رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

رفع تصرف 10 هکتار از اراضی پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

رفع تصرف 10 هکتار از اراضی پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر

شناسه : 63623295
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد
رفع تصرف 10 هکتار از اراضی پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: بیش از 10.2 هکتار اراضی پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر که مورد تجاوز متصرفان قرار گرفته بود آزادسازی شد.

خبرگزاری فارس: رفع تصرف 10 هکتار از اراضی پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، امیر عبدوس پیش از ظهر امروز در جلسه محیط زیست استان به وضعیت تصرف پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر در آستانه‌اشرفیه اشاره کرد و اظهار داشت: تصرف این پارک حدود 5 سال در حوزه‌ دشت‌های شرقی رودخانه سپیدرود در پارک ملی بوجاق به بهانه کشاورزی این اراضی ادامه داشت.

وی، با بیان اینکه این تصرف مصداق بارز تصرف عدوانی و تخریب محیط زیست بوده است، تصریح کرد: با حکم دادستانی منطقه موضوع تصرف پارک ملی مورد پیگیری قرار گرفت و مقدار 10.2 هکتار از این پارک از دست متصرفات آزادسازی شد.

این مسئول، با اشاره به اینکه امروزه زیستگاه‌های گیلان به دلیل کمبود سرزمین و پراکنش وسیع مناطق مسکونی به شدت مورد تعرض متصرفان قرار می‌گیرند، ادامه داد: اگر حمایت‌های قضایی و پیگیری‌های مکرر محیط‌بانان در سراسر زیستگاه‌های استان نبود تاکنون بخش مهمی از این اراضی ارزشمند از دست می‌رفت و فاقد ارزش زیستگاهی می‌شدند.

به گفته وی، دشت‌های حاشیه شرقی سپیدرود در پارک ملی بوجاق علاوه بر اهمیت زیستگاهی که به دلیل پیوسته بودن به اکوسیستم دهانه رودخانه سپیدرود دارند، به دلیل همجواری با تالاب بین‌المللی بندر کیاشهر از ارزش چند برابری نیز برخوردار هستند.

عبدوس، خاطرنشان کرد: منطقه مذکور به دلیل شرایط هیدرومرفیک خاک توان جای دادن حجم زیادی از تنوع زیستی را در خود دارند و تعارض‌های دیگری نیز در این منطقه با اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد که بخشی از آن از طریق دستگاه قضایی در حال پیگیری است و در بخش دیگر نیز سازمان با اشخاص حقوقی ذی‌نفع در منطقه مشغول رایزنی است تا اراضی مورد نظر به صورت یکپارچه به پارک ملی بوجاق که نخستین پارک ملی خشکی دریایی کشور است، بازگردانده شود.

به گزارش فارس، پارک ملی بوجاق با وسعتی معادل سه هزار و 400 هکتار و تنوع بزرگ پرندگان و آبزیان تنها پارک ملی گیلان است.