جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

رونق زراعت چوب در گیلان، گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال - نمایش محتوای خبر

 

 

رونق زراعت چوب در گیلان، گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال

شناسه : 62519389

رونق زراعت چوب در گیلان، گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال

بیشتر مردم گیلان را با مناظر بکر طبیعی اش می شناسند. علاوه بر این شنیدن نام گیلان، شالیزارهای سرسبز، باغهای چای، زیتون، مرکبات، بادام زمینی و دشت های جالیزی را هم به ذهن تداعی می کند. 11سال است که باغ های صنوبر هم به جمع مواهب این استان سرسبز اضافه و ممر درآمدی برای روستاییان و جویندگان شغل شده است.
بر اساس اعلام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، این استان با داشتن 60هزار هکتار معادل65 درصد از150هزار هکتار سطح زیرکشت چوب در کشور، مقام اول زراعت چوب را در ایران دارد.
بررسی ها نشان می دهد زراعت چوب علاوه بر حفظ جنگلها، راهکاری مناسب برای ایجاد اشتغال، افزایش درآمد خانوارهای روستایی، افزایش تولید وتامین نیازهای چوب کشور و به تبع آن کاهش واردات است. صنعتی که با استقبال روز افزون بهره برداران و با توجه به نیاز مواد اولیه صنایع چوب کشور، گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان آب وهوای مساعد، بارندگی های کافی، وجود زمینهای مناسب و استقبال بهره برداران را از مهم ترین عوامل پیشرو بودن گیلان در زراعت چوب می داند .
زارع با اشاره به نیاز سالانه بیش از12میلیون مترمکعب چوب در کشور به عنوان مواد اولیه گفت: با رونق کاشت درختان سریع الرشدی همچون صنوبر، میتوان بخش عمده ای از این نیاز را در کشور تامین کرد.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر حدود 6 و نیم میلیون مترمکعب از نیاز کشور با زراعت چوب و برداشت از جنگلها تامین و بقیه از طریق واردات تامین می شود گفت : سالانه حدود 2میلیون و500هزار متر مکعب چوب در کشور تولید می شود که در این میان حدود یک میلیون تن سهم گیلان است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  گیلان با اشاره به اینکه چوبی که سالانه در گیلان از طریق کشت صنوبر تولید می شود 25 برابر چوبی است که از جنگل های این استان برداشت می شود گفت: با توسعه زراعت چوب توانسته ایم برداشت از جنگل ها برای تامین مواد اولیه صنایع چوب را از 300 هزار مترمکعب در 5 سال پیش، به حدود 40 هزار مترمکعب کاهش دهیم .
زارع تعداد بهره برداران زراعت چوب در استان راحدود 12هزار نفر اعلام کرد و گفت: 90درصد از این بهره برداران کشاورزند و در کنار دیگر فعالیتهای کشاورزی، بخشی از زمینهای بدون استفاده خود را در سال های اخیر به کشت صنوبر اختصاص داده اند.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان هم با بیان اینکه دوره بهره برداری صنوبر در گیلان براساس گونه و شرایط داشت، حدود 3تا8 سال طول می  کشد گفت: با زراعت صنوبر در هر هکتار بطورمیانگین300مترمکعب چوب تولید شده و حدود60میلیون تومان هم درآمد نصیب بهره برداران خواهد شد .
به گفته رضوی کشت صنوبر در گیلان نسبت به تولید دیگر محصولات کشاورزی زحمت کمتری داشته وعمده کار آن در سال اول، برای شخم زمین و کاشت نهال است .
وی به سودآور بودن این صنعت اشاره کرد وگفت: با توجه به افزایش صنایع چوبی در کشور و گیلان و همچنین استفاده از تقریبا همه اجزای چوب این گونه درختی در صنایع چوبی و دور ریز کم آن نسبت به سایر گونه ها،  چوب صنوبر در گیلان و حتی دیگر استان ها بازار خوبی دارد.

