جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

حکایت دو متولی پرورش کرم ابریشم و سرگردانی نوغانداران - نمایش محتوای خبر

 

 

حکایت دو متولی پرورش کرم ابریشم و سرگردانی نوغانداران

شناسه : 129237856

حکایت دو متولی پرورش کرم ابریشم و سرگردانی نوغانداران

از فروردین سال 93 که مرکز توسعه نوغانداری کشور در چند قدمی شرکت پرورش کرم ابریشم ایران تشکیل شد، امور مربوط به صنعت نوغانداری کشور به زیر چتر دو متولی رفت.

بر اساس اعلام مسئولان هر دو نهاد همه امور حاکمیتی این صنعت به مرکز توسعه نوغانداری کشور واگذار شده و شرکت پرورش کرم ابریشم ایران که در گذشته متولی همه امور بود، فقط مسئول تولید تخم نوغان است.

مدیرعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران که شرکتش از سال59با ادغام سه شرکت پیله ور، شرکت مجتمع تولیدی ابریشم وشرکت ابریشم گیلان، کار خود را آغاز کرده می گوید : این شرکت زیرمجموعه شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بوده و بطورمستقل فعالیت می کند.

فرزام پوررمضان بابیان اینکه وظیفه جدید این شرکت در کنار تولید تخم نوغان، اقتصادی کردن فرآیند تولید با اصلاح ساختار و کاهش هزینه هاست گفت:هزینه تولید هرجعبه تخم نوغان حدود 800 هزار ریال است درحالی که هر جعبه تخم نوغان با قیمت 7هزار و 500 تومان به نوغانداران فروخته می شود.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید تخم نوغان در این شرکت باتوجه به عرضه و تقاضا متغیر است گفت: امسال حدود40هزار جعبه تخم نوغان توسط این شرکت تولید شد.

مدیرعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما مبنی براینکه آیا وجود دو متولی را برای یک صنعت مناسب می داند؟ با رد ادعای موازی کاری این دو نهاد گفت: شرکت پرورش کرم ابریشم ایران و مرکز توسعه نوغانداري کشور با وظایف ساختاری جدگانه، در راستای تحقق سیاست های توسعه صنعت نوغانداری همسو و هم جهت هستند.

رییس مرکزتوسعه نوغانداری کشور هم توزیع تخم نوغان ونهاده های نوغانداری از جمله نهال اصلاح شده توت، کنترل واردات پیله کرم ابریشم،اعطای تسهیلات بانکی،حمایت از صنایع جانبی ابریشم،افزایش بهره وری با دانش افزایی و توانمند سازی نوغانداران را از جمله وظایف حاکمیتی این مرکز اعلام کرد.

علی اصغر داداش پور با اشاره به اینکه ازآغاز فعالیت مرکز توسعه نوغانداری کشور تاکنون200هزار اصله نهال اصلاح شده توت در کشور توزیع شده است گفت: در این مدت برای بیش از 7هزار نفر- روز دوره ي آموزشي پرورش کرم ابريشم برگزار شده است.

وی با اشاره به تعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران با مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: این مرکز، توزیع تخم نوغان را با مشارکت و همراهی نمایندگان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران به سرانجام رسانده و مسئولان این دو نهاد اختلاف نظر و مشکلی با یکدیگر ندارند .

در حالیکه این2مسئول در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به ظاهر از نبود اختلاف نظرمی گویند، اما زمزمه هایی درخصوص اختلاف نظر آنها شنیده می شود.

 

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اعلام اینکه بر اساس مصوبه هیات وزیران رویکرد مرکز توسعه نوغانداری کشور بهره گیری ازمشارکت بخش غير دولتي و خصوصی در امور نوغانداری است می گوید: به دنبال تامین منابع مالی برای واگذاری امور تولید تخم نوغان به بخش خصوصی هستیم .

