رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

حكم زندان براي برداشت كننده غيرمجاز شن و ماسه در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

حكم زندان براي برداشت كننده غيرمجاز شن و ماسه در گیلان

شناسه : 64069392

براي برداشت كننده غيرمجاز شن و ماسه، حكم زندان و جريمه نقدي صادر شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، مهندس امیر عبدوس مدیرکل حفاظت زیست گیلان گفت: با برخورد قاطع دستگاه قضايي استان و پيگيري هاي اداره كل حفاظت محيط زيست گيلان، يكي از سوداگران شن و ماسه استان محكوم به حبس شد. فرد مورد نظر سالها با استفاده از ماشين آلات و حاشيه امن كاري به شدت انفال را مورد تعرض قرار داده و در بستر غيرفعال رودخانه سپيدرود به تخريب منطقه مي پرداخت.

وی افزود: در همين زمينه اداره حفاظت محيط زيست آستانه اشرفيه با طرح شكايت در شعبه 102 دادگاه عمومي (جزائي) اين شهرستان با اتهام برداشت غيرمجاز شن و ماسه از بستر غيرفعال رودخانه سفيدرود پرونده اي را طرح و تقاضاي رسيدگي کرد.

عبدوس ادامه داد: شعبه مذكور نيز با بررسي مستندات و استماع دفاعيات متهم، اتهام مورد نظر را وارد دانست و به جرم تغيير كاربري در اراضي شاليزاري به رفع تصرف عدواني و تجاوز به تحمل شش ماه حبس تعزيري و پرداخت جريمه اي حدود 900 ميليون ريال و به برداشت غيرمجاز شن و ماسه به تحمل يك سال حبس تعزيري محكوم کرد.

وی با اشاره به اینکه پس از تجديدنظر در شعبه سوم دادگاه تجديدنظر استان، حکم این فرد به سه ماه و يك روز حبس به جرم برداشت غيرمجاز شن و ماسه قطعي شد، خاطرنشان کرد: بدون شك اين حكم نقطه عطفي در برخورد با غارتگران انفال عمومي و حقوق مردم بوده و هزينه ارتكاب به اين نوع جرائم را به مجرمين احتمالي ديگر تفهيم مي کند.

عبدوس تصریح کرد: اداره كل حفاظت محيط زيست استان گيلان ضمن تقدير از دستگاه قضايي استان به معترضين منافع عمومي هشدار مي دهد كه از اين پس با شدت بيشتري در اين زمينه فعال خواهد بود و با استفاده از دقت نظر قضات سليم استان، با بزه هاي مشابه برخورد خواهد کرد.

وی گفت: برداشت غيرمجاز شن و ماسه علاوه بر تخريب نيم رخ رودخانه هاي استان، بستر زميني آنها را بهم زده و زيستمندان آن را با مشكلات فراوان مواجه مي کند. اين تعارضات بيش از هر چيز امكان تخم ريزي ماهيان ارزشمند درياي خزر و حوزه جنوبي را سلب کرده و ادامه نسل آنها را به خطر مي اندازد.

وی خاطرنشان کرد: بر هم خوردن لايه هاي بارگذاري شده در بستر غيرفعال رودخانه ها نيز مي تواند به شرايط هيدروكسيد رودخانه ها آسيب رسانده و در خصوص باران و طغيان رودخانه ها براي اراضي مجاور اشكالات متعددي فراهم آورد.