 
بر اساس اعلام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در حال حاضر قیمت هر مترمکعب چوب صنوبر در بازارهای این استان دست کم 200 هزار تومان است این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان گیلانی معتقدند قیمت چوب در گیلان به علت فراوانی آ ن کم است و بر این اساس هر مترمکعب چوب تولیدی خود را در برخی از استانها، تا 400 هزار تومان هم  می فروشند .
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان می گوید : صنوبرکاران تا 3 سال می توانند لابه لای درختان صنوبر که بطور میانگین 3 متر با هم فاصله دارند ، محصولات جالیزی و صیفی نیز تولید و ضمن تامین نیازهای خانوار ، از فروش این محصولات هم درآمد کسب کنند .
وی با اشاره به اینکه بیش از100هزارهکتار از زمینهای گیلان قابلیت کشت صنوبر را دارند گفت: تاکنون در60هزار هکتار از این زمینها صنوبرکاری شده است که در صورت کشت صنوبر در40 هزار هکتار باقی مانده، باتوجه به تولید300مترمکعب چوب در هرهکتار، با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت حدود12میلیون متر مکعب به تولید چوب در کشور و به تبع آن  مواد اولیه صنایع چوبی اضافه خواهد شد
وی تسهیلات زراعت چوب را در هر هکتار حدود 5 میلیون تومان اعلام کرد و گفت : البته این تسهیلات کافی نبوده و برای افزایش آن رایزنی های بسیاری با مسئولان استانی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشورانجام شده که امید می رود این رقم در آینده نزدیک به 10 میلیون تومان افزایش یابد .
اما مولایی نماینده و سخنگوی امور کشاورزی گیلان در دولت و صنوبرکار نمونه کشور در گفتگوبا خبرنگار ما با اشاره به اینکه11سال پیش زراعت چوب را در 8 هکتار زمینهای صومعه سرا آغاز کرده و در این مدت وسعت زیر کشت صنوبر را به 78 هکتار رسانده گفت: سالانه بطورمیانگین 3 هزار مترمکعب چوب از زمینهایم برداشت و یک سوم آن را به تولیدکنندگان و کارخانه داران صنایع چوبی گیلان و بقیه را به علت پررونق تر بودن بازار دیگر استانها به این مناطق صادر می کنم
 عضو کمیسیون مجمع ملی صنوبر ایران با اشاره به وجود5هزار و130 کارخانه و کارگاه صنایع چوبی در کشور گفت : با وجود استقبال مردم  از زراعت چوب و شرایط مساعد آب و هوایی و زمینهای مناسب آنگونه که باید از این صنعت در گیلان حمایت نمی شود .
رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گیلان هزینه کاشت، داشت و برداشت هر هکتار صنوبر را 10 میلیون تومان عنوان کردو گفت : این درحالی است که 4 و نیم تا 5 میلیون تومان تسهیلات به بهره بردران داده می شود .
وی مهم ترین راهکار توسعه زراعت چوب را افزایش حمایت های نهادهای مسئول و مشارکت بخش خصوصی دانست وگفت : برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی که مهم ترین مشکلش کمبود زمین است، رایزنی هایی با مسئولان   اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان جهادکشاورزی گیلان انجام شده، تا زمینهایی که در تملک این نهاد ها قرار دارد، به بهره برداران بخش خصوصی اجاره داده شود که نتایج نهایی این رایزنی ها اوایل سال آینده مشخص خواهد شد .
 مصاحبه خبرنگار ما با جمعی از صنوبرکاران گیلانی هم از کمبود حمایت های مالی و مشکل زمین بهره برداران بخش خصوصی حکایت دارد.

 
کوتاه سخن اینکه: اگرچه زراعت چوب درگیلان با توجه به سود آور بودنش مشتاقان زیادی دارد و در سالهای اخیر با رونق این صنعت، این استان توانسته حدود نیمی از چوب تولیدی کشور را از آن خود کند و گام هایی بلندی برای تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد، اما به اذعان کسانی که دستی بر آتش زراعت چوب دارند هنوز مشکلاتی از جمله کمبود حمایت های مالی و مشکل زمین برای بهره برداران بخش خصوصی،  سدی بر سر راه توسعه این صنعت است. بی شک با پیگیری مسئولان برای واگذاری زمینهای دولتی بلا استفاده و افزایش تسهیلات، این موانع نیز مرتفع شده و زراعت چوب در گیلان رونق بیشتری خواهد گرفت .
 

سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 
 


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام و خسته نباشید بنده تولید کننده نهال پالونیا... جواد ۱۳۹۵/۰۷/۱۵ ۱۵:۲۱

جواد
سلام و خسته نباشید
بنده تولید کننده نهال پالونیا گونه فورتونی هستم که بیشترین چوب آوری درخت را دارا میباشد برداشت چوب این گونه درخت حدودا 6سال میباشد 09901409492 0
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۵ ۱۵:۲۱