جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

دریاچه ای صورتی رنگ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دریاچه ای صورتی رنگ

دریاچه ای صورتی رنگ


دریاچه ای صورتی رنگ

دریاچه رتبا در شمال شرقی شهر داکار پایتخت کشور سنگال در غرب آفریقا قرار دارد .

این دریاچه صورتی یکی از جاذبه های توریستی در غرب آفریقاست و برخلاف تمام دریاچه های دنیا صورتی رنگ است. این دریاچه به خاطر رنگ جالب آن مورد توجه قرار گرفته است. به گفته یکی از محققان، زمانی که از داخل هلی کوپتر به این دریاچه نگاه می کردیم، به نظر می رسید که قایق ها روی مخلوطی از شیر و توت فرنگی شنا می کردند.

غلظت نمک این دریاچه به حدی است که باعث شناور شدن هر شناگری در سطح آب می شود. مایکل دانسون، میکروبیولوژیست و مححق در این باره می گوید: رنگ صورتی این دریاچه به خاطر غلظت زیاد و بالای نمک در ترکیب با باکتری فعالی به نام dunaliella salina است. این باکتری ها در کنار نمک و با استفاده از نور خورشید، انرژی بیشتری تولید می کنند و چرخه صورتی رنگ آب را به وجود می آورند.

نام دریاچه رتبا به معنی « آب های مرده » را زمانی بر این دریاچه گذاشتند که تصور می شد، این دریاچه هیچ سازگاری با زندگی و حیات انسان ندارد

در نتیجه رنگ صورتی آب به واسطه این رنگ دانه ها شکل می گیرد. این جلبک ها برای انسان کاملاً بی ضرر و بی خطر هستند و حتی باعث می شوند، شناکردن در این دریاچه راحت و ممکن شود.

نام دریاچه رتبا به معنی « آب های مرده » را زمانی بر این دریاچه گذاشتند که تصور می شد، این دریاچه هیچ سازگاری با زندگی و حیات انسان ندارد. مایکل دانسون می گوید: این دریاچه از مواد معدنی با ارزشی نیز پوشیده شده است.

بسیاری از روستائیان این مواد معدنی را به همراه نمک استخراج می کنند و به فروش می رسانند. این روستائیان برای محافظت از پوست خود در برابر نمک از یک روغن مخصوص استفاده می کنند. مواد معدنی که قایق رانان ساده دل محلی از این دریاچه استخراج می کنند و در ازای مبالغ اندک و ناچیزی در اختیار سودجویان و سوداگران این مواد می گذارند، بسیار باارزش تر از آنی است که تصور می کنند.

بهترین زمان برای دیدن این دریاچه ماه های نوامبر تا ژوئن است. یعنی زمانی که افزایش شدت تابش نور خورشید در این ماه ها باعث افزایش این رنگ دانه ها شده و رنگ صورتی دریاچه را پر رنگ و زیبا می کند.

منابع: نوجوانها و  درتینا