جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

دیدار معاون سازمان انرژی اتمی ایران با مدیرکل صدا و سیمای گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

دیدار معاون سازمان انرژی اتمی ایران با مدیرکل صدا و سیمای گیلان

شناسه : 369097877

صولت ثنا معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها با دکتر باقرزاده مدیرکل مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان دیدار و گفتگو کرد .
معاون سازمان انرژی اتمی در این دیدار با اشاره به کاربرد های انرژی هسته ای گفت: تولید سرمایه یکی از اهداف مهم فناوری هسته ای است. وی با بیان اینکه تنها 50 درصد انرژی هسته ای را مسائلی مانند سوخت و نیروگاه هسته ای تشکیل می دهد افزود: مابقی کاربردهای این انرژی در حوزه بهداشت و درمان ،صنعت کشاورزی ،حفظ محیط زیست ،امنیت غذایی است .ثنا با اشاره به نقش شرکتهای دانش بنیان در تولید تجهیزات سازمان انرژی اتمی و با بیان اینکه در این زمینه از شرکتهای بخش خصوصی حمایت می شود افزود : باید به سمت تولید تجهیزات تخصصی حرکت کنیم . معاون این سازمان با اشاره به راه اندازی واحد پرتو دهی و یک راکتور اختصاصی برای تولید ایزوتوپ ها و حوزه کشاورزی در استان گیلان ، تصریح کرد : انرژی هسته ای سبب تولید ثروت برای کشور می شود و استان گیلان ظرفیتهای خوبی برای پیشرفت به ویژه در حوزه کشاورزی دارد و در این راستا اقداماتی توسط پژوهشکده کشاورزی هسته ای این سازمان انجام شده است . وی اظهار داشت :  باید مزایای این انرژی برای جامعه تبیین شود و در این راستا صدا و سیما نقشی موثر در اطلاع رسانی دستاوردها و پیشرفتهای آن دارد.
دکتر باقرزاده مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان  با اشاره به رشد و توسعه کشور در دانش هسته ای گفت:شتاب و شیب حرکت رو به بالای توسعه دانش و فناوری هسته ای در کشور ما در طی سالهای اخیر چنان سریع و تند بوده که امروزه ایران توانسته است جایگاهی درخور توجه و قابل اعتنا در میان کشورهای صاحب تکنولوژی هسته ای ،برای خود دست و پا کند . وی افزود : کاربردهای هسته ای در پزشکی مانند رادیو ایزوتوپ ها و رادیو داروهای تولید شده ،در بخش کشاورزی و پزشکی مرهون تلاشهای نخبگان ایرانی و صبر و  استقامت ملت ایران و رهنمودهای مقتدرانه رهبر معظم انقلاب بوده و هست و دانشمندان جوان ایران زمین ثابت کردند که ایرانی می تواند با هوش و ذکاوت بالای خود گامهای بلندی را در عرصه های علمی و فناوری بردارد.
وی با بیان اینکه توسعه کشاورزی با تکنولوژی هسته ای می تواند موجب توسعه درون زای اقتصادی در استان شود خاطر نشان کرد : رسانه استانی با تمام توان و ظرفیت برای تحقق این امر اعلام آمادگی می کند.