سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

حقیقت افسانه - نمایش محتوای صدا

 

 

حقیقت افسانه

Loading the player...

بسیج یك حركت اجتماعی است كه در هر جامعه ای با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشكال مختلفی در اثر شرایط خاص بوجود می آید. حتی در دوران صدر اسلام نیز به هنگام حمله كفار و منافقین علیه مسلمانان زمانی كه فرمان تشكیل نیروی مبارز علیه آنها داده می شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم می آمدند تا توان خود را از نظر نیروی انسانی و تجهیزات نظامی برای مقابله با دشمنان اسلام بسیج كنند.
امام خمینی (ره) در این رابطه چنین می فرمایند:
« قضیه بسیج، همان مساله ای است كه در صدر اسلام بوده است این مساله جدید نیست، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است، باید هر جوانی یك نیرو باشد برای دفاع از اسلام و همه مردم و هر كسی در هر شغلی كه هست مهیا باشد برای جلوگیری از كفر و هجوم بیگانگان».

بسيج در تاريخ انقلاب اسلامي نه به عنوان يک نهاد نظامي صرف، بلکه به عنوان يک مکتب فرهنگي و ارزشي و کلمه طيبه‌اي که در بين همه اقشار ملت ايران ريشه دوانيده است، مطرح مي‌شود.

مقام معظم رهبري در مورد بسيج فرموده‌اند: « بسيج مجموعه‌اي که در آن پاکترين انسان‌ها، فداکارترين و آماده به کارترين جوانان کشور، در راه اهداف عالي اين ملت و براي کمال رساندن و به خوشبختي رساندن اين کشور جمع شده‌اند ...»

رادیو گیلان به منظور انعکاس فرهنگ ایثار، شهادت و گسترش فرهنگ تفکر بسیجی اقدام به تهیه مستند نمایشی با عنوان « حقیقت افسانه » نموده است. این برنامه به مناسبت هفته مبارک بسیج به مدت 30 دقیقه از صدای مرکزگیلان پخش می شود.

از بخش های مختلف برنامه «حقیقت افسانه» پرداختن به تاریخچه و محتوای بسیج و عملکرد آن می باشد. صداهای یکی دیگر از آیتم های این برنامه است که به اتفاقات مهم و مختلف شخصیت ها از زمان تشکیل بسیج تا کنون، شامل ترورهای زمان انقلاب و نقش بسیج در این زمینه ها می پردازد.

تاریخ تولید: 93/09/14

 

تهیه کننده، نویسنده: مهدی آذری

بازیگران: بهرام نوری، صدف پیشه احسان، مهدی مددکار و مهدی آذری

آرشیو: سید اسماعیل میرنژاد

محقق: روزبه اخلاق نجات

صدابردار: معصومه همتی