سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق کند! (2) - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق کند! (2)

خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق کند! (2)


در قسمت اول این مطلب توصیه هایی در مورد آشپزخانه ذکر شد، در این قسمت می خواهیم توصیه هایی در مورد اتاق خواب و اتاق نشیمن برای تان ذکر نماییم:

توصیه در اتاق خواب

از خورشید فرار نکنید

به گفته ی محققان مرکز بهداشت روان بیمارستان ماساچوست، بین محرومیت از نور با طیف مختلفی از اختلالات مرتبط با وزن از جمله افسردگی، بی ‌اشتهایی و پُرخوری عصبی و اختلالات پیش از قاعدگی ارتباط وجود دارد، پس به جای پرده ی ضخیم از یک پرده نازک و حریر روی پنجره‌ ها استفاده کنید. روزها پرده را کنار بزنید و بگذارید نور آفتاب داخل شود. مواجهه با نور خورشید هنگام صبح زود پیام ‌هایی را به ساعت بیولوژیک بدن فرستاده تا فیزیولوژی بدن شما را نسبت به محیط اطراف هوشیارتر کند.

شیوه ی زندگی شهرنشینی کنونی، باعث شده بسیای از افراد از نور کافی محروم شوند. این موضوع می‌ تواند اثرات واضحی روی انتخاب غذا و فعالیت جسمی و وزن ‌گیری ما داشته باشد. پژوهش‌ های انجام شده روی اختلالات فصلی نشان می ‌دهد که افراد در نور کم و ناکافی اشتیاق زیادی به غذا خوردن دارند و بیشتر احساس خستگی و خواب ‌آلودگی و وزن‌ گیری دارند و برخی موارد حتی بیش از 13/5 کیلوگرم در مدت ماه‌ های تاریک زمستانی وزن اضافه می ‌کنند.

اگر قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید یا پرده اتاق‌ تان را کنار بزنید این نه تنها برای محیط خانه خوب است، بلکه یک ساعت طبیعی است که شما را آرام با نور بیدار می ‌کند و این موجب شادابی و نشاط و سلامت بیشتر شما در زمستان می‌ شود.

رنگ ملایمی به دیوار بزنید

توجه کنید دیوار اتاق خواب را با یک رنگ ملایم مثل بنفش کم ‌رنگ یا هلویی رنگ کنید. بسیاری از رنگ‌ های نقاشی دارای اثرات آرام‌ کننده هستند. برای بهره‌ مندی از نور طبیعی خورشید از پرده‌ های روشن استفاده کنید. اگر می ‌خواهید اتاق خواب شما دارای نور صبحگاهی خورشید باشد، پرده ‌ای با رنگ زمینه‌ ای گرم انتخاب کنید. برای بهره‌ مندی از نور بعد ازظهر از پرده‌ ای با تُن زمینه‌ ای خنک استفاده کنید. بسیاری از کارخانجات سازنده رنگ، برچسب رنگ گرم یا سرد را روی محصولات خود می‌ زنند. استفاده از این فوت و فن‌ های انتخاب رنگ‌ های نقاشی برای تعدیل نور ورودی به اتاق خواب احساس طبیعی آرامش بخشی را در ما ایجاد می‌ کند.

به رنگ سایر لوازم و وسایل اتاق خواب هم توجه کنید. برای ملافه تشک خود رنگ سبز را انتخاب کنید و برای بالش رنگ آبی روشن انتخاب کنید. برای داشتن بهترین تاثیر پرده‌ هایی از این رنگ‌ ها که نور را جذب کند، انتخاب کنید.

لباس گشاد نپوشید

افراد اغلب لباس‌ هایی که به اندازه ی یک وجب بزرگ ‌تر هستند، می‌ خرند یا می ‌پوشند. این باعث می ‌شود که بعد از رژیم گرفتن و لاغر شدن راحت‌ تر دچار اضافه وزن مجدد شوند. پوشیدن لباس‌ های تنگ و با سایز پایین افراد را موظف می ‌کند تا در رژیم گرفتن موفق‌ تر باشند. این به معنی این است که وقتی به سایز پایین ‌تر رسیدید، همیشه لباس‌ هایی در همان سایز را تهیه کنید و لباس ‌های سایز بزرگ خود را دور بریزید.

