قیف هستند.

* به نظر می رسد که جانوران خیلی زودتر از ما حرکت زمین را احساس می کنند. سگ ها زوزه می کشند، مارها از سوراخ هایشان بیرون می خزند و مرغ ها برای نجات جانشان می دوند!

* مردمان چین باستان فکر می کردند که زمین روی شانه های یک گاو غول آسا قرار دارد و زلزله زمانی اتفاق می افتد که گاو، زمین را از روی یک شانه به روی شانه ی دیگرش می اندازد.

منبع:تبیان