رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

رایزنی اقتصادی استاندار گیلان با شهردار لیریا پرتغال - نمایش محتوای خبر

 

 

رایزنی اقتصادی استاندار گیلان با شهردار لیریا پرتغال

شناسه : 310532462

رایزنی اقتصادی استاندار گیلان با شهردار لیریا پرتغال

بسترهای سرمایه گذاری در زمینه صنایع غذایی بین گیلان و لیریا پرتغال وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما استاندار گیلان امروز در دیدار با شهردار لیریا پرتغال که هیاتی از فعالان صنعتی ، مدیریت شهری، صنفی و دانشگاهی پرتغال ، معاونان استانداری ، برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی ، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت حضور داشتند به قدمت حدود 500 ساله‌ ارتباط بین ایران و پرتغال اشاره کرد افزود : ارتباطات  فرهنگی ، تاریخی و اجتماعی بین 2 کشور دیرینه است که می‌تواند زمینه ساز ارتباطات جدید در دوران کنونی باشد.
محمدعلی نجفی افزود : بسیاری از کشورها سال‌های متمادی را سپری می‌ کنند تا به این پتانسیل و سرمایه عظیم دست پیدا کنند.
وی به توانمندی قوی فرهنگی 2 کشور ایران و پرتغال هم اشاره کرد و گفت : این وظیفه‌ مدیران اجرایی و دولتمردان است که از این فرصت استفاده بهینه ببرند.
استاندار گیلان به گسترش روابط با کشورها بعد از موفقیت جمهوری اسلامی ایران در برجام اشاره کرد و افزود : فضای امن، آرام و با ثبات ایران پشتوانه گسترش ارتباطات  علمی، اقتصادی، تجاری و صنعتی با دنیا است.
محمدعلی نجفی به سفر مقامات ایران و پرتغال بعد از وقفه‌ چند ساله اشاره کرد و اظهار داشت : این سطح مراودات سرآغاز مثبتی در توسعه‌ روابط تجاری، سیاسی و اقتصادی 2 کشور است.
وی به آمادگی گیلان برای توسعه‌ روابط تجاری، علمی و اقتصادی با کشور پرتغال نیز اشاره و خاطر نشان کرد  : زمینه گسترش مناسبات بین پرتغال و جمهوری اسلامی ایران فراهم است و این فرصت‌های مهم می‌تواند در ارتقاء سطح روابط تجاری بسیار تأثیرگذار باشد.
وی با بیان اینکه آمار صادرات ایران در مقایسه با واردات بعد از 40 سال بیشتر شد گفت : سیاست دولت بر این است تا ارتباطات خود با کشورهای دنیا گسترش دهد.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه سیاست ایران در واردات محصولات همراه با دانش، فناوری و تکنولوژی آن محصول است افزود : در برخی از محصولات نیز سیاست بر تولید مشترک 2 کشور است.
محمدعلی نجفی با بیان اینکه بسیاری از محصولات وارداتی کشور پرتغال می‌تواند از ایران و به ویژه گیلان تأمین شود خاطر نشان کرد : در مقابل برخی از نیازهای کشور ما نیز می‌تواند از طریق پرتغال تأمین شود.
وی با اشاره اینکه پتانسیل موجود در صنایع بسته بندی و غذایی گیلان بسیاری از نیازهای پرتغال را می‌توان تأمین کند افزود : از این فرصت باید برای کار و تلاش پایدار و گسترش تفاهمات بخش خصوصی 2 کشور بهره بگیریم.
استاندار گیلان بر ضرورت عملیاتی کردن تصمیمات تاکید و تصریح کرد : در حوزه‌های فرهنگی و مدیریت شهری نیز زمینه‌ فعالیت 2 طرف وجود دارد.
محمد علی نجفی به همسایگی گیلان با 4 کشور حاشیه خزر اشاره کرد و گفت : سطح ارتباطات با این کشورها در بهترین حالت خود قرار دارد.
وی به پتانسیل قوی موجود در بندرانزلی و منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی هم اشاره و اظهار داشت : باتوجه به گسترش ظرفیت این بنادر در آینده‌ نزدیک بندرانزلی و بندر کاسپین جزء شاخص‌ترین بنادر کشور خواهند بود.
استاندار گیلان با اشاره به اتصال خط ریلی جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و اروپا گفت : این خط ریلی بیش از 2 هزار کیلومتر کریدور شمال – جنوب موسوم به نوستراک را نزدیک خواهد کرد.
شهردار لیریا پرتغال با ابراز خرسندی از گسترش روابط فرهنگی و تجاری با ایران به ویژه گیلان گفت : از اشتراکات فرهنگی بین 2 کشور آگاهی کامل داریم و آنرا در تداوم ارتباطات بسیار مهم می‌دانیم.
رائول میگوئل دکاسترو افزود : یکی از کارهای مشترک امضای تفاهم نامه در تبادل دانشجوهای 2 کشور است.
وی خاطر نشان کرد : این اقدامات باید با همت جمعی و تداوم روابط شکل بگیرد.
شهردار لیریا اظهار داشت : در بخش‌های ماشین آلات، صنایع چرم، علمی، تحقیقاتی و عمرانی آمادگی لازم برای همکاری وجود دارد.
منبع : خبر گیلان