رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حفظ ترانه های گیلکی به عنوان یکی از اجزای سازنده فرهنگ بومی ضروریست - نمایش محتوای خبر

 

 

حفظ ترانه های گیلکی به عنوان یکی از اجزای سازنده فرهنگ بومی ضروریست

شناسه : 105010769

حفظ ترانه های گیلکی به عنوان یکی از اجزای سازنده فرهنگ بومی ضروریست

رشت - ایرنا - معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان با اشاره به انتشار کتاب ترانه های گیلکی گفت: ترانه های فولکلور یکی از اجزای سازنده فرهنگ است که باید بیش از همیشه مورد اهتمام این حوزه قرار بگیرد که انتشار این کتاب در همین راستا بوده است.

محمد پرحلم روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا افزود: کتاب ترانه های گیلکی با گردآوری دکتر منوچهر ستوده به همت حوزه هنری گیلان منتشر شده است.

وی اظهار کرد: فرهنگ عمومی یا فولکلور یکی از اجزای سازنده فرهنگ است و همه فرهنگ های شناخته شده در جهان، دارنده فرهنگ عامه هستند و صورت هایی از آن را به کار می برند.

وی ادامه داد: شاید با توجه به مولفه های زیباشناسی ادبیات امروز ، زیبایی های فرمی و تکنیکی ادبیات عامه، چندان مجاب کننده نباشد؛ اما پرداختن به این بخش ادبی و جمع آوری آن به مراتب مهم تر و ضروری تر از آن است که صرفا جنبه لذت هنری آن مدنظر قرار گیرد.

پرحلم افزود: چون فولکلور پدیده ای مستقل و جدا از فرهنگ و جامعه نیست لذا ماهیت آن به زمینه فرهنگی و اجتماعی آن وابسته است ؛ و از این روی در زمان حاضر ضرورت ثبت و ضبط فرهنگ و ادبیات عامه واضح است.

وی افزود : دکتر منوچهر ستوده از پژوهشگران تراز اول این آب و خاک است که در سال های اقامت خود در گیلان به طور منحصر دو اثر مرتبط با زبان گیلکی را جمع آوری کرد .

وی ادامه داد: خوشبختانه پژوهشگران و علاقه مندان زبان شناسی و مردم شناسی از اوایل قرن بیستم در ایران با تاثیر پذیری از پژوهشگران غربی و برخی مستشرقین به جمع آوری ادبیات عامه اهتمام ورزیده اند.

کتاب ترانه های گیلکی به گردآوری دکتر منوچهر ستوده با تصحیح و ترجمه به فارسی حامد پورشعبان است که به همت واحد ادبیات حوزه هنری گیلان منتشر شده است.