جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

دعای عرفه - نمایش محتوای سیما

 

 

دعای عرفه

تهیه کننده: هادی پربار

تصویربردار: امیر نوربخش - مسعود پژهان - عباس زحمتکش- فرزاد قندی - باقر یکتا

همزمان با فرا رسیدن موسم حج و ایام معنوی عرفه، مراسم پرفیض و معنوی دعای عرفه، به صورت زنده و مستقیم از شبکه‌  باران پخش می‌شود. مراسم دعای عرفه امروز در بیش از 500 مسجد، حسینیه و تکایا در گیلان  برگزار می شود. مصلای امام خمینی، مهدیه رشت و بقعه خواهر امام رشت از جمله مکان هایی در رشت است که دعای عرفه در آن خوانده می شود.
این مراسم دعای پرفیض عرفه با حضور پرشور مردم در جوار شهدای گمنام در بوستان ملت رشت برگزار و به صورت زنده و مستقیم از شبکه باران پخش می گردد.
فلسفه دعای عرفه به آنجا بر می گردد که اولین بار دعای عرفه توسط امام حسین (ع) در مراسم حجی که قبل از سال حادثه عاشورا شرکت ‌کردند، خوانده شد. چون سالی که عاشورا اتفاق افتاد ایشان روز هفتم از مکه خارج شدند، دعا مربوط به روز عرفه است، پس سال آخر عمرشان این دعا را نداشتند چون وقوف به عرفات را نداشتند، امام (ع) از ابتدای امر قصد عمره مفرده کرده بودند نه قصد حج، اگر قصد حج کرده بودند نباید روز هشتم از مکه خارج می‌شدند، این دعا برای سال‌های قبل است. یکی از بهترین موقعیت‌‌ها برای این دعا روز عرفه است.
مقدمه دعای عرفه شناخت خلقت ظاهر انسان و ما بقی دعا مربوط به عقل، روح، دنیا، آخرت، دین و اخلاق انسان است. با توجه به مقدمه دعا و دنباله آن مقدمه، باید گفت دعای عرفه یکی از معجزات فکری امام حسین (ع) است. قبل از ایشان چنین دعایی با این متن سابقه نداشته است. بعد از امام حسین (ع) برای ائمه طاهرین چنین متنی انشاء نشده و برای غیر امام و غیر معصوم هم امکان انشاء چنین دعایی وجود ندارد.
دعای عرفه دعایی نسبتاً طولانی و از اعمال مهم شیعیان در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر تا غروب خوانده می‌شود. دعای عرفه منسوب به حسین بن علی، پیشوای شیعیان، با حجمی حدود ۳۲۰۰ کلمه که با اختلافاتی جزئی در کتب مختلف نقل شده، و مضمونش اعتراف به جایگاه خدا و اقرار به جایگاه انسان در هستی، و نیز حمد و سپاس برای نعمت های فراوان خداوند بر انسان، یادآوری مشکلات و تب و تابهایی که شخص در عمر خویش از بدو آفرینش تا کنون پشت سر نهاده، و کوشش برای جلب رحمت الهی، و طلب آرامش و عافیت از وی، همچون مهم‌ترین خواستهٔ انسان است. این دعا حاوی اصلی ذکر شده در همهٔ تحریرها، و ذیلی مذکور در برخی تحریرهای دعا در حدود ۸۰۰ کلمه است.
امیدواریم ما و شما بازدیدکنندگان عزیز سایت آسمونی با خواندن این دعا در روز عرفه و ایام سال گناهانمان مورد عطف و بخشش در نزد خداوند قرار گیرد.
 
سال تولید: 1396