سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

دکتر بهمن مهری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دکتر بهمن مهری

بهمن مهری استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان است. او در سال ۱۳۱۴ از خانواده‌ای گیلانی در اصفهان متولد شد. او فرزند میرزا محمدعلی مهری، معلم دبستانهای رشت است. پدر او مسایل حساب را از کتابهای روسی به فارسی بر می‌گرداند. او در سال ۱۳۸۱ به عنوان چهرهٔ ماندگار ریاضیات ایران معرفی شد.

مهری لیسانس خود را از دانشگاه تهران و دکترای خود را از دانشگاه ویسکانسین گرفت. زمینهٔ تحقیقات او معادلات دیفرانسیل معمولی (ODE) و معادلات دیفرانسیل پاره‌ای (PDE) است.
در طبقهٔ همکف دانشکدهٔ ریاضی دانشگاه شریف، تالاری را به افتخار ایشان تالار «دکتر بهمن مهری» نام نهاده‌اند.
وی لیسانس حقوق و پس از آن فوق¬لیسانس علوم اداری و سرانجام در اولین دوره دکترا در ایران، دکترای اقتصاد خود را گرفت و در سال ۱۳۴۰(۱۹۶۰ میلادی) موفق به اخذ درجه دکترای علوم اداری با تخصص در زمینه حسابداری از دانشگاه جنوب کالیفرنیا شد. استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد دانشگاه تهران، استاد دانشکده اقتصاد و بانکداری دانشگاه ملی و بنیانگذار و رئیس موسسه عالی حسابداری بود.
دانشکده فنی شهید شمسی‌پور را عزیز نبوی در سال ۱۳۴۳ خورشیدی و با نام «مؤسسهٔ عالی حسابداری» و به عنوان یک دانشکدهٔ خصوصی، تأسیس کرد.
به گفته خود وي: «افتخارم این است که هزاران جوان تحصیلکرده برای کشورم تربیت کرده ام. از سال ۱۳۵۵ به بعد استاد دانشگاه کشور سوئیس بودم و در دانشگاه اروپایی سوئیس روش علمی تحقیق، حسابداری مالی و حسابداری مدیریت تدریس کردم.»
در واقع دکتر عزیز نبوی به همراه مرحوم سجادی نژاد و همچنین مرحوم عرفانی و از بنیانگذاران حرفه حسابداری در ایران بشمار می‌روندکه با تأسیس مدرسه عالی حسابداری، ‍شرکت ملی نفت و موسسه عالی حسابداری توانستند بیش از ۶۰۰۰ دانش آموخته رشته‌های حسابداری و حسابداری دولتی و حسابرسی پرورش دهند.


نوع : تولید ویژه عکس

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان