سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

رخته بری - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رخته بری

رخته بری


داماد هنگام نوشتن قرارداد ازدواج متعهد می گردد که معادل مبلغ معینی برای عروس لباس و زیور بخرد لذا یک روز طبق قرار، عروس و داماد همراه چند اعضای خانواده خود به شهر می روند و داماد پارچه  و طلا را که تعهد نموده می خرد و به خانواده عروس تحویل می دهد.
یکی از مراسم رایج در این محل قیچی بری (بریدن لباس) نام داشت که 3 روز قبل عروسی انجام می گرفت. بدین صورت که مهمانان به غیر از کادو برای عروس، حنا(خنهxne) می آوردند که به نوعی کمک برای عروس و داماد بود (شکر، گردو، قند،برنج، چای و...) و طرف داماد هم یک گوسفند، چای، قند، چند عدد تخم مرغ، گردو، شکر، روغن، هیزم و... که برای روز عروسی احتیاج بود را پشت اسب می گذاشتند و زیر یا روی آن پارچه قرمزی می انداختند. بعد از تحویل وسایل و گرفتن انعام، در حیاط خانه به پایکوبی و پذیرایی مشغول می شدند.زمانی که خانواده داماد تصمیم می گیرد عروس خود را به خانه ببرد خیاط می فرستد تا لباس های دختر  را بدوزد و پس از دوختن لباس می تواند عروس را ببرند.
به این ترتیب خانواده داماد ضمن قرار داد و پرداخت حق الزحمه به یک خیاط محلی او را جهت دوختن لباس عروس به خانه او می فرستند. خیاط ابزار کارش را بر می دارد و به خانه عروس می رود و در آن جا مقیم می شود. در مدت زمانی که او سر گرم دوختن لباس عروس است داماد نیز دست به کار تدارک بر گزاری مراسم عروسی می شود.