سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

خواص گیاه تاجریزی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خواص گیاه تاجریزی

Loading the player...

دانلود

خواص و کاربرد تاجریزی:
در مناطق خاور دور براى تخم تاج‏ریزى سیاه و سرشاخه‏ هاى گلدار تاجریزی یک نوع خواص قایل هستند. تاجریزی براى اسهال خونى نافع است و هجوم خون در یک عضو را از بین مى‏برد و پراکنده مى‏ کند .

تاجریزی براى التیام زخم گلو و عفونت چرکى نرمه ‏بند دور انگشتها که به نام بیمارى ویتلا شناخته مى‏ شود، مفید است .

در هند از ریشه گیاه تاجریزی براى نرم کردن سینه و از برگهاى خشک تاجریزی براى تسهیل در تخلیه مزاج و از میوه تاجریزی به عنوان مسهل و ملیّن استفاده مى‏ شود .

در اندونزى از عصاره میوه رسیده تاجریزی براى معالجه زخم چشم مرغان استفاده مى ‏شود

در فیلیپین برگهاى له‏ شده گیاه تاجریزی را روى ورم و تاول هاى پوست مى‏ گذارند و از تنطور برگها تاجریزی براى تسکین دردهاى عصبى استفاده مى‏ شود

تاج‏ریزى سیاه از نظر طبیعت طبق رأى حکماى طب سنتى خیلى سرد و خشک است. در موارد مختلف اغلب از استعمال خارجى تاجریزی استفاده مى‏ شود.

ضماد ساییده برگ تاجریزی براى سردرد، ورم پرده دماغ و کمپرس دم‏کرده تاجریزی و بخور تاجریزی براى زکام، نزله و سردرد مفید است.

ضماد برگ و سرشاخه‏ هاى گلدار تاجریزی براى تحلیل ورمهاى‏ ظاهرى و تسکین دردهاى روماتیسمى و دردهاى مفصلى حادّ نافع است و همچنین براى سوختگى آتش، زخم آبله، ورمها و دردهاى سرطانى مفید است.

تهیه دم‏کرده براى کمپرس: ۱۵ گرم برگ خشک تاج‏ریزى سیاه را با ۱۵ گرم پوست کوکنار مخلوط کرده در ۱۰۰۰ گرم آب جوش به مدت یک ساعت دم مى‏کنند و سپس صاف مى‏کنند و روى عضو مى‏گذارند.

۵۰ گرم برگ و سرشاخه گلدار خشک تاجریزی را در ۱۰۰۰ گرم آب مى‏جوشانند.
این جوشانده براى ضرب‏دیدگى و کوبیدگى اعضا مفید است .

میوه تاجریزی را به مقدار محدود مى‏ خورند، ولى برگهاى تاجریزی سمّى است و قابل خوردن نیست. به‏ هرحال چه میوه و چه برگ و سایر قسمتهاى گیاه باید در حد مجاز و با احتیاط و با نظر کارشناس گیاه‏درمانى و پزشک مصرف شود.