جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

راهنمای خرید عینک آفتابی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

راهنمای خرید عینک آفتابی

راهنمای خرید عینک آفتابی


قیمت یا مدل عینک آفتابی که اغلب به هنگام خرید این وسیله بیش از هر فاکتور دیگری مورد توجه خریداران قرار می گیرد، نمی تواند از چشم ها در برابر پرتوهای مضر خورشیدی محافظت کند...

این شیوه انتخاب و خرید عینک آفتابی که قطعا در آن، کاربرد طبی عینک مورد توجه قرار نمی گیرد، مناسب و عاقلانه نیست. شما هنگام خرید این وسیله در کنار مدل آن باید به دنبال شاخص های سلامت نیز باشید. می پرسید چگونه؟ با ما همراه شوید.

حتما شما هم دیده اید که رنگ شیشه عینک آفتابی سال به سال بر حسب مد تغییر می کند ولی بهترین توصیه این است که رنگ شیشه عینک آفتابی را بر اساس مد انتخاب نکنید، چون فقط رنگ های خاصی با جذب مناسب نور خورشید از چشمان شما محافظت می کنند:

▪ خاکستری: این عینک ها شدت نور را در تمامی رنگ ها به طور یکسان کم کرده و کمترین اختلال را در دید رنگی شما ایجاد می کنند. این لنزها نور منعکس شده از سطوح درخشان را جذب می کنند و به همین دلیل برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسب ا ند.

▪ زرد و طلایی: نور آبی را تا حد زیادی جذب می کنند، چون فرکانس نور آبی بیشتر از نورهای دیگر است، انرژی بیشتری دارد. بنابراین بیشتر سطح ها می توانند آن را منعکس و منتشر کنند. عینک های زرد بخش آبی طیف را جذب می کنند، پس هنگام استفاده از آنها اشیا را با وضوح بیشتری خواهید دید. به همین خاطر است که عینک های اسکی را زرد می سازند. از آنجایی که این عینک باعث ایجاد تغییر در رنگ اشیا می شود استفاده از آنها در مواردی که به تشخیص رنگی صحیح احتیاج دارید، خوب نیست.

▪ قهوه ای و کهربایی: حسن این عینک ها آن است که علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانس های بالا، اشعه ماورای بنفش را هم بیشتر جذب می کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نورهای مرئی نزدیک به اشعه فرابنفش، مانند نور آبی و بنفش می توانند در دراز مدت سبب آب مروارید شوند. استفاده از این عینک ها هم مانند لنزهای زرد در تشخیص رنگی تأثیر منفی دارد اما وضوح و تمایز تصویر را بهبود می بخشد.

▪ سبز: این رنگ بخشی از نور آبی را جذب کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می دهد. چون رنگ سبز بهترین تفکیک تصاویر و بیشترین دقت را در میان لنزهای رنگی دارد، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

▪ قرمز و ارغوانی: این عینک ها بیشتر برای شکار، اسکی روی آب و کارهایی مناسب هستند که در محیط های آبی یا سبز انجام می شود. وقتی پس زمینه به رنگ آبی یا سبز باشد، واضح ترین تصاویر با شیشه های قرمز یا ارغوانی دیده می شود.

● عینک آفتابی آینه ای

مهم ترین مشکل این عینک ها آن است که شیشه آنها خش می افتد. با وجود تلاش های بسیار، سازندگان این عینک ها تاکنون موفق نشده اند که لایه ضدخش را با کیفیت مناسب روی این لایه بنشانند. بنابراین عموماً ابتدا لایه ضد خش روی لنز قرار داده می شود تا از آن حفاظت کند و سپس لایه آینه ای روی آن اعمال می شود.

● چه فریمی به شما می آید؟

فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند. فریم های سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تغییر شکل مناسب آنها وجود دارد. اما گذشته از این حرف ها، بعضی فریم ها بیشتر به بعضی چهره ها می آید:

▪ اگر صورت تان مربع شکل است: قاب و فرم هایی را انتخاب کنید که گرد و یا بیضی باشند زیرا انحنا و حالت خمیدگی ای که این عینک ها دارند باعث می شود که صورت شما از حالت مربع شکل خارج شود و حالت مربع بودن صورت تان را کاهش دهد.

▪ اگر صورت تان گرد است: قاب و فرم های کشیده و مربع را انتخاب کنید و البته اگر در گوشه عینک ها حالت زاویه دار باشند بسیار مناسب است، زیرا صورت شما را به اصطلاح سرو سامان می دهد و از حالت گردی خارج می سازد و البته به یاد داشته باشید، افرادی که صورت گردی دارند نباید از عینک هایی که فرم شان گرد است استفاده کنند، زیرا گردی صورت شما افزایش می یابد.

▪ اگر صورت تان بیضی شکل است: فرم های مستطیل شکل و کشیده باعث می شوند که صورت شما کشیده به نظر برسد. افرادی که صورت های بیضی دارند، بهترین حالت و فرم را دارند زیرا به صورت های بیضی همه مدل فرم و قاب عینک می آید و آنها می توانند هر فرمی را که دوست دارند انتخاب کنند. فقط نکته ای که متذکر می شویم این است که از عینک هایی که فرم و قاب ظریفی دارند، استفاده نکنید.

▪ اگر صورت تان مستطیل شکل است: بهتر است از فرم هایی استفاده کنید که در گوشه های آن گرد هستند و دارای زاویه گرد می باشند، زیرا برای اینکه حالت تعادلی بین صورت تان و فرم عینک تان برقرار کنید این حالت بهترین است.

▪ اگر پوست تان سفید است: بهتر است از رنگ های تند استفاده کنید: قرمز، قهوه ای، آبی، مشکی.

▪ اگر پوست تان تیره است: بهتر است از رنگ هایی مانند سفید، مشکی و خاکستری استفاده کنید... و اما اگر می خواهید عینک های رنگی را انتخاب کنید بهتر است عینک خود را بنا به رنگ مویی که دارید انتخاب کنید تا هارمونی رنگ هایی که به کار برده اید جالب تر شود. نکته بعدی که کارشناسان فن زیبایی به خانم ها توصیه می کنند این است که اگر از عینک های رنگی استفاده می کنند رنگ عینک شان نباید با رنگ رژ لب آنها یکسان باشد و اگر رنگ عینک شان قرمز است نباید از رژلب قرمز استفاده کنند.نازنین دربندی     
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )