جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

درمان های متفاوت زخم معده - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درمان های متفاوت زخم معده

درمان های متفاوت زخم معده


خیلی از افراد همه بیماری ها را مثل یک سرماخوردگی ساده می بینند که با یک عطسه و سرفه، قابل تشخیص بوده و براحتی درمان می شود. برای همین معمولا انواع مختلف قرص ها و شربت ها را در خانه نگه می دارند تا هر وقت تشخیص دادند، از آنها استفاده کنند. یکی از دردهای معروف که این گروه خود را متخصص در تشخیص آن می داند و در نتیجه مراجعه به پزشک را در این مورد چندان مهم تلقی نمی کند، دردهای ناحیه بالای شکم است که برخی آن را به اشتباه زخم معده می نامند. در حالی که تمام این دردها ناشی از زخم معده نیست و پیگیری ها و درمان های خاص خود را نیاز دارد.
دکتر ستار جعفری، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد در این باره به «جام جم» می گوید: بیمارانی که با احساس درد و ناراحتی در قسمت بالای شکم به پزشک مراجعه می کنند، معمولا دچار سوءهاضمه هستند. این بیماران اغلب شکایات مختلفی دارند و مشکل شان به صورت های متفاوت بروز می کند؛ به این معنا که این مساله می تواند برای فردی به صورت درد نمایان شود و برای شخص دیگری به حالت نفخ یا ترش کردن که تمام این موارد همان سوءهاضمه است.
به گفته وی سوءهاضمه مشکلی شایع به حساب می آید و اغلب بیمارانی که به متخصصان گوارش مراجعه می کنند، با این مساله روبه رو هستند.

● عوامل زخم معده را بشناسیم
اغلب براین باورند که آدم های عصبی و تندمزاج بیشتر در معرض زخم معده قرار دارند و احتمال بروز این مشکل میان این گروه بیشتر است. آنها معمولا تصور می کنند رژیم غذایی نامناسب هم در ایجاد و تشدید زخم معده نقش مهمی دارد؛ در حالی که متخصصان عوامل دیگری را در این زمینه موثر می دانند.
دکتر جعفری درباره علل بروز زخم معده، چنین توضیح می دهد: مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، بروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن یا پیروکسیکام از عوامل مهم ایجاد زخم های معده به شمار می آید. علاوه بر این، عفونت میکروبی معده نیز مشکل دیگری است که می تواند زمینه ساز زخم معده شود.
وی با تاکید بر این که این دو موضوع مهم ترین عوامل ایجاد زخم های معده و اثنی عشر است، می افزاید: عفونت میکروبی معده مشکلی شایع است و حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد زخم های معده ناشی از میکروب هلیکوباکترپیلوری است. بقیه موارد زخم معده هم ناشی از مصرف داروهای غیراستروئیدی است و درصد کمی هم به موارد نادر و خاص مربوط می شود.


روزنامه جام جم