رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

رد شایعه آلوده بودن برنج ایرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

رد شایعه آلوده بودن برنج ایرانی

شناسه : 205412062

رد شایعه آلوده بودن برنج ایرانی

آلوده بودن برنج ایرانی شایعه است. 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما رییس موسسه تحقیقات برنج کشور امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما در رشت گفت : برنج تولید شالیکاران ایرانی یکی از سالم ترین برنج های تولیدی دنیاست و شایعه آلوده بودن آن به مواد شیمیایی و آفات درست نیست.
فرامرز علی نیا در ادامه با بیان اینکه سال آینده رقم جدید برنج گیلانه به کشاورزان معرفی  می شود افزود : این رقم جدید برنج خواص ژنتیکی رقم قدیمی و محلی آبجی بوجی را دارد.
وی با بیان اینکه میانگین تولید شلتوک رقم های محلی برنج در ایران در هر هکتار4 تن است گفت : تولید شلتوک رقم برنج گیلانه در هرهکتار یک تن بیشتر از رقم های محلی خواهد بود.
رییس موسسه تحقیقات برنج کشور افزود: این رقم در فصل زراعی پیش رو ، برای دومین فصل ، بطور آزمایشی در گیلان کشت خواهد شد.
فرامرز علی نیا گفت : در سال95، تحقیقات 2 رقم جدید برنج دیگر هم درموسسه تحقیقات برنج کشور انجام می شود.
وی در ادامه به رایزنی با مسئولان کشاورزی کشورهای حاشیه دریای خزر و آسیای میانه برای کشت برنج ایرانی اشاره و تصریح کرد : تلاش می کنیم در کشورهای آذربایجان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، ازبکستان و قزاقستان که منابع آبی غنی دارند کشت برنج ایرانی را ترویج دهیم.
رییس موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه کشورهای ویتنام ، تایلند ، فلیپین و هند از قطب های تولید برنج در آسیا و جهان هستند تصریح کرد : تلاش می کنیم با برنامه ریزی طولانی مدت در مرحله اول ایران در تولید برنج به خودکفایی برسد و در مرحله بعد یکی از کشورهای صادر کننده این محصول استراتژیک تبدیل شود.
موسسه تحقیقات برنج کشور از سال 1339 در گیلان آغاز بکار کرد.
 جمع آوری ارقام بومی و ثبت مشخصات آنها ،  تولید لاین های خالص و رقم های جدید از طریق روش های گزینشی توده ای و انفرادی از مهمترین کارکردهای این موسسه علمی است.
از سال 1339 تاکنون 43 رقم جدید برنج نظیر شیرودی، کشوری، کوهسار و خزر در موسسه تحقیقات برنج کشور تولید و شالیکاران معرفی شد. 
موسسه تحقیقات برنج دارای پنج بخش اصلاح و تهیه بذر، خاک و آب ، گیاه پزشکی ، فنی - مهندسی کشاورزی و خدمات فنی - تحقیقاتی است که افزایش میانگین تولید  شلتوک از 2 تن به 4 و هشت دهم تن در هکتار، از مهمترین دستاوردهای تحقیقاتی این موسسه در 55 سال گذشته بود.
 
منبع : خبرگیلان