جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

روشی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز و محافظت از حافظه - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

روشی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز و محافظت از حافظه

روشی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز و محافظت از حافظهقدم زدن حداقل به میزان 10 کیلومتر در هفته می‌تواند از کوچک شدن مغز و ابتلا به بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر پیشگیری کند.

دانشمندان با انجام مطالعه روی 300 نفر و بررسی این که آن‌ها چند ساعت در هفته قدم می‌زنند متوجه شدند افرادی که حداقل 10 کیلومتر در هفته راه می‌روند کم‌تر از دیگران به بیماری‌های مغزی دچار می‌شوند.

کرک اریکسون از دانشگاه پیتسبورگ در این باره گفت: مغز انسان‌ها در اواخر دوره بزرگسالی شروع به کوچک شدن می‌کند که این موضوع می‌تواند منجر به ابتلا به مشکلات حافظه‌ای شود. اما تحقیقات ما نشان می‌دهد فعالیت‌های بدنی در این سنین می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مغزی و آلزایمر پیشگیری کند.

آلزایمر که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مغزی است به آرامی سلول‌های مغزی را می‌کشد، اما فعالیت‌هایی مانند قدم زدن می‌تواند به پیشگیری از این عارضه کمک کند. این کار هم‌چنین به افزایش حجم مواد خاکستری مغز کمک می‌کند. در حال حاضر هیچ دارویی برای توقف پیشرفت آلزایمر وجود ندارد. هم‌اکنون نزدیک به 26 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

بررسی‌های قبلی هم نشان داده بود رژیم غذایی مدیترانیه ای خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش میدهد. محققان متوجه شدند این رژیم غذایی که سرشار از سبزیجات ، ماهی و میوه و غلات است قسمتهایی از مغز را که وظیفه فکر کردن و کنترل حافظه را به عهده دارند سالم نگاه میدارد.

افرادی که مقادیر زیادی از محصولات گوشتی مانند گوشت و مرغ را مصرف میکنند و همچنین اقدام به خوردن مشروبات الکلی میکنند با احتمال بسیار زیادی خود را در معرض ابتلا به آسیبهای مغزی قرار میدهند.

این غذاها باعث مرگ قسمتهای بسیار کوچکی از مغز انسان میشوند که میتواند در نهایت منجر به از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر شود. اما افرادی که رژیم غذاییشان بیشتر به رژیم مدیترانیه ای نزدیک بود با احتمال 36 درصد کمتر به بیماریهای مغزی دچار میشدند.منبع : khabaronline.ir