رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

درخواست بهزیستی گیلان از خیرین برای حمایت از بیماران روانی مزمن - نمایش محتوای خبر

 

 

درخواست بهزیستی گیلان از خیرین برای حمایت از بیماران روانی مزمن

شناسه : 149962417

درخواست بهزیستی گیلان از خیرین برای حمایت از بیماران روانی مزمن

 رشت - ایرنا - مدیرکل بهزیستی گیلان از خیرین استان خواست تا در بخش حمایت از بیماران روانی مزمن یاریگر این مجموعه باشند.

محمدرضا پارسی عصر دوشنبه به مناسبت هفته بهزیستی در نشست خبری در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گیلان در رشت افزود: در زمان حاضر یک هزار بیمار روانی مزمن در گیلان شناسایی شده اند که 600 نفر آن در مراکز تحت نظارت بهزیستی نگهداری و از خدمات لازم برخوردار هستند.

وی اظهار داشت: بقیه بیماران روانی مزمن نیز پشت نوبت برای بهره مندی از خدمات مراکز نگهداری از این بیماران هستند.

به گفته پارسی بیماران روانی مزمن به افرادی اطلاق می شود که بیماری آنها شروع و پیشرفت تدریجی داشته باشد و به مدت طولانی حدود (دو سال) دوام یابد و منجر به افت عملکرد و ایجاد ناتوانی یا معلولیت شود.

وی خاطر نشان کرد: در زمان حاضر 32 هزار خانواده در بخش توانبخشی و بیش از 20 هزار خانواده نیز در بخش اجتماعی تحت پوشش بهزیستی، از خدمات لازم بهره می برند.

وی بیان داشت: 36 مرکز نگهداری شبانه روزی و 31 مرکز روزانه تحت نظارت بهزیستی گیلان برای ارایه خدمات به معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در استان فعال است.

وی ارایه خدمات در مراکز روزانه و تاکید بر گسترش این مراکز را از سیاست بهزیستی عنوان و تصریح کرد: این مراکز به لحاظ فرهنگی بسیار حائز اهمیت است زیرا ارتباط عاطفی افراد دریافت کننده خدمت با خانواده حفظ می شود.

وی در ادامه به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها از سوی بهزیستی گیلان اشاره و بیان کرد: با اجرای این طرح 17 هزار معلول طی سال های گذشته شناسایی شدند که خدمات لازم به آنها ارایه می شود.

پارسی خاطر نشان کرد: 30 موسسه مردم نهاد در حمایت از معلولان در ارایه خدمات توانپزشکی شامل ارتوپدی، کاردرمانی و فیزیوتراپی به بهزیستی استان گیلان کمک می کنند.

وی در ادامه با بیان خدمات و فعالیت های بهزیستی در بخش کاهش آسیب های اجتماعی اظهار کرد: سال گذشته، هفت هزار و 443 مورد در مراکز کاهش طلاق بهزیستی گیلان پذیرش شدند که از این تعداد 517 پرونده به سازش زوجین و 76 مورد به سازش مشروط منجر شد.

پارسی همچنین از شناسایی 94 کودک خیابانی و کار در گیلان خبر داد و یادآور شد: در زمان حاضر 36 کودک از خدمات بهزیستی گیلان بهره می برند.

وی با بیان این که حدود 220 نفر از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست در خانه های شبانه روزی بهزیستی گیلان نگهداری می شوند، اضافه کرد: 504 فرزند نیز با کمک بهزیستی به دست اقوام سپرده شده اند.

وی خاطر نشان کرد: ماهانه 175 هزار تومان یارانه به اقوام و 225 هزار تومان به بخش غیردولتی، بابت نگهداری فرزندان بی سرپرست یا بدسرپرست از سوی بهزیستی پرداخت می شود.*پرداخت زکات فطریه به بهزیستی گیلان از طریق تلفن همراه

مدیرکل بهزیستی استان گیلان در ادامه این نشست خبری گفت: پرداخت زکات فطریه به بهزیستی از طریق سامانه پرداخت تلفن همراه امکان پذیر شد.

پارسی افزود: با راه اندازی سیستم جدید دریافت فطریه با تلفن همراه مردم خداجو و روزه دار گیلان می توانند از طریق #1400025*4*733* نسبت به پرداخت زکات فطریه خود اقدام کنند.

پارسی با بیان این که این سامانه تنها به پرداخت زکات فطریه اختصاص ندارد، یادآور شد: مردم نیکوکار در تمام ایام می توانند کمک های نقدی خود را برای اقشار نیازمند و تحت پوشش بهزیستی پرداخت کنند.

وی بیان کرد: دریافت کمک های مردمی برای ایتام، سالمندان نیازمند، زنان سرپرست خانوار تحت پوشش و دیگر اقشار نیازمند برای تهیه و تامین مسکن، جهیزیه،تحصیل و ... هزینه می شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همچنین یک هزار و 472 پایگاه ثابت و سیار بهزیستی گیلان برای دریافت وجوهات فطریه مردم خداجوی استان در روز عید سعید فطر در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که ادارات ، مراکز دولتی و غیردولتی تحت نظارت بهزیستی گیلان آمادگی لازم برای جمع وجوهات فطریه مردم را دارند، تصریح کرد: زکات جمع آوری شده برای خانواده های بی بضاعت، ایتام، معلولان، سالمندان و .... هزینه می شود.

20 تا 26 تیرماه هفته بهزیستی نامگذاری شده است.