جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

درباره ی استان لرستان - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درباره ی استان لرستان

درباره ی استان لرستاناستان لرستان یكى از استان هاى زیبا و تاریخى است كه در جنوب غربى ایران واقع است.

خرم آباد ، مركز استان لرستان- بروجرد – دورود – ازنا- الیگودرز_ الشتر- نورآباد- كوهدشت- پلدختر- از شهرهاى استان است. در یاچه ى گهر، یكى از مهم ترین و زیباترین دریاچه هاى دایمى كوهستانى ایران است. این دریاچه در مركز منطقه ى حفاظت شده ى اشترانكوه ، در ارتفاع 2400 مترى از سطح دریا پدید آمده و 1.5 كیلومتر عرض و 28 متر عمق آن است.  در مسیر كوه هاى لرستان رودهاى بسیارى به وجود آمده است كه آبشارهاى زیبایى را تشكیل داده اند. آبشارهایى چون: آبشار بیشه ،آب سفید، آبشار فرمن ، نوژیان ، درنى گاه.

دوارن مفرغ كه از هزاره سوم قبل از میلاد پدید آمده ،به عنوان یكى از درخشان ترین دوره هاى تمدن بشرى در ایران و حتى جهان به ثبت رسیده است. دوره ى مفرغ را دوره طلایى و شكوفایى لرستان مى نامند. زیرا صنعت كاران مفرغ در این منطقه با استفاده از ساده ترین شیوه هاى صنعت ، ریخته گرى ، قالب سازى و تراشكارى ،آثار و اشیاى بسیار بسیار ارزشمند هنرمندانه اى از خود برجاى گذاشته اند. به طورى كه این آثار زینت بخش و افتخار موزه هاى بزرگ جهان شده است.

نمونه هایى از این آثار در موزه مردم استان لرستان واقع  در قلعه ى زیبا و تاریخى فلك افلاك موجود است. اهالى استان مردمى مهمان نواز و سخت كوش اند. آداب عزادارى خاص و با شكوهى دارند. مراسم عروسى با آداب و موسیقى هاى زیبا برگزار مى شوند. موسیقى در بین مردم لرستان جایگاه ویژه اى دارد و كمانچه و سرنا از مهم ترین سازهاى موسیقى این استان است.

صنایع دستى

گلیم بافى، حصیر بافى، جاجیم بافى و بافت سیاه چادر.

سوغات

ورشوسازى كه قلم زنى روى ظرف ورشو است، لبنیات و عسل از بهترین صنایع و سوغات این استان مى باشند.

بازى محلى

یكى از بازى هاى بچه هاى لرستان كه از قدیم بوده بازى تنور است كه بچه ها خیلى آن را دوست دارند. در این بازى بازیكنان به دو گروه مساوى تقسیم مى شوند. یك گروه دست هایشان را روى شانه هاى هم مى گذارند و یك نفر به عنوان نگهبان دورآن ها مى چرخد. گروه مقابل باید تلاش كنند سوار نفراتى شوند كه به صورت دایره در حالى كه دست هایشان روى شانه هاى هم است سوار شوند. نگهبان باید جلوى سوار شدن آن ها را بگیرد . یعنى در حالى كه یك دستش به شانه هاى بچه هاى گروه است با پا به پاى گروهمقابل بزند. اگر موفق شد جاى گروه ها عوض مى شوند. در پایان بازى گروه بازنده باید به گروه برنده سوارى بدهد.

 

منبع:کیهان بچه ها