از طرفی برخی شنیده ها حاکی از اظهار نظرهای مسئوولان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران درخصوص کاهش استقبال نوغانداران کشور از خرید تخم نوغان است، اظهار نظرهایی که از تمرکز مرکز توسعه نوغانداری کشور بر توزیع تخم نوغان وعدم توجه به امور حمایتی دیگر از جمله رایزنی با تولیدکنندگان نخ برای خرید پیله تر ابریشم با قیمت توافقی و بیش از قیمت تضمینی و نیز تشویق و ایجاد اطمینان خاطر برای خرید پیله های تولیدی نوغانداران حکایت دارد.

این درحالی است که رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور می گوید: این مرکز از رایزنی با خریداران پیله ترابریشم و تولیدکنندگان نخ و نیز تشویق کشاورزان به پرورش کرم ابریشم غافل نمانده است .

با این وجود و در حالی که دو نهاد کشوری امور نوغانداری در گیلان مستقر است، میزان کاهش استقبال خرید تخم نوغان در خاستگاه این صنعت- گیلان- بیشتر از سایر استان ها اعلام شده است.

علی اصغر داداش پور با اذعان به کاهش 9 درصدی خرید تخم نوغان در کشور و کاهش 15 درصدی استقبال نوغانداران گیلانی گفت: براین اساس پیش بینی می شود، 18هزار و 600 خانوار نوغاندار کشور امسال حدود 850 تن پیله تر ابریشم تولید کنند در حالیکه پارسال حدود 900 تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شده بود.

 وی مهم ترین علت این امر را از بین رفتن توتستان ها بر اثر گرما و خشکسالی پارسال دانست وگفت: پایین بودن قیمت خرید تضمینی هم مزید بر علت شده است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور قیمت پیشنهادی وزرات جهاد کشاورزی برای هر کیلو گرم پیله تر ابریشم را 166هزار و 500 ریال اعلام کرد وگفت: شورای اقتصاد قیمت تضمینی هر کیلو گرم پیله تر ابریشم را151 هزار ریال اعلام کرد که سبب بی رغبتی برخی تولیدکنندگان شده است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشورافزود: این مرکز علاوه بر رایزنی با صاحبان 4 کارخانه بزرگ صنایع ابریشم و حدود400 کارگاه ابریشم کشی کشور برای خرید تضمینی، برای جبران پایین بودن قیمت تضمینی وافزایش استقبال نوغانداران، با30 خریدار عمده پیله تر ابریشم برای خرید توافقی پیله تر ابریشم با قیمت حدود 200هزار ریال رایزنی کرده که این افراد در مراکز10 گانه توزیع تخم نوغان آماده خرید پیله های تولیدی نوغانداران با قیمت توافقی هستند .

علی اصغر داداش پور می گوید: امسال نخستین کارگاه ابریشم کشی گیلان با ظرفیت تبدیل روزانه 5کیلوگرم پیله خشک کرم ابریشم به 2 کیلو نخ، در شهرستان لنگرود به بهره برداری رسیده است.

اما مصاحبه با نوغانداران شهرستان های مختلف گیلان نشان می دهد بسیاری از این نوغانداران اطلاعی از وجود دو متولی نوغانداری و وظایف شان ندارند .

برخی از نوغانداران هم که در جریان بودند از وجود مشکلاتی چون کمبود درخت توت، نبود تسهیلات ساخت و بهسازی مکان های پرورش کرم ابریشم، قیمت پایین پیله تر ابریشم و از رونق افتادن بازار فروش، گلایه کرده و معتقدند وجود دو متولی امور نوغانداری تغییر چندانی در میزان تولید و رونق این صنعت در گیلان نداشته است .

تعدادی از پررورش دهندگان کرم ابریشم گیلان با بیان اینکه تخم نوغان امسال در برخی از جعبه ها خوب جا گذاری نشده اعلام کردند: از هر 8 جعبه تخم نوغان بطور میانگین 2 جعبه در فاصله انتقال از مراکز توزیع تا مکان های پرورش کرم ابریشم از بین رفته و کرم های کوچک به علت تفریق نامناسب مردند .

 

 

سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 
 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.