جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

رضایتمندی 97 درصدی از طرح تحول نظام سلامت در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

رضایتمندی 97 درصدی از طرح تحول نظام سلامت در گیلان

شناسه : 121905384

رضایتمندی 97 درصدی از طرح تحول نظام سلامت در گیلان

رشت - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از رضایتمندی 97 درصدی مردم این استان از اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد.

به گزارش ایرنا، انوش برزیگر روز شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گیلان در رشت افزود: بر اساس نظرسنجی های انجام گرفته در اجرای این طرح در بیمارستان های دولتی استان گیلان، 97 درصد مردم از این طرح رضایت دارند و خوشحال هستند.

وی اظهار داشت: طرح تحول نظام سلامت که از اردیبهشت سال 93 در کشور و همزمان با آن در استان گیلان به اجرا درآمد، کاهش پرداختی از جیب مردم را به همراه داشت و این گواه توجه دولت تدبیر و امید به دغدغه های مردم در حوزه بهداشت و درمان است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان گیلان طرح تحول نظام سلامت را طرحی بزرگ و تاریخی دانست و خاطر نشان کرد: همه بایستی در ادامه اجرای این طرح همکاری های لازم را داشته باشند به طوری که برخی از انتقادها ، خللی در کارمان ایجاد نکند.

وی با بیان این که با اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های دولتی مردم دیگر دغدغه مالی ندارند و مشکلاتشان کم شده ، تصریح کرد: به عنوان مثال هزینه شش میلیون تومان قبل از اجرای این طرح ، اکنون به مبلغ 180 هزار تومان رسیده است.


*ارتقاء کیفیت ویزیت بیمار توسط پزشک

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان نیز در این نشست خبری از ارتقاء کیفیت ویزیت بیماران توسط پزشکان خبر داد.

محمدتقی آشوبی افزود: ارتقاء کیفیت ویزیت بیمار توسط پزشک از برنامه های طرح تحول نظام سلامت است که در این رابطه، یک پزشک حداکثر در یک ساعت هشت بیمار را ویزیت می کند.

وی اظهار داشت: برای تحقق این مهم تعداد روزهای مراجعه کننده کلینیک ها به ویژه در عصر و ساعت ها افزایش می یابد.

آشوبی در ادامه بهسازی تخت های بیمارستان های دولتی را از برنامه های طرح تحول نظام سلامت عنوان و بیان کرد: از دو هزار و 340 تخت بیمارستانی ، 800 تخت در سال 93 بهسازی شد و در سال 94 برای بهسازی بقیه تخت های بیمارستانی اقدام می شود.

وی با اشاره به اجرای موفقیت طرح تحول نظام سلامت در گیلان خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اجرای طرح تحول نظام سلامت از بین 51 واحد دانشگاهی در کشور ، جایگاه پنجم را کسب کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در ادامه نسبت خبری در رابطه با اجرای طرح پزشک خانواده در استان تصریح کرد: طرح پزشک خانواده در 100 درصد روستاها اجرا شده و سیستم ارجاع رعایت می شود.

دولت یازدهم با نگاه ویژه به مقوله بهداشت و درمان در زمینه بهبود وضعیت سلامت مردم تلاش های مستمری انجام داده که اجرای طرح تحول نظام سلامت گام مهم دولت در این راستاست.

طرح تحول نظام سلامت که از پانزدهم اردیبهشت ماه سال 1393 آغاز شده؛ طرح مهم و بزرگی است که دولت تدبیر و امید با روی کار آمدن خود با هدف بهبود وضعیت بهداشت و درمان در کشور به اجرا در آورد.

این طرح با هدف ارتقای کیفی و کمی خدمات درمانی ، دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی درمانی بویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم و در نهایت توسعه، جذب و ماندگاری پزشک متخصص در سراسر کشور به اجرا درآمد.

برنامه کاهش میزان پرداخت از جیب بیماران بستری، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان ها، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان ها، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان های تابعه ، ترویح زایمان طبیعی و حمایت مالی از بیماران صعب العلاج و خاص نیازمند، هفت برنامه اصلی در طرح تحول نظام سلامت است.