جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

دکتر محمود بهزاد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دکتر محمود بهزاد

دکتر محمود بهزاد


دکتر محمود بهزاد در12 اسفند 1292 ، همزمان با قیام میرزا کوچک خان جنگلی ، در رشت ، در خانوادة علی بهزاد که جواهرساز بود به دنیا آمد . دو خواهر و یک برادر داشت . تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در رشت گذراند و جزء نخستین دیپلمه های گیلان بود . پس از اتمام دورة متوسطه، در سال 1311 وارد دانشسرای عالی شد و در سال 1314 با کسب مدال شاگرد اولی در رشته علوم طبیعی و تربیتی از آنجا فارغ التحصیل گردید . پس از خدمت نظام 5 سال در کرمانشاه به تدریس پرداخت و سپس به رشت بازگشت . یک سال نیز در سمنان اقامت کرد و همزمان با تدریس ، به زمین شناسی آن ناحیه مشغول گشت که نتیجه اش روشن شدن وضع دوران های زمین شناسی بود . در سال 1311 با خانم احسان غفاری رهبر ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های فرامرز ، پریچهر و هوشنگ است .

نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

در سال 1324 با توجه به علاقه زیادی که به زیست شناسی داشت همزمان با تدریس در دبیرستان البرز تهران در دانشکده داروسازی ثبت نام کرد و در سال 1328 به اخذ مدرک دکترای داروسازی نائل شد . از سال 1339 به مدت پانزده سال در دبیرستان رازی ، علوم طبیعی را به زبان فرانسوی تدریس کرد . گرایش اصلی دکتر بهزاد تعلیم عملی زیست شناسی است . وی در دانشگاه تهران ، دانشگاه ملی و دانشسرای عالی نیز تدریس می کرد که صاحب نامانی چون دکتر گنج بخش ( جراح ) دکتر فرهود (متخصص ژنتیک) و دکتر عبدالحسین زاهدانی ( استاد اقتصاد در امریکا ) از شاگردان او می باشند .
دکتر بهزاد با سه زبان فرانسه ، انگلیسی و آلمانی آشنایی داشت و با بیش از 60 سال تدریس در زمینه های مختلف زیست شناسی ، فیزیولوژی و ژنتیک به عنوان « پدر زیست شناسی نوین ایران » معروف شد . تعداد تألیفات و ترجمه های او علاوه بر دویست مقاله علمی به 98 جلد کتاب در 72 عنوان می رسد که 63 کتاب را به تنهایی و 35 کتاب را با یاری همکاران دانشمند خود تألیف و ترجمه کرده است . در سال 1323 کتاب « داروین چه می گوید » را از فرانسه به فارسی ترجمه کرد . ترجمه  « سرگذشت زمین » تألیف « جرج گاموف » در سال 1336 برنده جایزه سلطنتی شد . ترجمه کتاب  « روانشناسی فیزیولوژیک » نیز که در سال 1348 انتشار یافت موجب شد که برای تدریس روانشناسی فیزیولوژیک به دانشگاه تهران دعوت شود .
«بیولوژی برای همه » ، « آیا به راستی انسان زاده میمون است ؟ » ، « بدن من » ، « نکاتی چند درباره ژنتیک»، « نکاتی چند درباره فیزیولوژی عمومی » ، « نکاتی چند درباره زیست شناسی » ،  « داروینیسم و تکامل » ،« تئوری تکامل روانشناسی » ، « مغز آدمی از دیدگاه روانشناسی » ،  « روانشناسی حیوانی » ، « قانون جنگل » ، « جانورشناسی ( در 16 جلد ) » از مهمترین تألیفات اوست . برخی از آثار ترجمه شده دکتر بهزاد نیز عبارتند از : « راز وراثت » ، « تن آدمی » ، « علم وراثت » ،  « رمز تکوین » ، « اسرار بدن » ، « زندگی ما به چه مواردی بسته است ؟ » ، « حیات و انرژی » ،  « بیوگرافی پیش از تولد » ، « جهان از چه ساخته شده است ؟ » ،« روانشناسی فیزیولوژیک » ،  « سرگذشت زمین » ، « جهان چگونه آغاز شد ؟ » ، « شناخت حیات » ، « زندگی گیاهی » ، « سرچشمه زندگی » ، « سرگذشت زیست شناسی » ، « زیست شناسی B.S.C.S» ، « محدودیتهای رشد » ، « زمین در خطر » ، « تکامل (سری طلایی) » ، « گیاه شناسی (سری طلایی ) » ، « کانی های جهان (سری طلایی)» ، « وراثت و طبیعی آدمی » ، « آیا به راستی مردان برتر از زنان اند ؟ » ، « جهان در سراشیبی سقوط » ، « دانشنامه عمومی ( جهان جاندران) » .

دکتر بهزاد در زمان باز نشستگی در سال 1341 با حکم هیأت وزیران ایران ، سازمان کتابهای درسی را تأسیس کرد که مسئول اصلاح لغزشها و نقایص کتابهای درسی و برقراری رسم الخط واحد بود . وی مدت 2 سال ریاست این سازمان را بعهده داشت و با تلاش او کلیه کتابهای درسی ایران از دوره ابتدایی تا پایان متوسطه تدوین و تألیف شد.
دکتر بهزاد در سال 1360 به زادگاه خود بازگشت و در حال حاضر مسئول فنی یک داروخانه خصوصی است و با انجمن داروسازان گیلان و نظام پزشکی و دیگر مؤسسات وابسته به امور پزشکی همکاری دارد . داروخانه شرق که وی در آن حضور دارد به یک مرکز مشاوره امور تندرستی تبدیل شده است . وی در روزهاي پاياني عمر پر بركتشان مشغول ویرایش کتابهای مترجمان و مؤلفان رشته های پزشکی بود و چندین کتاب در دست تألیف و ترجمه داشت که مهمترین آن ها مقاله « تکامل هوش در آدمی » از مجله « Scientific American » .
در شهریور سال 79 در مراسمی از سوی فرهنگستان علوم پزشکی کشور از مقام علمی دکتر محمود بهزاد و یک عمر تلاش او تجلیل شد . تندیس این دانشمند ایرانی به عنوان یکی از مفاخر گیلانی در سبزه میدان رشت قرار دارد .