جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

خواص ازگیل - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خواص ازگیل

خواص ازگیل


اسم من ((ازگیل )) است !
سینه را نرم مى كنم
عطش را فرو مى نشانم و ضد صفرا هستم .
ضماد من جوش هاى بدن را از بین مى برد.
از خاك اره چوب من براى جلوگیرى از خونریزى استفاده كنید...
نام تركى من ازگیل است ، در گیلكى به من كنوس مى گویند. در شناسنامه ایرانى من شهرتم را طبرى (مازندرانى ) و در شناسنامه فرنگیم ژرمانى (آلمانى ) قید كرده اند و در كتب گیاه شناسى قدیم مرا زعرور كبیر دانسته اند و كنوس طبرى خوانده اند.

زادگاه اولیه ى من ایران و نواحى معتدل آسیا و اروپا است . در بیشتر خواص ‍ با زالزالك یكسانم . داراى ویتامین ((آ)) به صورت جوهر هویج و ویتامین هاى ((ب )) و ((ث )) سرشار از تانن بوده ، و میوه و برگ من به عنوان قابض و رفع التهاب امعاء توصیه و تجویز شده است . میوه ى رسیده من داراى قند و جوهر لیمو است .
اگر مى خواهید مرا براى معالجه ى اسهال خونى بخورید، به طور صبحانه دویست تا سیصد گرم مرا بدون پوست میل نمایید. و نیز مى توانید یك كیلو میوه مرا با كمى شكر به صورت شربت در آورده ، و چهار روز متوالى ، روزى یك چهارم آن را نوش جان نمایید.
هسته ى زالزالك به علت داشتن كمى اسید سیانیدریك ، عنصرى سمى است و خوردن آن خطرناك اس ، ولى هسته ى من از این سم خیلى كمتر داشته ، و خوراكى است . آن را بكوبید و گرد آن را به مقدار یك قاشق چایخورى با چاى یا شربت ریشه جعفرى بخورید تا سنگ هاى كلیه و مثانه را از بین ببرد.
قلندران و درویشان از قدیم چوبدستى و چماق خود را از چوب ما درست مى كردند، و معتقد بودند كه در دست داشتن چوب ما، خواص زیادى دارد و اخیرا یكى از پزشكان سرشناس اروپا معتقد است كه اگر زنان باردار گردن بندى از چوب ازگیل به گردن آویزان نمایند، از سقط جنین آنها خوددارى خواهد شد و براى این كار آمار زیادى نشان داده است .
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

منبع :  www.akairan.com