جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

دارچین به بازار داروها وارد می شود - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دارچین به بازار داروها وارد می شود

دارچین به بازار داروها وارد می شود


از شله زرد تا داروخانه

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، از دارچین برای طبخ نان و شیرینی بهره می برند اما در واقع دارچین، چیزی بیشتر از یک طعم دهنده است. این ادویه پرمصرف جهان در اروپای قدیم بسیار ارزشمند بود و در چین در کتابی که ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده است، از دارچین نام برده بودند. هم اکنون دارچین یکی از ۵۰ گیاه دارویی سنتی چینی محسوب می شود. این کشور موطن دارچین است.

● کاربردهای دارویی دارچین

در طول تاریخ، از دارچین برای مبارزه با اختلالات گوارشی مانند اسهال، سوءهاضمه و به تازگی برای برطرف کردن عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده شده است. خواص آنتی بیوتیکی آن روی گروه های متعدد باکتری، شامل گرم مثبت هایی مانند استافیلوکوک اورئوس، گرم منفی هایی مانند اشریشیاکلی، انتروباکتر آئروژنز، پروتئوس ولگاریس، سودومونا س آئروژینوزا، ویبریوکلرا، یبریوپاراهمولیتیکوس و سالمونلا تیفیموریوم آزموده شده است.

نتایج مطالعات متعدد همچنین نشان داد که میزان ۴۰ میلی گرم از افشره دارچین، در صورتی که به صورت دو بار در روز به بیماران داده شود، در ریشه کن کردن هلیکوباکتر پیلوری کارآمد است.

سوابق تاریخی به نفع استفاده از دارچین برای کاهش التهاب وجود ندارد. اما مطالعات آزمایشگاهی، اثرات ضد التهابی این گیاه را نشان داده اند. عصاره دارچین، اثر ضد التهابی بر نیتریک اکساید و فاکتور هسته ای کاپا- ب دارد. از سوی دیگر،روغن دارچین اثر ضد قارچی دارد. البته آثار ضد قارچی روغن دارچین در مطالعات بالینی آزموده نشده است. کریپتوکوکوس نئوفورمنس، یک قارچ فرصت طلب است که در ریه یا دستگاه عصبی مرکزی مبتلایان به AIDS، عفونت ایجاد می کند. احتمالا روغن دارچین اثر ضد قارچی دارد، زیرا عفونت ریوی یا مغزی این بیماران را کاهش می دهد. در مطالعه ای، ۷۵ نوع عصاره روغنی روی قارچ فرصت طلب آسپرژیلوس نیگر آزموده شدند که در میان آنها، روغن دارچین موثرترین بود. دارچین، اثر آنتی اکسیدانی قابل توجهی نیز دارد. آنتی اکسیدان ها برای خنثی سازی رادیکال های آزاد اکسیژن لازم اند.

● مطالعات بالینی روی دارچین

علت دیابت قندی نوع دو، متابولیسم ناقص گلوکز و مقاومت محیطی به انسولین است. علایم این بیماری عبارتند از هایپرگلیسمی، پرنوشی، پرخوری و پرادراری. کنترل قند، رمز کند کردن روند بیماری و پیشگیری از نوروپاتی محیطی، نفروپاتی و رتینوپاتی است. همچنین دیابت، خطر ابتلا به بیماری های آترواسکلروتیک عروق کرونر، عفونت های قارچی پوستی- مخاطی و عفونت باکتریال پا را افزایش می دهد. درمان های غیر دارویی برای دیابت شامل تغییر عادات زندگی مانند انجام ورزش های آئروبیک و تغذیه سالم است. درمان های دارویی موجود برای دیابت قندی عبارتند از بی گوانید، سولفونیل اوره ها، مهارکننده های آلفا گلوکوزیداز، مگلیتینیدها و انواع مختلف انسولین. در سال ۲۰۰۵ میلادی، FDA داروهای جدیدی نظیر بایتا، سیملین و لوومیر را نیز برای درمان این بیماری تایید کرد. ترکیبات دیگری مانند Cinnulin PF که حاوی عصاره دارچین هستند، در فهرست انتظار تایید FDA قرار دادند. به هر حال، تلاش برای یافت ترکیبات غذایی- دارویی جدید برای کنترل دیابت، هنوز ادامه دارد.

یک مطالعه بالینی که در کشور پاکستان انجام شد، اثربخشی دارچین را در مبتلایان به دیابت نوع دو به اثبات رسانید. در این مطالعه، ۶۰ بیمار (شامل ۳۰ مرد و ۳۰ زن) مبتلا به دیابت نوع دو با متوسط سنی ۵۲ سال حضور داشتند. گلوکز خون آنها در وضعیت ناشتا، ۱۴۰ الی ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بود و آنها هیچ نوع انسولین یا ترکیب خوراکی گیاهی برای کنترل قندخون مصرف نمی کردند. بیماران مذکور در سه گروه طبقه بندی شدند. به گروه ها، به ترتیب ۱، ۳ و ۶ گرم کپسول دارچین به طور روزانه برای مدت ۴۰ روز داده شد. هم چنین به همه بیماران اجازه داده شد که در طول مطالعه به مصرف داروهای گروه سولفونیل اوره ادامه دهند. میزان گلوکز خون، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین کم چگال، لیپوپروتئین پرچگال و کلسترول کل این بیماران در حالت ناشتا، پیش و پس از درمان با کپسول های دارچین اندازه گیری شد. نتایج حاصله تقریبا در هر سه گروه تحت درمان با دارچین مشابه بود. به طور کلی میزان کاهش قندخون، تری گلیسیرید، LDL و کلسترول کل در سه گروه تحت درمان با کپسول های دارچین، ۱۸ تا ۲۹ درصد، ۲۳ تا ۳۰ درصد، ۷ تا ۲۷ درصد و ۱۲ تا ۲۶ درصد بود. البته میزان تغییرات HDL در هیچ کدام از سه گروه قابل توجه نبود.

● بی خطر بودن دارچین

دارچین میزان قابل اندازه گیری از گواتروژن ها، اگزالات ها و پورین ها را دارد ولی بروز واکنش های حساسیتی نسبت به آن گزارش نشده است. دریافت مقادیر بالای دارچین یا روغن آن ممکن است ضربان قلب، حرکات روده و تعداد تنفس را افزایش دهد. پس از یک دوره افزایش در فعالیت این ارگان ها، دوره آرام سازی مرکزی اتفاق می افتد. مواردی از درماتیت تماسی پس از استحمام با روغن دارچین نیز گزارش شده است. به علاوه، به دنبال استفاده طولانی مدت از آدامس یا آبنبات های با طعم دارچین، مواردی از حساسیت مشاهده شده است. مطالعه ای نشان داده است که زنان ۳۰ تا ۶۰ سال، مستعد ترین افراد به بروز واکنش های حساسیتی نسبت به دارچین هستند.

● لزوم مطالعات بیشتر

هر چند که دارچین هزاران سال است که به وسیله انسان برای مقاصد گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد، برای اطمینان از اثربخشی این گیاه در درمان بیماری ها مطالعات بیشتری باید انجام گیرد.دکتر شیرین میرزازاده    
هفته نامه سپید