سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

رژیم میوه برای کنترل فشار خون و کلسترول - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رژیم میوه برای کنترل فشار خون و کلسترول

رژیم میوه برای کنترل فشار خون و کلسترول


طبق توصیه اداره کشاورزی آمریکا، میزان دریافت کلسترول نباید بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز باشد. کلسترول مازاد در رگها رسوب کرده و باعث تشکیل پلاگ ، تصلب شراین و مشکلات عروقی می شوند. معمولا تنها راه چاره انتخاب رژیم غذایی مناسب می باشد.     

شاید شما هم از مصرف بی ثمر دارو های مختلف برای کنترل کلسترول و فشار خون خود خسته شده باشید. با رژیمی بسیار ساده و در عین حال موثر نتایج مثبتی را شاهد باشید.

فشار خون بالا و افزایش کلسترول بد ( LDL ) از جمله عوامل خطر آفرین برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می باشند که اغلب با هم بروز می کنند. این شرایط بیشتر در گروههای سنی بالا رخ می دهد اما اخیرا سن ابتلا به آنها کاهش یافته است که تغییر شیوه زندگی ، عدم فعالیت بدنی، رژیم غذایی ناسالم ، استرس و اضافه وزن از جمله عوامل مهم آن می باشد.

طبق توصیه اداره کشاورزی آمریکا، میزان دریافت کلسترول نباید بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز باشد. کلسترول مازاد در رگها رسوب کرده و باعث تشکیل پلاگ ، تصلب شراین و مشکلات عروقی می شوند. معمولا تنها راه چاره انتخاب رژیم غذایی مناسب می باشد.

در اینجا ما سعی کردیم با انتخاب هفت نوع میوه که خواص معجزه آسایی دارند یک نوع رژیم میوه درمانی را برای کنترل فشار خون بالا و کلسترول به شما معرفی نماییم.

● روز اول : خرما

خرما باعث تقویت ذهن و جسم شما می شود، به همین دلیل از آن به عنوان غذایی کامل یاد می شود.

خرما حاوی مقدار قابل توجهی فیبر می باشد که سطح کلسترول را پایین می آورد همچنین با ماندگاری بالایی که در بدن دارد میل به مصرف مواد غذایی را در شما کاهش می دهد. نیاسین موجود در خرما باعث کاهش تری گلیسیرید و کلسترول شده و از تصلب شراین و دیگر مشکلات قلبی جلوگیری می نماید.

● روز دوم : انجیر

خداوند در سوره تین از انجیر یاد می کند که نمایانگر خواص فوق العاده آن می باشد. انجیر با مزه شیرینش سرشار از فیبر می باشد که نقش مهمی در کاهش کلسترول بد خون ایفا می کند.

● روز سوم : انگور

از انگور نیز به کرات در آیات قران یاد شده است و در توصیف میوه های بهشتی آمده است.

انگور سرشار از فلاونوئید ( گروهی از مواد که شباهت به ویتامین P داشته و دارای خاصیت ضد خونریزی هستند ) می باشد که بیش از ویتامین ث ، ای و بتاکاروتن ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و محافظ خوبی در برابر بیماری های قلبی عروقی خواهد بود.

پس برای داشتن قلبی سالم تا می توانید آب انگور بخورید اما سعی کنید از انگورهای سیاه که خاصیت از آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به دیگر انگور ها برخوردار هستند استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید، آب انگور باید تازه باشد تا حداکثر فایده را از آن ببرید.

● روز چهارم : انار

انار بومی خاورمیانه بوده و منبع خوبی برای پتاسیم می باشد از این رو برای افرادی که از فشار خون رنج می برند بسیار توصیه شده است.

آب این میوه حاوی آنتی اکسیدانتهای بسیار قوی بوده و بخصوص با جلوگیری از اکسید شدن کلسترول مانع بیماریهای قلبی عروقی شده و ضایعات وارده به رگهای گرفته شده را کاهش می دهد.

پوست این میوه سرشار از پلی فنول بوده و به همین دلیل آب میوه های تولید شده صنعتی که از پوست انار استفاده می کنند اثر بخشی بیشتری از آب میوه های خانگی دارا می باشد.

● روز پنجم : موز

موز نیز سرشار از فیبر است که به کاهش کلسترول کمک می کند. این میوه دارای سدیم کمی بوده و در عوض منبع خوبی از پتاسیم می باشد بنابراین در کاهش فشار خون بالا بسیار موثر است. بعلاوه، موز حاوی فولات و ویتامین ب ۶ بوده که در پیشگیری از تصلب شراین بسیار حیاتی می باشد.

با خواصی که ذکر شد موز برای کسانی که از کلسترول و فشار خون بالا رنج می برند میوه ای فوق العاده می باشد.

● روز ششم : به

به، میوه ای طلایی از خانواده سیب، خوشبو و خوش طعم. بنا به گفته ابن قیم ( دانشمند عرب نویسنده کتاب طب القلوب ) به در زمان پیامبر به عنوان تقویت کننده قلب، تنفس راحت و خلط آور استفاده می شده است.

این میوه نیز منبع خوبی برای پتاسیم بوده که برای کارکرد بهینه قلب و کاهش فشار خون لازم می باشد. پکتین و فیبر محلول آن در کاهش کلسترول موثر است.

● روز هفتم : عناب

این میوه از درخت کنار سدر به عمل می آید. بادیه نشین ها در قدیم برای پخت نان از آن استفاده می کرده اند. این میوه را می توان به دو صورت خشک شده و تازه مصرف کرد. عناب خشک شده در طب سنتی چین با نام خرمای قرمز به عنوان دارو برای تقویت قلب و حفظ فشار خون طبیعی استفاده می شده است.

با توجه به مطالبی که ذکر شد باید خاطر نشان کنیم که شرایط حاد کلسترول بالا و فشار خون نیازمند درمانهای خاصی است که باید توسط پزشک ارائه شود که می تواند شامل ژیم غذایی سالم، ورزش منظم و دارو درمانی باشد. استفاده از مواد غذایی طبیعی هم به روند بهبودی شما کمک می کند و هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتان خواهد شد.پورتال سیمرغ ( www.seemorgh.com )