سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

دنیا را از چشم فرزندتـان ببیـنیـد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دنیا را از چشم فرزندتـان ببیـنیـد

دنیا را از چشم فرزندتـان ببیـنیـد


یکی از ویژگی های کودکان ۶ تا ۱۸ ماهه این است که بیش از حد به اعضای خانواده – به ویژه مادر وابسته هستند. یعنی اگر مادر بخواهد اتاق را ترک کند یا حتی به سمت در برود، با اعتراض یا نارضایتی شیرخوار مواجه خواهد شد...
او تا زمانی که در معرض دیدش هستید، هیچ مشکلی ندارد اما به محض اینکه نتواند شما را ببیند، گریه می?کند. میزان وابستگی کودکان ۶ تا ۱۸ ماهه و مدت زمان این دوره وابستگی در بچه های مختلف، متفاوت است اما به طور معمول در ۹ ماهگی به اوج خود می رسد، پس از آن به تدریج کاهش می یابد و دوباره در ۱۸ ماهگی بروز می کند. این ویژگی مخصوص را «اضطراب جدایی» می گوییم. دلیل بروز اضطراب جدایی این است که کودک توانایی یادآوری و مقایسه را پیدا کرده است. بنابراین به طور کامل درک می کند که چه زمانی، در حال دورشدن از وی هستید. او این دوری را دوست ندارد. گاهی والدین این دوره را بحرانی سخت می دانند زیرا حتی امکان انجام امور خصوصی مانند دستشویی رفتن را از مادر سلب می کند. البته می توانید با شناخت این دوره از ۶ تا ۱۸ ماهگی فرزندتان لذت ببرید. این دوره از بسیاری لحاظ دورانی پرنشاط و در برخی جنبه ها دوره آزمون و خطاست.
کودک می خواهد هر چیز را بدون اشتباه کشف و هر کاری را تجربه کند بنابراین باید بتوانید حرکت بعدی او را پیش بینی کنید و به عبارتی حتی پشت سرتان هم چشم داشته باشید. توصیه می کنم در این دوره وقتی فرزندتان بیمار است، کمتر به انجام امور منزل بپردازید و بیشتر به او رسیدگی کنید. با این کار از تنها گذاشتن کودک در اتاق یا پارک بازی همراه با اسباب بازی هایش که کار صحیحی نیست، جلوگیری می شود. پیشنهاد می کنم با دنیای فرزندتان در هر گروه سنی ای که هست، بیشتر آشنا شوید. خودتان را جای او قرار دهید و دنیا را از دریچه دید او بنگرید. گاهی لازم است روی زانوهایتان بنشینید تا اتاق را از پایین و چنان که او می بیند، ببینید یا کف اتاق به سینه بخوابید تا همانند او زوایای زیر صندلی و میز، پریزهای برق و... را بررسی کنید. با این کار هم متوجه خطرهای احتمالی می شوید و هم احساس کودکتان را وقتی از پایین، شما را یک برج می بیند، درک می کنید. برای گذراندن این دوره خاص، ابتدا لازم است بپذیرید که این ویژگی همه کودکان در محدوده سنی ۶ تا ۱۸ ماه است و بالاخره تمام خواهد شد. قبل از هر چیز مطمئن شوید شیرخوار بیمار تحت فشارهای روحی و عاطفی نیست زیرا در این موارد هم بیش از پیش به شما وابسته می شود. وقتی مجبورید به سرعت و برای مدت کوتاهی از اتاق بیرون بروید، در مدتی که در اتاق حضور ندارید با او صحبت کنید تا مطمئن شود که در نزدیکی او هستید. حتی هنگامی که شما را نگاه نمی کند، تا حد امکان او را ترک نکنید.

برخی مادران در پی فرصتی هستند تا حواس فرزندشان معطوف به بازی شود و از اتاق بیرون بروند. بدون تردید آنها با این کار خود قصد دارند مانع بی تابی فرزندشان شوند غافل از اینکه در نهایت باعث افزایش اضطراب وی خواهند شد. اگر قصد دارید کودک را به یکی از نزدیکان یا پرستار بچه بسپارید، ابتدا فرصت دهید با شخص موردنظر آشنا شود و به او عادت کند. با این کار کمک می کنید تا اضطراب جدایی را بهتر پشت سر بگذارد. یکی از بازی های خوب و کمک کننده «دالی موشه» است. با این کار او می آموزد اگر چیزی را نمی بیند به این معنا نیست که آن شیء وجود ندارد. لازم است همسرتان را در جریان ویژگی های این دوره خاص بگذارید تا گمان نکند در حاشیه قرار گرفته است. او می تواند به شما کمک کند تا از این دوران زندگی خود لذت ببرید.


روزنامه سرمایه