جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

درخواست وزیر کشور از مردم برای حضور درپای صندوق های رای - نمایش محتوای خبر

 

 

درخواست وزیر کشور از مردم برای حضور درپای صندوق های رای

شناسه : 237962777

درخواست وزیر کشور از مردم برای حضور درپای صندوق های رای

درخواست وزیر کشور از مردم برای حضور درپای صندوق های رای/ واقعا امیدوارم امکان بازنگری از طریق شورای نگهبان با مستندات قانونی روی موضوع اصفهان باشد. 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به این که انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 امروز آغاز و تا ساعت 19 ادامه خواهد داشت گفت: اگر لازم باشد بیش از این ساعت، انتخابات تمدید شود این امر از سوی وزارت کشور و با هماهنگی شورای نگهبان به استانداری ها اعلام می‌شود.
وزیر کشور گفت : مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف 68 کرسی باقیمانده در 55 حوزه انتخاباتی در حال برگزاری است.
دکتر رحمانی فضلی در باره زمان اعلام نتایج انتخابات افزود: ان شاا... نتایج انتخابات تا ساعت 8 صبح فردا اعلام می شود.
وزیر کشور درباره شکایات رسیده به ستاد انتخابات کشور گفت : در طول انتخابات از سوی بسیاری از نامزدها ، مواردی از تخلف به فرمانداری ها رسیده و البته این تخلفات نه از طرف دولت و دستگاه‌های دولتی ، بلکه از سوی رقبا بوده است که به تمام این موارد رسیدگی شده است.
رحمانی فضلی با اشاره به این که به خاطر همین شکایات در بعضی شهرها شمارش مجدد آرا انجام شده است اظهار داشت: این شمارش تحت نظارت هیات‌های نظارت بوده و وقتی نتایج انتخابات همه حوزه ها مورد تایید شورای نگهبان قرار میگیرد یعنی انتخابات در سلامت برگزار شده است. اما اگر مواردی هم وجود دارد که می تواند در چگونگی روند انتخابات تاثیرگذار باشد به ما در وزارت کشور و هم‌چنین به شورای نگهبان اعلام شود تا بررسی کنیم. هم‌چنین این موارد می تواند در مرحله بررسی اعتبارنامه ها مورد رسیدگی واقع شود.
وزیر کشور تاکید کرد : تاکنون مدارکی مبنی بر این که دستگاه‌های اجرایی از هر یک از قوا در انتخابات دخالت کرده باشند به دست ما نرسیده است.
یکی از نگرانی های موجود امکان تسری دادن به نوع نگاه جدیدی است که شاید در انتخابات بعدی به وقوع بپیوندد.
وزیر کشور درباره وضعیت اعتبارنامه منتخب سوم در حوزه انتخابیه اصفهان نیز خاطرنشان کرد: ما در این خصوص با شورای نگهبان اختلاف نظر حقوقی داریم و استدلال خود را با مستندات حقوقی به همه اعضای محترم شورای نگهبان و روسای محترم قوا ارسال کردیم و گفتیم نمی شود آرای یک حوزه تایید شود ولی در همان حوزه یک نفر تایید نشود. ما این نظرات را با مجلس نیز درمیان گذاشتیم و رییس محترم جمهور نیز در این خصوص نظراتی دارند که مطرح فرمودند.
وی افزود : تفسیر شورای نگهبان در این موضوع مبتنی بر بحث نظارت استصوابی است و این را در همه مراحل حق خودشان می دانند.
رحمانی فضلی با بیان این‌که امیدواریم شورای نگهبان در این خصوص بازنگری داشته باشد گفت : یکی از نگرانی های موجود امکان تسری دادن به نوع نگاه جدیدی است که شاید در انتخابات های بعدی به وقوع بپیوندد.
وزیر کشور همچنین درباره طرح گشت نامحسوس ارشاد با اشاره به اینکه "این طرح با هماهنگی وزارت کشور دنبال نشده است و اجرای آن باید در شورای امنیت و شورای اجتماعی کشور بررسی شود" و یادآوری اینکه "چون این یک موضوع بین بخشی است؛‌ ما باید با هماهنگی همه دستگاهها ، هم قوه قضاییه ، هم صداوسیما و هم دستگاههای اجرایی که در این حوزه قرار میگیرد کار را انجام دهیم" خاطر نشان ساخت: اصل موضوع آنگونه که در جامعه مطرح شد نبوده است.
جانشین فرمانده کل قوا در امور ناجا با اشاره به اینکه افرادی که در این طرح به کار گرفته می‌شوند همه نیروهای ناجا هستند و از آن ها خواسته شده که در حوزه شرارت، سرقت، باج گیری و برخی موارد عفاف و حجاب به خصوص کشف حجاب در خودروها گزارش دهند تأکید کرد: این گزارش ها به معنای اقدام مستقیم نیست و این نیروها در صدد دخالت در زندگی مردم نیستند.
رحمانی فضلی افزود: این موضوع از اول شاید با بیان ناقص و طرح نامناسب به گونه دیگری مطرح شده است و در هر صورت ما معتقدیم؛ ‌امنیت در کشور ما پایه مردمی دارد و امنیت پایدار را در مشارکت با مردم جستجو می کنیم. 
وی در همین زمینه گفت: طبق گزارشی که از سوی سرکار خانم مولاوردی معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس جمهور در هیات دولت ارائه شده است؛‌ اولین مطالبه زنان اشتغال و در عین حال سومین مطالبه امنیت اجتماعی است. به هر حال ما در جامعه در حوزه عفاف و حجاب هنجارهایی داریم که باید برای حفظ آن ها با کمک مردم تلاش کنیم.
 
منبع : خبر گیلان