جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

خانه میزرا یوسف خان صوفی- املش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه میزرا یوسف خان صوفی- املش

Loading the player...

به نام خدا

سلام دوستان با شما همراه شدیم و می خوایم به یکی دیگه از شهرستان های گیلان سفر کنیم.

این بار می خوایم املش بریم و از دو بنای تاریخی. این شهر دیدن کنیم. خانه میزرا یوسف خان صوفی و ساختمان پاک سرشت. امیدواریم بهتون خوش بگذره.

اگه از مرکز استان گیلان حرکت کنیم و به طرف شرق بریم بعد از طی مسافت 65 کیلومتر به شهرستان املش می رسیم. شهری پایکوهی که در کناره ی شرقی رودخونه شلمان رود و دامنه ی سُمام کوه گسترده شده با توجه به شرایط اقلیمی، املش، به سه منطقه ی جلگه ای، جنگلی و کوهستانی تقسیم می شه. تا نیمه ی اول قرن چهاردهم هجری، این شهر، دهکده ی گمنامی به شمار می اومد و با وجود این که سابقه ی نسبتا طولانی داشت، در هیچ یک از منابع تاریخی و جغرافیایی معتبر، نامی از اون نیومده. در چند دهه ی پیش کشف آثار باستانی در املش، نظرهای رو به سوی خودش جلب کرد. این سرزمین، قبل از مناطق دیگه ی گیلان پذیرایی هئیت باستان شناسی بود و بناهای تاریخی گوناگون در این منطقه موجوده. یکی از این بناها، خانه میزرا یوسف خان صوفیِه که ساخت اون به دوره قاجار بر می گرده. ساختمان، در دو طبقه، روی دیوارهای خشتی بنا شده پله ها در مرکزش قرار دارن و چون بخش های گوناگونی به بنا، اضافه کردن، دچار تغییر بنیادی شده.

در حال حاضر این بنا به 4 قسمت تقسیم شده. اُرسی های بسیار زیبا در نَمای شمالی و جنوبی طبقه ی دوم از مهم ترین تزیینات بَنا به شمار می آد. در تالار پذیرایی طبقه ی دوم هم آرایه های بسیار زیبایی به کار رفته بود که متاسفانه با گذشت زمان، از بین رفتن این بَنا، جزو آثار ملی به ثبت رسیده. بنای دیگه ی شهر املش ساختمان پاک سرشت که مربوط به اواسط دوره ی قاجاره. روی جداره ها و نَما، لایه های مختلفی دیده می شده که نشون می ده در دوره های مختلف تعمیر شده روی تزیینات معماری ساختمان پاک سرشت، بسیار کار شده داخل بنا گچبری های ظریف، اُرسی های زیبا، نقاشی های روی چوب در سقف، تاقهای تزیینی با قوس های جناقی به کار رفته که اونو از بقیه ی بَناها متمایز کرده.

دوستان همسفر، از همراهی تون سپاسگزارم و تا فرصتی دوباره شما رو به خدای بزرگ می سپاریم. خداوند پشت و پناه شما.