جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

رودسر - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رودسر

رودسر


آب و هوا

آب و هواي نواحي ساحلي و جلگه‌اي شهرستان رودسر معتدل و مرطوب و مساعد است و آب و هواي مناطق كوهستاني داراي زمستان‌هاي سرد و برفي و در تابستان‌ها نيمه مرطوب و داراي شرايط متعادلي است.

زبان و گويش

زبان و گويش مردم رودسر گيلكي بيه پيشي است. اما اندك تفاوتي در لهجه ي كوهپايه نشينان و مناطق كوهستاني رودسر ـ گالش‌ها ـ با مناطق جلگه‌اي وجود دارد، زبان مردم اين منطقه به زبان پهلوي شباهت دارد، اين زبان يادآور زبان باستاني ايراني ست. اما به دليل مهاجرت گروهي از كردان و تركان در اين منطقه برخي از واژگان اين دوزبان وارد زبان رودسري شده است، واژگان عربي كه به وسيله‌ي روحانيون و ملاها وارد زبان رودسري شد و روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده مي‌شود.

همچنين به دليل گسترش رسانه‌هاي گروهي از جمله صدا و سيما و بي‌توجهي صدا و سيماي گيلان به هويت گيلاني لهجه و گويش رودسري در معرض خطر و فراموشي قرار مي گيرد، افزون بر اين لغات خارجي و اروپايي كه برخي افراد فرنگي و به اصطلاح غرب زده وارداين گويش مي‌كنند، روند تحول و تغيير را در آن سبب مي‌شوند.

مهاجرت‌هاي پي‌درپي جوانان و ساكنان منطقه به شهرهاي بزرگ ودور بودن از زادگاه و صحبت كردن به گويش‌هاي ديگر نيز از جمله عوامل فراموشي اين گويش است. (فرض‌پور، 1342: 12)

صنايع دستي:

نمدمالي- شال بافي- جوراب‌بافي- سفال‌گري- مسگري و آهن‌گري


مسئول طرح: هوشنگ عباسي

همكار: رقيه محمدي‌ واجارگاه

 

مجری: سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان گيلان

 

اين تحقيق در صدا وسيماي گيلان موجود مي باشد.