جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

خانه مهر (ویژه هفته بسیج) - نمایش محتوای سیما

 

 

خانه مهر (ویژه هفته بسیج)

Loading the player...

بسيج در لغت يعنى سامان، جهاد، آمادگى، عزم، تجهيزات و برگ سفر مهيا ساختن و نهاد بسيج جذب، آموزش و سازماندهى و حفظ انسجام آحاد نيروها و امكانات مردمى و دولتى را به منظور آمادگى عمومى براى تأمين و توسعه ضرورت‏ هاى ارزشى، ملى و انقلابى و نيز مقابله با هرگونه تهديد عليه اهداف، علائق و دستاوردهاى انقلاب اسلامى بر عهده دارد، امام خمينى بسيج را اين گونه تعريف كرده ‏اند: بسيج ميقات پابرهنگان و معراج انديشه پاك اسلامى است كه تربيت يافتگان آن، نام و نشان در گمنامى و بى‏نشانى گرفته‏ اند و مقام معظم رهبرى، عنوان بسيج را اين گونه ترسيم نموده ‏اند: بسيج عبارت است از تشكيلاتى كه در آن افراد متفرّق و تنها، به يك مجموعه عظيم و منسجم، به يك مجموعه آگاه و متعهد و بصير و بيناى به مسايل كشور و نياز ملت تبديل مى‏ شوند.

"بسیجی" از جمله واژه‌هایی است که به لطف انفاس قدسی امام تنها در لغتنامه و دایره‌المعارف انقلاب اسلامی یافت می‌شود. "بسیجی" فرد عاشق سراز پا نشناخته‌ای است که لحظه لحظه زندگی خویش را وقف اسلام و قرآن و ولایت و انقلاب اسلامی کرده است. او مطیع اوامر "ولی فقیه" زمان است؛ بر دشمن می‌تازد و امان از او می‌برد؛‌"پارسای" شب است و "شیر" روز؛ هدف غایی بسیاروالای بسیجی او را در جایگاهی بس مقدس قرار داده است. یک چریک یا یک پارتیزان برای جنگ خود علیه دشمن هدف عالی دارد. او می‌جنگد تا کشور و مردمش را از تجاوز دشمن و از یوغ استعمارگر نجات دهد. این به نوبه خود هدفی عالی است؛ اما در این راه چیز دیگری نیست. آخرش همین است و بس. اما بسیجی می‌جنگد چون به‌واسطه ولی فقیه زمان خودمطیع اوامر الهی است؛ یعنی می‌جنگد چون دستور خداوند، جهاد است و صلح می‌کند چون اراده خدا بر آن قرار دارد. این است که به بسیجی روح و نشاط می‌دهد و او را تا ردیف اولیای الهی ارتقا می‌بخشد.

همین درجه از عبودیت و بندگی است که آن یار سفر کرده را به وجد می‌آورد تا آنجا که بسیجی را فرزند خود می‌خواند و با آن درجه از خلوصی که در وجود مبارکش سراغ داریم، برانگیخته شدن در روز محشر را با فرزندان بسیجی‌اش از خدا می‌خواهد. بدین ترتیب معلوم می‌شود که بسیجی مفهومی کلی‌تر از رزمنده است چرا که مراتب بندگی فقط در جنگ نیست که تبلور می‌یابد بلکه در تمام شئون زندگی بشری عینیت دارد. بسیجی کسی است که در هیچ یک از دسته‌بندی‌های مادی و متعارف قرار نمی‌گیرد. نه متعلق به حزب است و نه متعلق به زمان، مکان،‌ طایفه، صنف بخصوصی و نه هر دسته‌بندی دیگر. زیرا بسیجی یار امام است و بسیجی عبد خداست وانسانی از تبار ابراهیم (علیه‌السلام) که اسماعیل‌وار، مصمم وعاشقانه به مسلخ عشق می‌رود؛ راه حق می‌جوید و سالک همیشه کوی دوست است.

مهمترین برنامه خانواده در شبکه باران برنامه خانه مهر است که یک برنامه ترکیبی است و از بخش های مختلف و متنوعی تشکیل شده است و هدف اصلی آن ارائه اطلاعاتی است که موجب بهبود شیوه زندگی و تحکیم نهاد خانواده می شود. حقوق شهروندی، معرفی گیاهان دارویی، برنامه پزشکی و روانشناسی، آموزش آشپزی و هنر خیاطی با حضور کارشناسان مربوطه و پخش تصنیف های گیلکی از آیتم های این برنامه در سیمای مرکز گیلان که به طور زنده پخش می شود.

سال تولید: 1393

تهیه کننده: فرهاد ورزل دوست

دستیار تهیه: ابراهیم نظرپور

کارگردان: پیمان حقانی

صدابردار: حمیدرضا یاسوری

منشی صحنه: منصوره صائمی فرد 

تکنیسین صدا و تصویر: سید محمد ضمیر - محمدحسن شمسی

تدوین: سید جعفر رحیمی مقدم

رایانه: علیرضا بهدانی

مجریان و نویسندگان: ندا علی نژاد، فاطمه هژیرپسند -مریم جهانی - الهام شمس نجاتی

گریم: زهرا فقیری

گوینده متن: فرح روز دواتگر - معصومه پور احمدی

ارتباطات: ابراهیم نمازی

تصویربرداران: سید حسن جعفری، بهزاد روشنی، علی احمدی

دستیاران تصویر: فرزاد قندی، سلمان شیخ حسینی - مرتضی ثبوتی - حسین صفایی - خسرو اسماعیلی