سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

دعای عرفه - نمایش محتوای سیما

 

 

دعای عرفه

Loading the player...
تهیه کننده: ابوذر باقر سلیمی
دستیار تهیه : محمود رحمتی
کارگردان: فردین مهر آیین
صدابردار: عباس علی اکبری
تصویربرداران : حسن جعفری، علی قلی زاده، عباس زحمتکش
دستیاران تصویر: سلمان شیخ حسینی، حسین اسماعیلی
تکنسین صدا و تصویر: محمد شمسی
 
مراسم پرفیض دعای عرفه از شبکه باران پخش می شود. 
مراسم پرفیض روز نیایش و قرائت دعای عرفه با حضور اقشار مختلف مردمی در جامعه الحسین شهر رشت سیمای مرکز باران با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمد مدنی از ساعت 16:20 الی19 به طور زنده از شبکه باران پخش خواهد شد.
دعای عرفه عنوان دعایی است منسوب به حسین بن علی، پیشوای شیعیان، با حجمی حدود ۳۲۰۰ کلمه که با اختلافاتی جزئی در کتب مختلف نقل شده، و مضمونش اعتراف به جایگاه خدا و اقرار به جایگاه انسان در هستی، و نیز حمد و سپاس برای نعمتهای فراوان خداوند بر انسان، یادآوری مشکلات و تب و تابهایی که شخص در عمر خویش از بدو آفرینش تا کنون پشت سر نهاده، و کوشش برای جلب رحمت الاهی، و طلب آرامش و عافیت از وی، همچون مهم‌ترین خواستهٔ انسان است. این دعا حاوی اصلی ذکر شده در همهٔ تحریرها، و ذیلی مذکور در برخی تحریرهای دعا در حدود ۸۰۰ کلمه است. گفته شده است که حسین بن علی این دعا را در روز عرفه و در صحرای عرفات و در کنار همراهانش در بیرون خیمه‌ها خوانده است.
این دعای نسبتاً طولانی از اعمال مهم شیعیان در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر تا غروب خوانده می‌شود. بر پایهٔ آنچه در اول برخی نسخ‌های دعا ذکر شده، این دعا توسط بشر و بشیر فرزندان «غالب اسدی» نقل شده است.
این دعا یکی از طولانی ترین ادعیه شیعیان است و مضامین متعددی در آن بیان شدهاست بدین جهت مقالات و کتب متعددی در طول تاریخ در شرح این دعا به نگارش در آمده است و توسط افراد مختلفی (از جمله آیت‌الله محمدتقی جعفری و مهدی الهی قمشه‌ای) ترجمه شده است.
سال تولید: 1395