رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

دانشجو باید مرد زمان خود باشد - نمایش محتوای خبر

 

 

دانشجو باید مرد زمان خود باشد

شناسه : 64225808

تاکید مقام معظم رهبری بر این فضا داشتن «احساس، درک و تحلیل سیاسی» است؛ دانشجویى که اصلًا نفهمد در دنیا چه میگذرد، این دانشجو، دانشجوى زمان خودش نیست؛ مرد زمان خودش نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، دانشجویان همواره نقش تعیین کننده‌ای در مبارزات آزادیخواهانه ملت بیدار ایران اسلامی و بویژه در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایفا کرده‌اند، حضور آگاهانه دانشجویان مسلمان در صحنه های مبارزه با رژیم ستمشاهی در کنار سایر اقشار انقلابی کشور عزیزمان ایران، هرگز از حافظه تاریخی این مرز و بوم و ملت آگاه آن پاک نخواهد شد و در این رهگذر دانشجویان بسیاری جان خود را در طبق اخلاص نهاده و در راه پاسداری از آرمان های انقلاب اسلامی در ادوار مختلف به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند.

هنوز چند ماهی از کودتای ننگین آمریکایی انگلیسی مرداد 1332 نگذشته بود که نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا برای بازدید از دستاوردهای این کودتا و دیدار با دست نشانده های خود در ایران حضور یافت، در آن زمان جمع کثیری از انقلابیون خشمگین از این سرسپردگی در جو شدید خفقان و علیرغم حضور گاردهای نظامی رژیم در خیابان ها به سر می بردند، روز 16 آذر با گسترش این اعتراضات غیرتمندانه به محیط دانشگاه تهران، نیروهای گارد رژیم شاهنشاهی برای خاموش کردن آتش اعتراض دانشجویان، به دانشگاه تهران هجوم آورده و سه تن از بهترین فرزندان این ملت را به پای استکبار جهانی قربانی کردند.

شانزدهم آذر، روزي است كه سه دانشجوي دانشگاه تهران در اعتراض به دخالتهاي آمريكا و انگليس در امور ايران و سفر "ريچارد نيكسون" معاون رييس جمهوري آمريكا به تهران، همراه ديگر دانشجويان به پاخاستند و سينه خود را آماج گلوله هاي رژيم پهلوي قرار دادند تا سندي ديگر از روح ميهن پرستي، آزادي خواهي و استقلال طلبي فرزندان اين مرزوبوم را براي هميشه در تاريخ ثبت كنند. اين روز، روز دانشجو نام گرفته است.

اکنون نیز در تداوم حرکت تاریخی و نفی سلطه بیگانگان، دانشجویان آگاه و انقلابی در راه صیانت از آزادی و استقلال و مقابله با سلطه گران جهانی به تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری با کسب بصیرت سیاسی چشم به فتح قله‌های علوم دوخته‌اند تا فردایی بهتر را برای امت اسلامی رقم بزنند و دشمنان قسم خورده انقلاب و ملت را همان‌گونه که در جنگ سخت به شکست کشاندند در جنگ نرم نیز ناامید و سرخورده کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در جریان دفاع مقدس نیز دانشجویان براساس تکلیف انقلابی و دینی توام با تلاش در صحنه جهاد علمی و تحصیل علم در جبهه های جنگ تحمیلی همگام با سایر اقشار مردم انقلابی ایران حضور یافته و با رشادتها و مجاهدتهای به یاد ماندنی، فصل ماندگاری را از نقش دانشجویان در صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی در تاریخ این مرزوبوم از خود برجای گذاشته است.

استکبارستیزی و عدالت خواهی مهمترین رهاورد امام (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی بود

استکبارستیزی و عدالت خواهی مهم ترین رهاورد امام(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی بود که در فضای دانشگاهی تقویت شد. پیام امام(ره) برای تشکیل تشکل آرمانی خویش "بسیج دانشجو و طلبه" به همراه ارایه چارچوب های اسلام ناب به سایر اقشار، عدالت خواهی و مردم گرایی و مقابله با التقاط، تحجّر، اشرافیّت و استکبار زدگی تلاشی است که ایشان در گفتمان سازی به طور خاص در دانشگاه صورت می دهند .