آسوده بخوابید

نداشتن یک خواب خوب شبانه می ‌تواند در توانایی طبیعی بدن برای تولید و تنظیم و کنترل هورمون‌ های کنترل کننده مختلف وزن (انسولین، کورتیزول و هورمون‌ های تیروئیدی) اختلال ایجاد کند. این عدم تعادل، سلول ‌های بدن را به ذخیره چربی بیشتر و کاهش توانایی سوزاندن چربی بدن تشویق می ‌کند. کمبود خواب همچنین باعث می ‌شود که علاقه ی افراد به کنترل وزن کمتر شود.

برای این کار و رسیدن به آرامش، محیطی خواب ‌آور را در اتاق خود ایجاد کنید. از یک خوش‌ بو کننده روی بالش خود استفاده کنید. مطالعات نشان می ‌دهد که خوش ‌بوکننده‌ هایی مثل عطر سنبل موجب آرامش سیستم عصبی شده و احساس آرامش را بیشتر کرده و کیفیت خواب را بهتر می ‌کند.

توصیه در اتاق نشیمن

تلویزیون را خاموش کنید

یکی از بهترین راه‌ ها برای پرهیز از زیاد خوردن و کم ورزش کردن خاموش کردن تلویزیون است. مطالعات نشان می دهند که هر چه افراد بیشتر تلویزیون تماشا کنند، کمتر تحرک دارند و بیشتر می‌ خورند و وزن اضافه می‌ کنند. جایی که کودک شما تلویزیون نگاه می ‌کند، در وزن شما هم تاثیر دارد. تحقیقات نشان می ‌دهد کودکانی که تلویزیون در اتاق خواب ‌شان است، بیشتر ممکن است دچار اضافه وزن شوند. تعداد تلویزیون‌ های خانه را کاهش دهید و هنگام مصرف غذا از مشاهده ی تلویزیون بپرهیزید. اگر تلویزیون در مرکز خانه ‌تان است آن را به جایی ببرید که کمتر مورد توجه است یا آن را در اتاق مخصوص سرگرمی که در آن قابل بستن باشد، قرار دهید. روی آن را بپوشانید. قبل از روشن کردن آن دقت کنید که آیا زمان پخش برنامه مورد علاقه ‌تان است یا نه. در این صورت دیگر هر آن چه تلویزیون پخش می ‌کند را نخواهید دید.

به چیدمان مبلمان توجه کنید

جای مبلمان و صندلی‌ ها در برخی فعالیت‌ های شما تاثیرگذار است. به جای این که مبلمان را جلوی تلویزیون قرار دهید، آن ها را طوری بچینید که فقط هنگام صحبت و گفتگو از آن استفاده کنید. سعی کنید کمتر مبلمان را در مقابل تلویزیون قرار دهید. اگر چه هنگام نشستن و صحبت کردن روی مبلمان کالری کمی از بدن ما سوزانده می شود اما این میزان بیشتر از زمانی است که ما در مقابل تلویزیون می ‌نشینیم و به آن نگاه می ‌کنیم. حداقل شما به خاطر دیدن تبلیغات تجاری هر غذا در رژیم غذایی خود تحریک نمی ‌شوید. نیم ساعت وقت برای تغییر چیدمان جدید مبلمان بیش از 200 کالری از ما می ‌سوزاند. همچنین حرکت دادن صندلی‌ ها و دور کردن آن ها از تلفن سبب می‌ شود تا افراد برای جواب دادن به تلفن بایستند و یا کمی حرکت کنند.

ادامه دارد...

ترجمه: مژگان کریمی – هفته نامه سلامت