رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

رفع موانع صادرات غیر نفتی یکی از الویت های جدی دولت یازدهم - نمایش محتوای خبر

 

 

رفع موانع صادرات غیر نفتی یکی از الویت های جدی دولت یازدهم

شناسه : 339218337

رفع موانع صادرات غیر نفتی یکی از الویت های جدی دولت یازدهم

 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی گیلان گیلان گفت: یکی از تصمیمات جدی دولت که بارها به مسئولان اقتصادی تاکید شده است رفع موانع صادرات کالاهای غیرنفتی است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما محمود واعظی با بیان اینکه صادرات کالاهای         غیر نفتی یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی است که اهمیت و نقش اساسی در اقتصاد کشور و بالا بردن کیفیت محصولات داخلی دارد گفت:دولت حمایت ویژه ای از صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی دارد.
 وی حذف مالیات برارزش افزوده در مناطق آزاد ، حذف مقررات و قوانین دست و     پا گیر، همکاری بیشتر با صادرکنندگان برای برقراری روابط بانکی و بیمه ای مناسب با خارج از کشور ، حل مشکلات گمرکی و سرعت بخشیدن به روند صادرات را از برنامه های جدی دولت برای حمایت بیشتر از صادرکنندگان اعلام کرد.
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه ، کشورهای همسایه در حاشیه دریای خزر سرمایه گذاری زیادی در حوزه صادرات انجام داده و از بستر این دریا استفاده های زیادی کرده اند گفت: ما هم باید با توسعه و سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور بویژه انزلی از این کشورها عقب نمانیم.
محمود واعظی با اشاره به ساخت راه آهن قزوین، رشت به آستارا گفت: امکان خوبی این خط آهن فرصت خوبی برای صادرات کالاهای تولید داخل به کشورهای حاشیه دریای خزر و حتی اروپا فراهم می کند.
استاندار گیلان هم در این نشست با انتقاد از عملکرد سازمان بنادر و گمرکات کشور برای وجود بوروکراسی اداریدر فعالیت های این دو سازمان افزود: در منطقه آزاد انزلی ظرفیت های خوبی برای صادرات و واردات وجود دارد که امیدواریم دولت با نگاه مثبت از این ظرفیت ها حمایت کند. 
وی با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی از گیلان تصریح کرد: کیوی گیلان بعلت مرغوبیت و داشتن قیمت مناسب یکی از مزیت های کشاورزی گیلان با صرفه اقتصادی بالا برای صادرات است. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان هم در این نشست گفت: در 8 ماهه امسال ارزش صادرات غیر نفتی استان گیلان دویست میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 3 درصد رشد داشته است.
علی منتظری افزود: در حال حاضر 50 واحد صنعتی و 599 بازرگای فعال در گیلان محصولاتی همچون کاشی، سرامیک، محصولات کشاورزی، مواد غذایی، چای، نساجی، محصولات شیمیایی و برخی از قطعات خودرو را به خارج صادر می کنند. مدیرعامل منطقه آزاد انزلی هم در این کارگروه گفت: از ابتدای امسال تاکنون سهم تجارت خارجی در منطقه آزاد انزلی یک میلیون و 800 هزار دلار بوده که این آمار به نسبت سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است
 رضا مسرور افزود: بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی با سرمایه گذاری 300 میلیارد تومانی بخش خصوصی امسال به بهره برداری می رسد.
 رئیس مجمع نمایندگان گیلان هم در این نشست گفت: گیلان با داشتن دریا و اقتصاد دریامحور و توسعه مناطق آزاد می تواند یکی از استانهای تاثیر گذار در اقتصاد کشور باشد. 
اسدالله عباسی افزود: با آغاز بکار راه آهن قزوین رشت و اتصال آن به آستارا حمل و نقل مسافر و بار از گیلان با سایر نقاط کشور آسان تر و مقرون به صرفه خواهد بود.
منبع: خبر گیلان