سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی

در اول مهرماه 1287 در شهرستان لاهیجان در خانواده ای روحانی به دنیا آمد . پس از پایان تحصیلات ابتدایی خود به تهران رفت و در سال 1304 در دارالمعلمین مرکزی ثبت نام کرد و پس از چهار سال کسب معلومات شاگرد اول شد . سال های پنجم و ششم متوسطه را در مدرسه متوسطه شرف گذراند و در خرداد 1310 به اخذ مدرک دیپلم کامل متوسطه ( رتبه علمی ) نائل گردید . همان سال در امتحانات مخصوص اعزام محصل به اروپا که در آن زمان طبق دستور، به وسیله وزارت فرهنگ وقت اجرا  می شد ، قبول گردید . در تابستان همان سال در ردیف چهارمین دورة محصلین اعزامی برای تحصیلات دورة عالی به فرانسه روانه شد و تحصیلات خود را در دانشگاه لیل آغاز کرد و در سال 1314 موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته ریاضی شد و به دانشگاه سوربون راه یافت . در طول سه سال تحصیل در دانشگاه سوربون به دریافت دو دیپلم عالی فوق لیسانس ( آنالیز عالی ـ مکانیک سیالات ) نائل شد . پس از دریافت درجه دکترا در سال 1317 رسالة دکتری خود را در موضوع « راه حلهای اختصاصی برای برخی از مسائل مکانیک سیالات » با امتیاز شایان افتخار که بالاترین درجات تصویب رساله دکتری بود ارائه داد . در 26 شهریور 1317 به همراه همسر فرانسوی خود به ایران بازگشت و در همان سال با سمت دانشیار ریاضی در دانشکده علوم و دانشسرای عالی به تدریس پرداخت . پس از پایان خدمت نظام وظیفه ( با درجه افسری ) از اول مهرماه 1320 به دانشکده فنی تهران انتقال یافت و تدریس قسمت های مختلف ریاضیات این دانشکده را بر عهده گرفت و همچنان صاحب کرسی درس آنالیز ریاضی بود .
نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

دکتر مجتهدی در مرداد 1323 به سمت ریاست و اداره دبیرستان البرز برگزیده شد و تا اوائل سال 58 در این سمت باقی بود . او طی 35 سال هزاران دانش آموز برجسته را تربیت کرد و استعدادهای بسیاری را شکوفا نمود . شایستگی فوق العاده او در مدیریت موجب شد که دبیرستان البرز دراغلب کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا به عنوان یکی از بهترین سازمان های آموزشی ایران شناخته شود . دکتر مجتهدی چنان به کار تعلیم و تربیت جوانان شایسته دل بسته بود که در هر پست و مقامی ریاست دبیرستان البرز را رها نکرد . او همزمان با حضورش در دانشکده فنی در دانشسرای عالی ، هنر سرای عالی ، دانشکده افسری و نیروی هوایی ، دانشگاه صنعتی و دانشگاه ملی سابق ( شهید بهشتی ) به تدریس ریاضیات مشغول بود.  
دکتر مجتهدی علی رغم امکاناتی که برایش وجود داشت پیشنهادهای متعددي برای پذیرش منصبهای بالای حکومتی یا سرپرستی دانشجویان مقیم اروپا را نپذیرفت و ترجیح داد که در ایران بماند و به خدمت بپردازد . پروندة استخدامی استاد مجتهدی شامل مقامهای برجسته ای است ، وی علاوه بر ریاست و مدیریت طولانی دبیرستان البرز ، سرپرستی محصلین ایرانی در فرانسه ( 1339 ) ، ریاست دانشگاه شیراز ( 1340 ) ، ریاست دانشگاه پلی تکنیک ( امیرکبیر ) ، نیابت تولیت دانشگاه شریف از سال 1344 تا 1346 ، ریاست دانشگاه شهید بهشتی از سال 1346 تا 1347 را بر عهده داشت . به پاس خدمات ارزشمند این استاد فاضل از طرف وزرای فرهنگ و نخست وزیران وقت ، تقدیر نامه های متعدد به وی اعطا شد و با تصویب شورای عالی فرهنگ به دریافت نشان درجه اول فرهنگ نائل گردید . وی همچنین به اعتبار تجربه ، مهارت و تسلط خود در علوم ریاضی ، نشان علمی   « Legrade De Commaneus Des palmes Academques» را از وزارت فرهنگ فرانسه دریافت کرد و در سال 1955 به عضویت انجمن ریاضی دانان فرانسه مفتخر گردید .
یکی از افتخارات و خدمات ارزنده استاد ، موفقیت او در تأسیس دانشگاه صنعتی شریف است که پس از تدوین اساسنامه دانشگاه و انتخاب هیأت امنا از شخصیت های برجسته کشور ، احداث ساختمانها ، کارگاهها و آزمایشگاههای مجهز ، انتخاب و دعوت استادان ممتاز و شایسته از اول مهرماه سال 1345 افتتاح گردید و در حال حاضر یکی از مهمترین و معتبرترین مراکز علمی و دانشگاهی کشور است .
دکتر مجتهدی پس از سالها تدریس در دانشگاههای مختلف در سال 1350 پس از ارتقاء به رتبه 10 استادی به درخواست خود بازنشسته شد ، اما پس از بازنشستگی مشاغل حساس و مهمی را به عهده گرفت . وی با توجه به تجربیات گرانبهای خود در دانش ریاضی و سوابق درخشان تحصیلی ، کتب و آثار ارزنده و معتبری در زمینه ریاضی تألیف کرد . بسیاری از تألیفات او جزء کتابهای درسی دورة متوسطه و دوره های عالی قرار گرفت . جبر و آنالیز ، مکانیک اجسام جامد و سیال ، حساب جامع و فاضل ، آنالیز ، آنالیز عالی از تألیفات دانشگاهی اوست .
دکتر مجتهدی در سال 1357 به دعوت فارغ التحصیلان دبیرستان البرز مقیم بوستون به آمریکا رفت و سرانجام پس از سالها دوری از وطن در دهم تیرماه 1376 در اثر بیماری قلبی در شهر « دنیس » فرانسه جهان را بدرود گفت و بنابر وصیتش او را در زادگاهش ، لاهیجان ، به خاک سپردند .