سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

رودخانه ی خواجه کری ( مرداب = ملا هادی ) - آستارا - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رودخانه ی خواجه کری ( مرداب = ملا هادی ) - آستارا

رودخانه ی خواجه کری ( مرداب = ملا هادی ) - آستارا


رودخانه ی خواجه کری از بلندی های غربی (لائون) به نام شته رو سرچشمه می گیرد. در شته رو دو رودخانه ی کج و زانوشکلی به هم می پیوندند و رود واحدی را شکل می دهند.
قبرستان بزرگی در میان درختان کیش (شمشاد) در این جا وجود دارد که سنگ نوشته هایی با علایم تیر و کمان و گلاب دان و سپر و شمشیر دیده می شود. به روایت اهالی در آن جا مرکز سکونت بوده ولی به دلیل وجود مارهای سمی اهالی متواری شده اند، عده ای دیگر بر این عقیده اند بر اثر شیوع طاعون اهالی آن جا را ترک کرده اند.
رودخانه ی کری پس از عبور از آبادی های ((خانه آسیاب)) ، لمیر محله و بیجاره بین و مشروب کردن مزارع برنج پس از عبور از شهر آستارا به دریای خزر می ریزد.
این رودخانه ها در قسمت علیا به نام ملا هادی، در بخش وسطی به نام خواجه کری وسیوجو و در داخل شهر به مرداب معروف می باشد، همه ساله ساکنان حاشیه ی رودخانه انواع ماهی به روش سنتی در آن صید می کنند.
پنج پل به نام های: فارابی، مرداب ، خواجه کری (کمربندی)، بیجاره بین و لمیر بر روی آن احداث شده که قسمت جنوبی شهر آستارا (تله سیفی) را به آستارا متصل می سازد. در گذشته پلی به نام زمان بیگ در گذرگاه خواجه کری (کچ لات) که به مرور زمان خراب گشته است (تئنیق کورپی).