جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

دکتر محمد علی مجتهدی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دکتر محمد علی مجتهدی

دکتر محمد علی مجتهدی


دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی در اول مهرماه 1287 در شهرستان لاهیجان در خانواده ای روحانی به دنیا آمد . پس از پایان تحصیلات ابتدایی خود به تهران رفت و در سال 1304 در دارالمعلمین مرکزی ثبت نام کرد و پس از چهار سال کسب معلومات شاگرد اول شد . سال های پنجم و ششم متوسطه را در مدرسه متوسطه شرف گذراند و در خرداد 1310 به اخذ مدرک دیپلم کامل متوسطه ( رتبه علمی ) نائل گردید . همان سال در امتحانات مخصوص اعزام محصل به اروپا که در آن زمان طبق دستور، به وسیله وزارت فرهنگ وقت اجرا  می شد ، قبول گردید . در تابستان همان سال در ردیف چهارمین دورة محصلین اعزامی برای تحصیلات دورة عالی به فرانسه روانه شد و تحصیلات خود را در دانشگاه لیل آغاز کرد و در سال 1314 موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته ریاضی شد و به دانشگاه سوربون راه یافت . در طول سه سال تحصیل در دانشگاه سوربون به دریافت دو دیپلم عالی فوق لیسانس ( آنالیز عالی ـ مکانیک سیالات ) نائل شد . پس از دریافت درجه دکترا در سال 1317 رسالة دکتری خود را در موضوع « راه حلهای اختصاصی برای برخی از مسائل مکانیک سیالات » با امتیاز شایان افتخار که بالاترین درجات تصویب رساله دکتری بود ارائه داد . در 26 شهریور 1317 به همراه همسر فرانسوی خود به ایران بازگشت و در همان سال با سمت دانشیار ریاضی در دانشکده علوم و دانشسرای عالی به تدریس پرداخت . پس از پایان خدمت نظام وظیفه ( با درجه افسری ) از اول مهرماه 1320 به دانشکده فنی تهران انتقال یافت و تدریس قسمت های مختلف ریاضیات این دانشکده را بر عهده گرفت و همچنان صاحب کرسی درس آنالیز ریاضی بود .
دکتر مجتهدی در مرداد 1323 به سمت ریاست و اداره دبیرستان البرز برگزیده شد و تا اوائل سال 58 در این سمت باقی بود . او طی 35 سال هزاران دانش آموز برجسته را تربیت کرد و استعدادهای بسیاری را شکوفا نمود . شایستگی فوق العاده او در مدیریت موجب شد که دبیرستان البرز دراغلب کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا به عنوان یکی از بهترین سازمان های آموزشی ایران شناخته شود . دکتر مجتهدی چنان به کار تعلیم و تربیت جوانان شایسته دل بسته بود که در هر پست و مقامی ریاست دبیرستان البرز را رها نکرد . او همزمان با حضورش در دانشکده فنی در دانشسرای عالی ، هنر سرای عالی ، دانشکده افسری و نیروی هوایی ، دانشگاه صنعتی و دانشگاه ملی سابق ( شهید بهشتی ) به تدریس ریاضیات مشغول بود.  
دکتر مجتهدی علی رغم امکاناتی که برایش وجود داشت پیشنهادهای متعددي برای پذیرش منصبهای بالای حکومتی یا سرپرستی دانشجویان مقیم اروپا را نپذیرفت و ترجیح داد که در ایران بماند و به خدمت بپردازد . پروندة استخدامی استاد مجتهدی شامل مقامهای برجسته ای است ، وی علاوه بر ریاست و مدیریت طولانی دبیرستان البرز ، سرپرستی محصلین ایرانی در فرانسه ( 1339 ) ، ریاست دانشگاه شیراز ( 1340 ) ، ریاست دانشگاه پلی تکنیک ( امیرکبیر ) ، نیابت تولیت دانشگاه شریف از سال 1344 تا 1346 ، ریاست دانشگاه شهید بهشتی از سال 1346 تا 1347 را بر عهده داشت . به پاس خدمات ارزشمند این استاد فاضل از طرف وزرای فرهنگ و نخست وزیران وقت ، تقدیر نامه های متعدد به وی اعطا شد و با تصویب شورای عالی فرهنگ به دریافت نشان درجه اول فرهنگ نائل گردید . وی همچنین به اعتبار تجربه ، مهارت و تسلط خود در علوم ریاضی ، نشان علمی   
« Legrade De Commaneus Des palmes Academques» را از وزارت فرهنگ فرانسه دریافت کرد و در سال 1955 به عضویت انجمن ریاضی دانان فرانسه مفتخر گردید .
یکی از افتخارات و خدمات ارزنده استاد ، موفقیت او در تأسیس دانشگاه صنعتی شریف است که پس از تدوین اساسنامه دانشگاه و انتخاب هیأت امنا از شخصیت های برجسته کشور ، احداث ساختمانها ، کارگاهها و آزمایشگاههای مجهز ، انتخاب و دعوت استادان ممتاز و شایسته از اول مهرماه سال 1345 افتتاح گردید و در حال حاضر یکی از مهمترین و معتبرترین مراکز علمی و دانشگاهی کشور است .
دکتر مجتهدی پس از سالها تدریس در دانشگاههای مختلف در سال 1350 پس از ارتقاء به رتبه 10 استادی به درخواست خود بازنشسته شد ، اما پس از بازنشستگی مشاغل حساس و مهمی را به عهده گرفت . وی با توجه به تجربیات گرانبهای خود در دانش ریاضی و سوابق درخشان تحصیلی ، کتب و آثار ارزنده و معتبری در زمینه ریاضی تألیف کرد . بسیاری از تألیفات او جزء کتابهای درسی دورة متوسطه و دوره های عالی قرار گرفت . جبر و آنالیز ، مکانیک اجسام جامد و سیال ، حساب جامع و فاضل ، آنالیز ، آنالیز عالی از تألیفات دانشگاهی اوست .
دکتر مجتهدی در سال 1357 به دعوت فارغ التحصیلان دبیرستان البرز مقیم بوستون به آمریکا رفت و سرانجام پس از سالها دوری از وطن در دهم تیرماه 1376 در اثر بیماری قلبی در شهر « دنیس » فرانسه جهان را بدرود گفت و بنابر وصیتش او را در زادگاهش ، لاهیجان ، به خاک سپردند .