سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

دکور و گریم (سیما) - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دکور و گریم (سیما)

دکور و گریم (سیما)


واحد دكور سیمای مركز گيلان

اين واحد در حال حاضر،مشتمل بر 4 قسمت طراحي و اجــراء ، واحد نجاري ، مونتاژ و گريم بوده و زير نظر توليد سيماي مركز ، فعاليت مي كند.
بخش طراحي و اجراء : در اين بخش كه اصلي ترين قسمت واحد محسوب مي شود، فعاليتهاي مربوط به طراحي دكور، اجراي دستي و كامپيوتري ، تهيه نقشه هاي دقيق و ارائه آنها به گروه ساخت ، انجام مي شود؛ بدين ترتيب كه ابتدا با هماهنگي كارگردان و تهيه كننده ، طرح توسط طراحان واحد ، به صورت دستي اسكيس زده
مي شود. در مرحله بعد، با تاييد مسئول واحد و مدير توليد ، به كمك نرم افزارهاي مربوطه، مدل كامپيوتري دقيق و سه بعدي از دكور تهيه شده و يكبار ديگر به تاييد كارگردان ميرسد.
با اِعمال تغييرات و اصلاحات مورد نياز ، نقشه هاي دقيق ساخت،توسط كامپيوتر واحد ،تهيه شده و به كارگاه ساخت ارائه مي شود. قسمتهايي از دكور كه نياز به عمليات نجاري نداشته باشد،توسط عوامل اجراكار و در داخل همين بخش انجام مي شود؛ فعاليت هايي نظير رنگ كاري لته هاي بزرگ ، رنگ كاري قطعات چوبي دكور ، برش،پرداخت و رنگ آميزي يونوليت ، نقاشي هاي روي لته هاي چوبي و پارچه اي ، پارچه كشيدن روي لته ها و . . . از اين دست اند. قسمتهايي هم كه نياز به ساخت المانهاي چوبي دارند، به صورت نقشه هاي دقيق كامپيوتري به كارگاه نجاري ، ارجاع مي شوند.
كارگاه نجاري : در اين كارگاه با استفاده از ماشين آلات نجاري و دستگاههاي برش و پرداخت كاري موجود و بر اساس ابعاد دقيق و از پيش تعيين شده ، كارهاي نجاري و ساخت و سازهاي چوبي مربوط به دكور ها انجام مي شود و كادر مجرب مستقر در كارگاه ، با اِشراف كامل بر روي نقشه ها ، در صورت بروز هرگونه سوالي درحين ساخت ، سريعاً مراتب را با تيم طراحي در ميان مي گذارند.
تيم مونتاژ : در اين بخش عوامل مربوطه ضمن حفاظت مستمر از دكور برنامه هايي كه در حال پخش هستند،با انجام كشيك هاي نوبتي و بر اساس آفيش برنامه ها ، در هنگام ضبط برنامه ها در استوديو حاضر
مي شوند و نياز هاي تهيه كننده و كارگردان را در زمينه چيدن دكور و آكسسوار مربوطه و ساير خدمات مربوطه ، مرتفع مي سازند.
گــريم : در اين واحد كه به صورت دو بخش مجزاي برادران و خواهران اداره مي شود،افكتهاي چهره پردازي جهت برنامه هاي زنده ، ضبطي و روتين (هفتگي و روزانه ) ،انجام مي شود. اين افكتها كه از كارهايي نظير نرمال سازي شروع شده و به هنرهايي مانند طراحي و اجراي انواع زخمها ، طراحي و اجراي انواع ريش و سبيل و ساير اعضاي دست و صورت، ايجاد چين و چروك هاي كهنسالي و ساير عوارض صورت و بسياري افكتهاي ديگر ختم مي شوند ، همگي در اين واحد و توسط نيروهاي با تجربه در اين زمينه تخصصي ، صورت مي گيرند.
لازم به ذكر است دكور هايي كه در اين واحد ساخته مي شوند ، عموماً مربوط به برنامه هاي كودك و نوجوان، اجتماعي ، خبر ، معارف و ورزش مي باشند.