دانشجو باید مرد زمان خود باشد

تاکید مقام معظم رهبری بر این فضا داشتن «احساس، درک و تحلیل سیاسی» است، دانشجویى که اصلًا نفهمد در دنیا چه مى‏گذرد، این دانشجو، دانشجوى زمان خودش نیست؛ مرد زمان خودش نیست. دانشجو باید احساس سیاسى داشته باشد، درک سیاسى داشته باشد، تحلیل سیاسى داشته باشد.

بی تفاوتی دانشجو نسبت به مسائل جامعه درد بزرگی است

مقام معظم رهبری با مصیبت بزرگ خواندن بی تفاوتی دانشجو نسبت به جامعه و مسائل آن می فرمایند: «اگر هدف دانشجو این باشد که درس بخوانم، برای اینکه زندگی شخصی خودم را مثلاً آماده کنم، بقیه هرچه شد، بشود؛ خطر خیلی بزرگی است». در این حوزه نیز هدف اصلی و قله مدنظر جریان دانشگاهی باید دستیابی به «مرجعیت علمی» و «تولید علم دینی و بومی» باشد، کشور باید به عزت علمى‏ برسد. هدف هم باید مرجعیت‏ علمى باشد در دنیا؛ همین طور که بارها عرض کرده‏ایم. یعنى همین طور که شما امروز ناچارید براى علم و دستیابى به محصولات علمى به دانشمندانى، به کتاب‏هایى مراجعه کنید که مربوط به کشورهاى دیگرند، باید به آنجا برسیم که جوینده دانش، طالب علم، مجبور باشد بیاید سراغ شما، سراغ کتاب شما؛ مجبور باشد زبان شما را یاد بگیرد تا بتواند از دانش شما استفاده کند. هدف باید این باشد. این یک آرزوى خام هم نیست. این چیزى است که عملى است. اینجایى هم که ما امروز از لحاظ علمى و فناورى قرار داریم، این هم یک روزى جزو آرزوهاى خام به حساب مى‏آمد.

مطالبات رهبری از دانشجویان در حوزه اخلاق

یکی از برنامه های اساسی هر مسلمان تزکیه و خودسازی معنوی است. دانشجویان نیز در این باره وظیفه خودسازی و تزکیه نفس را دارند، البته در درجه‏ اول، جوان دانشجو و دانش‏آموز باید خودسازى کند.

خودتان را با تربیت دینى بسازید. امور تربیتى خوب است، معلم تربیتى خوب است، گوینده‏ تربیتى‏ خوب است؛ اما آن کسى که از درون خود، موعظه‏کننده و تربیت‏کننده اى نداشته باشد «واعظ من نفسه» این تربیتها به کارش نمى‏آید. خودتان را بسازید، با نفس مبارزه کنید، اجراى حکم الهى را در محدوده‏ شخص خودتان بزرگ بشمارید و به نماز، به توجه به خدا، به دعا و به توکل اهمیت بدهید؛ این شما را پولادین خواهد کرد.

شهيد چمران در رابطه با حادثه 16 آذر مى گويد؛« وقايع آن روز چنان در نظرم مجسم است كه گويى همه را به چشم مى بينم، صداى رگبار مسلسل در گوشم طنين مى اندازد، سكوت موحش بعد از رگبار، بدنم را مى لرزاند، آه بلند و ناله جانگداز مجروحين را در ميان اين سكوت دردناك مى شنوم. دانشكده فنى خون آلود را در آن روز و روزهاى بعد به راى العين مى بينم...».

شرط اصلى در تضمين امروز و فرداى دانشجو ميزان برخوردارى او از معنويات است. فارغ التحصيل دانشگاه ما بايد نسبت به كشور و ميهن خود وفادار و متعهد باشد. با رافت و عطوفت با انسان ها برخورد كند و تنها در انديشه پر كردن جيب خود نباشد و براى رسيدن به اين هدف، انس با خدا و چشيدن لذات ذكر و دعا و تضرع اجتناب ناپذير است و اين هديه بزرگ را تشكل ها و انجمن هاى اسلامى بايد به دانشجويان تقديم كنند.

 


خبرگزاری ایسنا